Buďte u toho. Zveme fanoušky na start balonu do stratosféry

  • 13
Půl roku práce, vymýšlení, shánění, domlouvání, přemlouvání, vyvíjení, programování, pájení a testování se zhmotní tuto sobotu. Startovací areál Českého hydrometeorologického ústavu není veřejnosti přístupný, ale čtyřicet z vás na start rádi pozveme. Přece si to nebudeme užívat sami.

„To ještě musíme doladit,“ řekli jsme si před rokem, kdy sice balón v rámci akce Stratocaching úspěšně vynesl Dropion do třicetikilometrové výšky a vypustil stratokešky, avšak jejich elektronika během letu zamrzla, a tak bylo jejich hledání trochu, ... řekněme obtížnější.

Kdy, kde, jak ...

základní informace

---------- START ----------

kde: Hydrometeorologický ústav Libuš, Generála Šišky 942, Praha 4.

kdy: sobota 25.10. 2014, 10:00. Vstup do areálu jen pro pozvané, od 9:00. Zpoza plotu je však také vidět. :-)

parkování: velmi omezené přímo u plotu areálu

-------- STREAM ---------

kde: na webu www.technet.cz

kdy: sobota 25.10. 2014 od 9:50 do zhruba 12:00

----------- HRA ------------

kde: teoreticky na celém území ČR

kdy: sobota 25.10. 2014 od zhruba 12:00

Nezapomeňte si stáhnout aplikaci Stratocashing z GooglePlay, App Storu, nebo Windows Phone Storu.

Z „doladit“ nakonec bylo kompletní přepracování většiny součástí. Dropion má vylepšenou konstrukci a společnost MCAE Systems nám některé jeho části vytiskla na profesionální 3D tiskárně. Jiné jsou i stratokešky. Tvarem sice pořád odpovídají javorovým semínkům, ale 3D tisk nám opět umožnil lepší řešení izolace a uložení elektroniky. Baterie napájející všechny geolokační komponenty mají vlastní zateplení včetně aktivního vyhřívání. Více se o konstrukčních novinkách a osazené elektronice dočtete v předchozím článku.

Testy máme za sebou a snad se letos vše podaří. Zátěžovým testem s pomocí čtenářů Technetu a geokačerů z Geocaching.cz prošla i aplikace od společnosti Pria pro Android, iOS a Windows Phone a je snad vyčleněna dostatečná serverová kapacita, aby byla lokační data dostupná každému. Ke stažení zde.

Diváky přímého přenosu na Technet.cz i pozvané účastníky čekají moderované rozhovory s odborníkem na kosmonautiku Karlem Pacnerem, šéfem České kosmické kanceláře Janem Kolářem, balonářem Českého hydrometeorologického ústavu Pavlem Žárským a konstruktérem Dropionu i semínek Petrem Bakošem. To vše bude moderovat „zázrak přírody“ Vladimír Kořen.

Na místě startu v Českém hydrometeorologickém ústavu v Libuši budou připraveny kamery iDNES.cz a díky kamerám Axis a radioamatérskému přenosovému systému uvidíte nejen dění v Libuši a výše zmíněné rozhovory, ale i živý přenos z palubních kamer Dropionu. Uvidíme, zda se nám opět podaří udržet spojení po celou dobu letu. Minule obraz vypadával pouze minimálně, ale to panovalo naprosto ideální počasí - více zde.

Redaktoři Technet.cz pokryjí akci on-line zpravodajstvím a pomocí nové generace vozidel VW Touareg snad s prvními soutěžícími dorazí po přistání k Dropionu a stratokeším.

Z technických důvodů mohou do areálu ČHMÚ vstoupit jen lidé s pozvánkou. Pro čtyřicet z vás máme pozvánku připravenou.

Jak získat pozvánku na START

Jaká loni byla nejnižší naměřená teplota uvnitř jednoho ze semínek?

Aktualizace 24.10.2014: Už nám nepište. Vítěze jsme vybrali. Lístky pro vstup jim přijdou e-mailem.

Napište nám odpověď na soutěžní otázku. Prvních dvacet vyhrává automaticky, dalších dvacet vylosujeme. Odměnou je vstup na start 25.10. (v případě odložení startu i na další termíny).

Pište na adresu jan.kuznik@idnes.cz, do předmětu prosím napište výraz „pozvánka na start“.

Hledání z vesmíru dopadlých stratokeší se může zúčastnit každý, kdo si stáhne aplikaci a registruje se.

Takhle vypadá naše Země z paluby Dropionu.

17. listopadu 2013

.
,