Zdravotník z nemocnice Kenema v Sieře Leone (12. srpna 2014). | foto: AP

Strach z eboly odrazuje cestovatele. Bojí se i jihu Afriky

  • 11
Cestovní kanceláře, které nabízejí zájezdy do Afriky, se v poslední době potýkají s dotazy na epidemii eboly. Klienti se ujišťují, jestli se virus nešíří poblíž jejich destinace. Na popularitě ztrácí třeba i Jihoafrická republika, přestože je od ohniska epidemie dál než mnohá evropská letoviska.

Když zavolá zájemce o cestu na safari v Jihoafrické republice do cestovní kanceláře Eso Travel s tím, že se bojí letět kvůli ebole, vzápětí mu v mailu přistane mapa Afriky a Evropy. V ní je zakreslena vzdálenosti mezi ohniskem eboly a Evropou a Jižní Afrikou.

Epidemie eboly

„Spousta lidí netuší, že ebola je blíže Evropě než třeba Jižní Africe. Tak jim to vysvětlujeme i obrazem. Zatím nemáme jediný zrušený zájezd,“ vysvětluje šéf Eso Travel Tomáš Cikán. Podobným dotazům lidí čelí teď prakticky všechny cestovní kanceláře s nabídkou zájezdů do Afriky.

„Ebola začíná mít fatální dopad na prodej zájezdů do Afriky. Zatím jde spíše o zvýšený počet dotazů na konkrétní situaci v konkrétních zemích, ale cítíme, že se šíří obecný strach z cest do Afriky,“ říká Jan Papež, majitel cestovní kanceláře Marco Polo International a současně mluvčí Asociace cestovních kanceláří.

Turisty odrazuje ebola i militanti

Podle informací MF DNES začínají mít cestovky potíže s prodejem zájezdů do Keni. Důvodem není ani tak vzdálená ebola, ale bezpečnostní situace v zemi. Přitom Keňa patří k častým destinacím pro lety Evropanů na zimní dovolenou, část lidí se přesouvá na Zanzibar (o odlivu turistů z Keni čtěte zde).

Nejblíže k africkým ohniskům nemoci může mít Exim Tours, který chtěl letos v zimě poprvé spustit dovolenou v Senegalu. První odlety má naplánované až k vánočním svátkům. „Zatím vyčkáváme a monitorujeme situaci, poradíme se i s našimi kolegy v Německu. Šest týdnů před prvním letem se rozhodneme, zda budeme létat,“ říká marketingový ředitel Stanislav Zíma.

Kde v Africe zabíjí virus ebola

Strach některých klientů dobře ilustruje zkušenost majitele cestovní kanceláře Pangeo Tours Jaroslava Michala. Jedné z jeho klientek nařídil její nadřízený, aby si po návratu z Afriky vzala měsíční neplacené volno (více se dočtete zde).

„Zájem nových zákazníků o Afriku stagnuje. Ojedinělé poznávací zájezdy do postižené oblasti byly z preventivních důvodů staženy,“ podotkla Kateřina Petříčková z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

České firmy zatím s Afrikou obchodují bez potíží

Do potíží se mohou dostat i české firmy ze zcela jiných oborů. Afrika představuje klíčové odbytiště například pro Vebu Broumov, která tam dodává brokátové látky. „Země, které jsou epidemií eboly vážně zasaženy, nepatří k našim významným trhům pro vývoz,“ říká šéf Veby Josef Novák. Podle něj proto dosud nepociťují ani přímé důsledky infekce v podobě poklesu prodejů.

Podle agentury Bloomberg se strach z cesty do Afriky šíří po celém světě. Objem rezervací na safari výlety klesl podle průzkumu serveru SafariBookings.com o desetinu. Zatímco v regionu postiženém ebolou je cestovní ruch bezvýznamný, země, jako jsou Keňa nebo Jižní Afrika, na něm dost vydělávají. Jihoafrická republika přitom loni zaznamenala historicky nejvyšší počet návštěvníků.

Do západní Afriky zatím proběhly i všechny naplánované cesty za obchodem. „V případě, že epidemie eboly bude pokračovat, stane se velmi vážným problémem pro celý region západní Afriky i pro všechny obchody a obchodníky na tento region orientované,“ dodal Novák.

Pokud však někdo chce letět do zemí s infekcí eboly, nemusí získat vůbec pojištění. „Jednotlivce nepojišťujeme proti nemocem v zemích, kde dosahuje jejich výskyt už hranici epidemie,“ vysvětlil Ondřej Rušikvas z ERV pojišťovny.