Jakub Voráček (čelem) z Philadelphie slaví gól se spoluhráči Claudem Girouxem...

Jakub Voráček (čelem) z Philadelphie slaví gól se spoluhráči Claudem Girouxem (dole) a Markem Streitem. | foto: AP

Voráček byl u tří gólů Philadelphie. Jágr, Krejčí a Palát asistovali

• 4
Skvělý vstup do nové sezony NHL z pohledu statistik prožívá hokejový útočník Jakub Voráček, jenž bodoval ve všech pěti úvodních duelech Philadelphie. Naposledy se blýskl bilancí (1+2) a nechyběl ani u vítězné branky z prodloužení. Naopak porážkou skončila domácí premiéra pro Jaromíra Jágra (0+1), když New Jersey padlo 2:4 se San Jose. V dalších duelech bodovali ještě David Krejčí (0+1) a Ondřej Palát (0+2).

Voráček vstoupil do sezony ziskem asistence v každém z úvodních tří duelů. Ve čtvrtém startu vstřelil svou první branku a napopáté nebyl daleko od zdvojnásobení celkové bilance, když se třemi zápisy (1+2) táhl Philadelphii k vytoužené první výhře sezony po výsledku 6:5 po prodloužení z přestřelky na ledě Dallasu.

1. Tomáš Plekanec (MTL), 6z. - 7b. (4+3)
10. Patrik Eliáš (NJD), 5z. - 3b. (1+2)

V součtu tak má již sedm kanadských bodů (2+5). Mezi krajany je v NHL na druhém místě za montrealským Tomášem Plekancem (4+3). Celkově mu v ligovém bodování po neděli patří sedmnáctá pozice, Plekanec je průběžně desátý.

Ještě na startu třetí třetiny ale Voráček proti Dallasu neměl ani bod a jeho Philadelphia byla za průběžného nepříznivého stavu 2:4 blízko páté prohře v řadě. S nepříznivým vývojem se ale Flyers dokázali poprat a otočit skóre. Kladenský odchovanec se na tom podílel vyrovnáním na 4:4, následně asistencí u trefy na 5:5 a v prodloužení završil svou bilanci přihrávkou u vítězné akce z přesilové hry v podání kapitána Clauda Girouxe.

Mezi tři hvězdy duelu se ovšem Voráček nedostal poté, co zámořští novináři preferovali z řad vítězů pouze zmiňovaného Girouxe (1+1) a za Dallas podali mimořádné individuální výkony útočníci Jason Spezza (1+3) a Tyler Seguin (0+4). Domácí Aleš Hemský odehrál jen necelých třináct minut čistého hracího času a připsal si jeden záporný bod do tabulky +/-.

Po úvodních čtyřech partiích odehraných na kluzištích soupeřů se poprvé v sezoně představili svým fanouškům hokejisté New Jersey. Ze čtveřice českých veteránů v sestavě tentokrát figurovali jen Jaromír Jágr, Patrik Eliáš a Marek Židlický. Letní posila Martin Havlát do souboje proti svým bývalým spoluhráčům ze San Jose nenastoupil kvůli zranění v obličeji z předchozího zápasu ve Washingtonu.

Hostující Sharks si i přes mírnou střeleckou převahu domácích postupně vypracovali vedení 3:0. Hlavním rozdílem mezi oběma celky byla totiž efektivita ve využívání přesilových her. San Jose potrestalo fauly domácích v 18. a 38. minutě, kdy se prosadili Joe Pavelski a Logan Couture. Když ve 42. minutě skóroval ještě Patrick Marleau, zdálo se být rozhodnuto.

Devils se však ještě nevzdali, což dokumentovaly zásahy Mika Cammalleriho a Adama Henriqua. Na vyrovnání již ale svěřenci trenéra Petera DeBoera nedosáhli a při hře bez brankáře navíc inkasovali počtvrté z hole elitního centra soupeře Joe Thorntona, jenž tak jako 46. hráč historie NHL zaokrouhlil svou bodovou sbírku na 1200. 35letý Kanaďan během 1212 zápasů vyprodukoval 343 gólů a 857 přihrávek.

Český mladík Tomáš Hertl si ze zápasu odnesl jeden kladný bod do tabulky +/-. Do statistik se z Čechů zapsal pouze hvězdný Jaromír Jágr, jenž asistoval u snížení Cammalleriho ze třetí třetiny. Česká 68 zaznamenala svůj třetí bod (0+3) z pěti odehraných utkání.

Podobně jako Voráčkovi se v úvodu sezony dařilo i Radimu Vrbatovi z Vancouveru, jenž bodoval ve všech z úvodních tří startů. Napočtvrté již ale vyšel naprázdno a bez bodu skončili i Canucks, když na domácím ledě podlehli 2:4 Tampě Bay.

V dresu Lightning zářil hlavně kapitán Steven Stamkos (2+1). S průběžnými pěti zásahy je společně s pěti dalšími borci (Corey Perry, Wayne Simmonds, Mike Cammalleri, Alex Ovečkin, Mikkel Boedker) druhým nejlepším střelcem úvodu NHL po vedoucím Ricku Nashovi z Rangers s šesti góly na kontě.

Proti Vancouveru na obě branky Stamkosovi přihrával český talent Ondřej Palát. Pro rodáka z Frýdku-Místku to byl druhý a třetí bod sezony. Po pěti duelech má na kontě bilanci (1+2). Kvůli zranění v dolní části těla Tampě podruhé v řadě chyběl řízný bek Radko Gudas. Jeho absence alespoň pomohla do základní sestavy jinému českému obránci, urostlému Andreji Šustrovi. Další komplikací pro Tampu je ovšem zranění elitního beka Victora Hedmana, jenž odstoupil ve druhé třetině po zásahu kotoučem do ruky.

Přestože Buffalo v sobotu nastoupilo ke druhému utkání ve dvou dnech, v brance opět figuroval švédský gólman Jhonas Enroth. Jeho český kolega Michal Neuvirth, jenž dosud naskočil do akce pouze jednou z šesti zápasů, pak ze střídačky sledoval hladkou výhru hostujícího Bostonu po skóre 4:0.

Bruins se v souboji s outsiderem opírali zejména o gólovou produkci obránců, když se poprvé v sezoně trefili Dougie Hamilton, Torey Krug a svou druhou trefu oslavil kapitán Zdeno Chára. Autorem čtvrté branky byl švédský útočník Carl Soderberg. Elitní centr vítězů, David Krejčí, zaznamenal díky jedné asistenci svůj čtvrtý bod ze stejného počtu startů v sezoně.

Čisté konto za Boston vychytal 25letý švédský gólman Niklas Svedberg. Nový náhradník jasné jedničky Tuukky Raska se premiérové nuly v NHL dočkal již ve svém třetím startu, když zneškodnil všech 32 ran Sabres.

Stejně jako buffalský Neuvirth sledoval ze střídačky zápas i další český gólman Petr Mrázek, který byl v pátek při potížích Jimmyho Howarda s třísly povolán z farmy do hlavního týmu Detroitu. Ostravský rodák kryl záda Jonasi Gustavssonovi, který podal bezchybný výkon a hlavně jeho zásluhou Red Wings zdolali Toronto podruhé ve dvou dnech tentokrát výsledkem 1:0 z prodloužení. Zkušený 36letý obránce Michal Rozsíval se po zranění z přípravy objevil poprvé v sezoně v sestavě Chicaga, s nímž porazil Nashville 2:1 v prodloužení.

Výsledky NHL

Buffalo - Boston 0:4 (0:2, 0:2, 0:0)
10. Hamilton, 14. Chára, 32. Krug (Krejčí), 35. Söderberg. Střely na branku: 32:36. Diváci: 18 685. Hvězdy zápasu: 1. Seidenberg, 2. Hamilton, 3. Chára (všichni Boston).

Pittsburgh - NY Islanders 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)
35. a 59. Hörnqvist, 34. Malkin - 6. Hickey. Střely na branku: 38:35. Diváci: 18 655. Hvězdy zápasu: 1. Fleury, 2. Hörnqvist (oba Pittsburgh), 3. Halák (NY Islanders).

Montreal - Colorado 3:2 (0:1, 3:0, 0:1)
25. a 38. P. K. Subban, 32. Galchenyuk - 3. Tanguay, 58. Duchene. Střely na branku: 36:34. Diváci: 21 287. Hvězdy zápasu: 1. Subban, 2. Price, 3. Galchenyuk (všichni Montreal).

Ottawa - Columbus 3:2 (1:0, 1:2, 1:0)
16. Legwand, 28. E. Karlsson, 50. Hoffman - 34. Foligno, 35. Savard. Střely na branku: 34:40. Diváci: 18 994. Hvězdy zápasu: 1. Hoffman, 2. Lehner (oba Ottawa), 3. Foligno (Columbus).

New Jersey - San Jose 2:4 (0:1, 0:1, 2:2)
Branky
: 48. Cammalleri (Jágr), 53. Henrique - 18. Pavelski, 38. Couture, 42. Marleau, 59. J. Thornton. Střely na branku: 37:32. Diváci: 16 592. Hvězdy zápasu: 1. Couture, 2. Marleau (oba San Jose), 3. Cammalleri (New Jersey).

Washington - Florida 2:1 po sam. nájezdech (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0)
Branky
: 18. Chimera, rozhodující nájezd Bäckström - 45. Boyes. Střely na branku: 28:21. Diváci: 18 506. Hvězdy zápasu: 1. Peters, 2. Bäckström, 3. Chimera (všichni Washington).

Detroit - Toronto 1:0 v prodl.
Branka:
65. Zetterberg. Střely na branku: 32:30. Diváci: 20 027. Hvězdy zápasu: 1. Gustavsson (Detroit), 2. Gardiner (Toronto), 3. Glendening (Detroit).

Dallas - Philadelphia 5:6 v prodl. (1:2, 3:0, 1:3 - 0:1)
12. a 39. Daley, 23. Cole, 40. Jamie Benn, 55. Spezza - 14. Couturier, 16. B. Schenn, 49. MacDonald, 55. Voráček, 57. Raffl (Voráček), 63. Giroux (Voráček). Střely na branku: 23:37. Diváci: 18 532. Hvězdy zápasu: 1. Giroux (Philadelphia), 2. Spezza, 3. Seguin (oba Dallas).

Chicago - Nashville 2:1 v prodl. (1:1, 0:0, 0:0 - 1:0)
2. Oduya, 64. Toews - 12. Weber. Střely na branku: 37:20. Diváci: 21 640. Hvězdy zápasu: 1. Toews, 2. Oduya (oba Chicago), 3. Hutton (Nashville).

Arizona - St. Louis 1:6 (0:1, 0:2, 1:3)
51. Korpikoski - 33., 41. a 60. Schwartz, 18. Backes, 32. Steen, 53. Lehterä. Střely na branku: 25:36. Diváci: 11 100. Hvězdy zápasu: 1. Schwartz, 2. Tarasenko (oba St. Louis), 3. Korpikoski (Arizona).

Vancouver - Tampa Bay 2:4 (1:2, 1:1, 0:1)
8. Higgins, 23. Edler - 1. a 9. Stamkos (na obě Palát), 37. Callahan, 47. Killorn. Střely na branku: 32:24. Diváci: 18 647. Hvězdy zápasu: 1. Stamkos (Tampa Bay), 2. Higgins (Vancouver), 3. Callahan (Tampa Bay).