Na pražském Letišti Václava Havla v úterý nacvičovali zásah při příletu pacienta s ebolou (14. říjen 2014) | foto: Letiště Praha

Ebola v letadle: Praha nacvičovala zásah, Londýn zavedl povinné kontroly

  • 15
Pražské Letiště Václava Havla v úterý nacvičovalo postup v případě příletu pasažéra s podezřením na nákazu ebolou. Preventivního zásahu v neveřejné části plochy se zúčastnily všechny složky záchranného systému. Londýn, který na rozdíl od Prahy má přímé spojení s postiženými zeměmi, zavedl povinné kontroly. Zvažuje je i Praha.

Celý nácvik, kterého se jako figuranti zúčastnili studenti Střední odborné školy civilního letectví, vedl zástupce Hygienické stanice hlavního města Prahy. Podle mluvčí letiště Evy Krejčí budou takto vycvičeny všechny směny personálu.

Epidemie eboly

„Tématem bylo podezření z možného výskytu eboly na palubě letadla s cílem zajistit efektivní spolupráci všech zúčastněných složek s důrazem na bezchybné provedení protiepidemických opatření,“ popsala nestandardní akci Krejčí.

Cvičení podle ní probíhalo tak, jak by tomu bylo i v reálné situaci. Akce se pod vedením hygienika účastnila posádka letadla, pracovníci Řízení letového provozu, letištní hasiči, stálá lékařská služba na letišti, pracovníci bezpečnostních a provozních složek letiště, pražští hasiči včetně chemické jednotky, Policie ČR, Cizinecké policie a smluvní sanitní doprava. Ta potenciálně nakaženého transportovala do Nemocnice Na Bulovce.

„Zaměřili jsme se na praktickou stránku činnosti v reálných podmínkách, tedy od přistání letadla až po předání pacienta. Chceme, aby tímto výcvikem prošly postupně všechny směny, a to v těsné spolupráci s Hygienickou stanicí hlavního města Prahy,“ uvedl náměstek pražských hasičů Oldřich Klegr.

Londýn zavedl povinné kontroly, Praha je zvažuje

V rámci boje s ebolou je diskutována také možnost povinného screeningu cestujících na pražském letišti, i když Praha nemá s postiženými oblastmi přímé spojení. V úterý se kvůli tomu sešla pracovní skupina, která připravila plán pro středeční jednání Bezpečnostní rady státu. Podle hlavního hygienika Vladimíra Valenty právě toto jednání rozhodne, sdělil v úterý iDNES.cz.

Povinné kontroly cestujících ze zemí ohrožených ebolou naopak v úterý zavedlo největší londýnské letiště Heathrow. Pasažéři přilétající ze západoafrických států budou podle agentury Reuters vyplňovat dotazník, aby se zjistilo jejich možné vystavení nákaze, a v případě potřeby jim bude zkontrolována teplota.

Již v pondělí Ministerstvo obrany společně s Ministerstvem zdravotnictví informovalo o plánu na aktivaci vojenské nemocnice v Těchoníně. Rozhodlo o přípravě speciálních týmů, které by dokázaly operativně v co nejkratší době zařízení otevřít pro pacienty s ebolou (více o plánu na aktivaci Těchonína).

Ebola se letos začala rychle šířit v Africe. Onemocnění má vysokou úmrtnost, v průměru 60 procent nakažených zemře. Podle informací Světové zdravotnické organizace (WHO) je potvrzeno onemocnění ebolou u 8 400 lidí, z nich 4 033 zemřelo. Nejpostiženější je západní Afrika - státy Sierra Leone, Guinea, Libérie, Nigérie a Senegal. Případy onemocnění už mají i Evropa, USA a Austrálie. V Česku zatím byla čtyři podezření na nákazu, u nikoho se nepotvrdilo.

Prostory na Bulovce, kde by se léčila ebola:

21. srpna 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue