Albánský útočník Bekim Balaj, který v české lize hájí barvy Slavie, schytal od jednoho ze srbských fanoušků ránu plastovou židlí. | foto: Reuters

Čekám kontumaci v náš prospěch, říká Balaj, který schytal ránu židlí

  • 301
Přijel hrát fotbal, toužil po dalších bodech pro Albánii v boji o postup na mistrovství Evropy 2016, ale místo toho dostal od srbského fanouška plastovou židlí do hlavy. „To, co se stalo, není dobré pro nikoho. Pro nás, pro Srbsko. A už vůbec ne pro fotbal," řekl Bekim Balaj k incidentu ze zápasu Srbsko - Albánie.

Úterní utkání kvalifikace mistrovství Evropy se nedohrálo. Mezi oběma týmy vznikl spor kvůli vlajce tak zvané Velké Albánie, kterou za sebou táhl dálkově ovládaný létající dron.

Vlajku strhl domácí Stefan Mitrovič, kterému se ji Albánci snažili sebrat. Začala mela, do níž se zapletly i desítky srbských fanoušků.

„Nejdřív jsme ani nevěděli, proč rozhodčí zápas přerušil. Třeba já jsem dron s vlajkou vůbec nezaregistroval,“ popisoval Balaj, jenž ve středu večer dorazil do Prahy, kde obléká dres Slavie.

A pokračoval: „Když to letadélko přiletělo níž, tak jeden srbský hráč vlajku sundal. Říkali jsme mu, ať nám ji dá. Když jsem dostal vlajku já, tak jsem s ní běžel k lavičce. Ale v tu chvíli už byli na hřišti i fanoušci. A jeden z nich mě praštil židlí do hlavy. Štěstí, že jsme se všichni dostali do šatny v pořádku.“

14. října 2014

Zranil vás ten fanoušek?
Ne, naštěstí ne. Stihl jsem si krýt hlavu rukou.

Napadlo vás, že místo židle mohl mít v ruce třeba nůž?
To snad ne... Na stadionu probíhaly osobní prohlídky. Ale už židle je celkem dost, aby vás jako hráče někdo praštil na hřišti. V Evropě, v roce 2014!

Jak to podle vás bylo s tím dronem?
My jsme na stadionu nesměli mít fanoušky, to bylo zakázané. Ochranka asi měla dělat svou práci lépe.

Proč jste vůbec reagovali takhle, když to ani nebyla oficiální vlajka Albánie?
Sice to není oficiální vlajka a je to spíš politický symbol, ale pořád se jedná o naši zemi. Myslím, že by takhle reagovali i lidé z jiných zemí, nejen z Albánie.

Jak jste ty chvíle prožíval?
Už před zápasem jsme tušili, že na nás bude v Srbsku vyvíjen velký tlak. Nebyl to normální zápas. Ale přijeli jsme hrát fotbal. Teď si říkám, že tam asi měla být lepší bezpečnostní opatření.

Tresty padnou příští týden

Evropská fotbalová unie UEFA projedná případ příští týden ve čtvrtek 23. října. Zabývat se bude hned několika podezřeními na porušení pravidel.

Srbskému svaz hrozí vysoké tresty hned z několika důvodů. Fanoušci vhazovali předměty včetně pyrotechniky na hřiště, na které jich nakonec několik vniklo a rozpoutali výtržnosti. UEFA bude zkoumat, zda za to mohla nedostatečná pořadatelská služba. Diváci také použili laser, kterým mířili na hráče soupeře, a tím je chtěli rozhodit.

Ale potrestání hrozí také Albánii. Za to, že fotbalisté po incidentu odmítli zápas dohrát, přestože rozhodčí usoudil, že se pokračovat může. UEFA rovněž bude vyšetřovat, zda vlajku Velké Albánie neposlal na hřiště někdo z hostující výpravy.

Tak to nebylo?
Když jsme přiletěli do Srbska, tak bezpečnostní opatření byla na vysoké úrovni. Možná vyšší, než bylo kvůli jednomu fotbalovému zápasu zapotřebí. Ale na stadionu tahle opatření selhala.

Co srbští fotbalisté?
S těmi jsme žádný problém neměli. Vždyť ti se snažili všemu zabránit.

Možná se tenhle zápas neměl hrát.
To si nemyslím. Fotbal má lidi spojovat. Ale možná by bylo lepší hrát bez fanoušků. Anebo ještě zlepšit bezpečnostní opatření. Protože během toho incidentu jsme se moc v bezpečí necítili.

Jaké čekáte tresty?
Musíme počkat na rozhodnutí UEFA. Za sebe můžu říct, že čekám kontumaci v náš prospěch, když takovým způsobem selhala pořadatelská služba. Čekám tři body pro Albánii, ale rozhodnutí je na UEFA.

Dovedete si představit, že byste po téhle zkušenosti hrál znovu v Srbsku?
Možná bez fanoušků. Pak by snad žádný problém nebyl.

A co se bude dít v Albánii, až tam příští rok v říjnu přijede Srbsko?
Tak to fakt nedokážu odhadnout. Teď by všichni fanoušci byli naštvaní. Já se každopádně dál soustředím jen na fotbal.


EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko