V brance NY Islanders skončil puk i autor gólu Jiří Tlustý z Caroliny. Brankář...

V brance NY Islanders skončil puk i autor gólu Jiří Tlustý z Caroliny. Brankář Chad Johnson už je bezmocný. | foto: AP

Tlustý zazářil hattrickem, Plekanec skóroval i ve třetím zápase sezony

• 33
V sobotu bylo v zámořské NHL v akci všech 30 týmů. Bodově se prosadila osmička Čechů, které vévodil nastříleným hattrickem útočník Jiří Tlustý z Caroliny. Skvělou formu potvrdil Tomáš Plekanec, jenž se bilancí (1+1) zlepšil už na čtyři góly z úvodních tří zápasů Montrealu. Stejně si vedl i vancouverský Radim Vrbata (1+1) a gól slavili ještě Tomáš Hertl ze San Jose s Martinem Havlátem z New Jersey.

Hokejisté Islanders se s Carolinou utkali podruhé ve dvou dnech a vždy slavili vítězství. V pátek na ledě Hurricanes uspěli 5:3 a v sobotní domácí odvetě pro změnu 4:3.

1. Tomáš Plekanec (MTL), 3z. - 5b. (4+1)
2. Jiří Tlustý (CAR), 2z. - 4b. (3+1)
3. Radim Vrbata (VAN), 2z. - 3b. (2+1)
4. Jiří Hudler (CGY), 2z. - 3b. (2+1)
5. Jakub Voráček (PHI), 3z. - 3b. (0+3)
6. Marek Židlický (NJD), 2z. - 3b. (0+3)
7. Patrik Eliáš (NJD), 2z. - 2b. (1+1)
8. Martin Havlát (NJD), 2z. - 2b. (1+1)
9. Jaromír Jágr (NJD), 2z. - 2b. (0+2)
10. Tomáš Hertl (SJS), 2z. - 1b. (1+0)

V obou případech v dresu poraženého celku bodoval Jiří Tlustý. Po jedené asistenci z pátečního duelu zazářil dokonce nastříleným hattrickem.

Kladenský odchovanec se nejprve dvakrát prosadil v zahajovací třetině vždy za početní převahy a druhý hattrick kariéry v NHL završil v 55. minutě, když se k němu po zmatcích v obraně New Yorku odrazil puk v prostoru mezi kruhy. Skvělý individuální výkon českého útočníka však Carolině k bodovému zisku ani jednou nepomohl.

Islanders se v obou vítězných partiích opírali zejména o výkony kapitána Johna Tavarese (0+3 a naposledy 1+1), mladého centra Brocka Nelsona (2+2 a naposledy 1+1) a posily do obrany Johnny Boychuka (1+2 a 0+2).

Třetí zápas sezony a třetí výhra. Hokejisté Montrealu se v úvodu základní části usadili na čele Východní konference a zároveň i celé NHL. Hlavní podíl na tom má skvěle hrající centr Tomáš Plekanec, jenž se čtyřmi góly sdílí společně se svým posledním soupeřem Waynem Simmondsem průběžné vedení v tabulce střelců prestižní soutěže.

Kladenský odchovanec skóroval v každém z úvodních tří představení Montrealu. Naposledy se bilancí (1+1) podílel na výhře 4:3 po samostatných nájezdech z ledu Philadelphie. Zámořští novináři jej zvolili druhou hvězdou zápasu. Přednost dostal pouze jediný úspěšný exekutor z penaltového rozstřelu, útočník P.A. Parenteau.

Domácí Flyers se po gólu Michaela Raffla, kterému v zahajovací třetině asistoval Jakub Voráček, a dvou zásazích zmiňovaného Simmondse ujali nadějného vedení 3:0. Slavný kanadský celek se ovšem nevzdal a třemi góly ze třetí třetiny si vynutil prodloužení a následné vítězné nájezdy. Velký obrat odstartoval ruský obránce Andrej Markov, na kterého navázal Plekanec a na 3:3 srovnával v čase 54:40 talentovaný Alex Galchenyuk. Asistenci u klíčové trefy si připsali střelci úvodních dvou branek Canadiens, Markov s Plekancem.

Po šesti nastřílených gólech z otevírací partie sezony ve Philadelphii hokejisté New Jersey potvrdili svou zvýšenou produktivitu i ve druhém startu pro změnu na slunné Floridě. Jasné vítězství Devils v poměru 5:1 bodově podpořili i tři Češi v osobách Martina Havláta (1+0) a Patrika Eliáše s Markem Židlickým (oba 0+1).

Se součtem 11 nastřílených branek z úvodních dvou partií sezony si New Jersey vyrovnalo své klubové maximum vytvořené v ročníku 1991/92.

„Hrajeme s velkým sebevědomí. Daří se nám a jsme hodně rychlí. Zatím se k nám i odráží puky, ale podle mě je to částečně i tím, že vše plníme podle plánu. Uvidíme, jak dlouho nám to vydrží, ale zatím si to užíváme,“ řekl po zápase spokojený gólman vítězů Cory Schneider, jehož o čisté konto připravila přesilovková akce Dereka MacKenzieho z 37. minuty.

New Jersey si před tím vypracovalo náskok 5:0. Rozhodnuto prakticky bylo už po zahajovacím dějství, kdy hosté nastříleli čtyři branky. Jako první slavil ve 3. minutě Tuomo Ruutu, v 9. minutě využil po souhře s Eliášem přesilovou hru Havlát a početní převahu následně zužitkovala i letní posila klubu Mike Cammalleri. Asistenci si připsal bek Židlický. Těsně před prvním odchodem do kabin pak ještě dorazil Panthers Damon Severson a střelcem páté trefy Devils byl pro změnu těsně po startu druhé dvacetiminutovky Ryane Clowe.

Jaromír Jágr po dvou asistencích proti Philadelphii tentokrát nebodoval. Během 16 střídání dvakrát vypálil na branku a připsal si plusový bod do tabulky +/-. V zápase, který byl poměrně rychle rozhodnutý, odehrál jen necelých třináct minut čistého hracího času.

Útočník Radim Vrbata potvrzuje, že si po letní změně adresy z Arizony do Vancouveru náramně sedl se švédskými dvojčaty Sedinovými. Po rozdílovém gólu z otevíracího zápasu sezony proti Calgary se prosadil i podruhé a navrch přidal ještě asistenci.

V domácí partii proti Edmontonu k remíze 4:4 z řádné hrací doby bilancí (1+1) přispěl poté, co nejprve za průběžného nepříznivého skóre 2:4 v 31. minutě po přihrávkách Henrika s Danielem využil přesilovou hru a v 48. minutě za další početní převahy asistoval u vyrovnání z hole Lindena Veye.

Favorizovaný Vancouver se z výhry nakonec radoval až po penaltovém rozstřelu, ve kterém se jako jediný prosadil Christopher Higgins. Mezi neúspěšnými exekutory figuroval i Vrbata, jenž po základní hrací době podruhé na Viktora Fastha nevyzrál.

Skvělý start do sezony prožívá San Jose. Po úvodní výhře 4:0 na ledě obhájců Stanley Cupu z Los Angeles uspěli Sharks pro změnu 3:0 na domácím ledě proti Winnipegu. Po Antti Niemim tentokrát vychytal nulu Alex Stalock, jenž zneškodnil všech 30 ran Jets.

Žralokům se v zápase povedl rychlý nástup. Už ve 4. minutě je poslal do vedení obránce Marc-Edouard Vlasic a v 6. minutě svého krajana Ondřeje Pavelce z brejku překonal Tomáš Hertl. Konečnou podobu skóre stanovil těsně před koncem druhé třetiny zkušený Patrick Marleau. Pavelec celkově čelil 26 střelám, úspěšnost zákroků měl 88,5%.

„Nepovedl se nám start. Když v této hale přežijete úvodních deset minut, jen pak máte šanci na nějaký úspěch. Dnes to nevyšlo, příště musíme být chytřejší a úvod zápasu přečkat,“ hodnotil utkání útočník Winnipegu Michael Frolík.

Kvůli nemoci chyběl Calgary v zápase na ledě St. Louis útočník Jiří Hudler. Autor tří kanadských bodů (2+1) z úvodních dvou zápasů Flames nové sezony tak mohl jen sledovat, jak jeho spoluhráči podlehli favorizovaným Blues 1:4.

Zranění potřetí za sebou nepustilo do akce Davida Krejčího, jehož Boston v sobotu na domácím ledě padl 0:4 s Washingtonem. Dvěma zásahy se o to přičinil kapitán Capitals, Alex Ovečkin.

Úderné útočné duo - Sidney Crosby a Jevgenij Malkin - si připsalo shodně po gólu a dvou asistencích u výhry Pittsburghu 5:2 nad Torontem. Ve výběru tří hvězd zápasu je doplnil ještě švédský útočník Patric Hörnqvist (1+1).

Detroit na domácím ledě smolně podlehl Anaheimu 2:3 gólem z poslední minuty. O vítězství Ducks rozhodl v čase 59:36 kapitán Ryan Getzlaf. Český útočník v dresu Red Wings Andrej Nestrašil během 15 střídání odehrál necelých deset minut čistého hracího času, jednou vypálil na branku a do tabulky +/- si připsal jeden záporný bod.

Boston - Washington 0:4 (0:2, 0:1, 0:1)
12. a 19. Ovečkin, 31. Green, 59. Joel Ward. Střely na branku: 29:21. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Holtby, 2. Ovečkin, 3. Bäckström (všichni Washington).

Detroit - Anaheim 2:3 (0:0, 1:1, 1:2)
36. Glendening, 42. Nyquist - 22. a 60. Getzlaf, 44. Beleskey. Střely na branku: 29:26. Diváci: 20.027. Hvězdy zápasu: 1. Getzlaf (Anaheim), 2. Glendening, 3. Nyquist (oba Detroit).

Tampa Bay - Ottawa 2:3 po sam. nájezdech (1:0, 0:0, 1:2 - 0:0)
16. Hedman, 53. Connolly - 48. Karlsson, 50. Stone, rozh. nájezd Zibanejad. Střely na branku: 40:34. Diváci: 19.204. Hvězdy zápasu: 1. Lehner (Ottawa), 2. Bishop (Tampa), 3. Karlsson (Ottawa).

Florida - New Jersey 1:5 (0:4, 1:1, 0:0)
37. MacKenzie - 3. T. Ruutu, 9. Havlát (Eliáš), 14. Cammalleri (Židlický), 20. Severson, 23. Clowe. Střely na branku: 29:24. Diváci: 11.419. Hvězdy zápasu: 1. Gelinas, 2. Severson (oba New Jersey), 3. MacKenzie (Florida).

NY Islanders - Carolina 4:3 (2:2, 2:0, 0:1)
4. Tavares, 15. Conacher, 27. Nelson, 40. Bailey - 15., 20. a 55. Tlustý. Střely na branku: 31:24. Diváci: 16.170. Hvězdy zápasu: 1. Tavares (Islanders), 2. Tlustý (Carolina), 3. Bailey (Islanders).

Philadelphia - Montreal 3:4 po sam. nájezdech (2:0, 1:0, 0:3 - 0:0)
4. a 21. Simmonds, 4. Raffl (Voráček) - 48. Markov, 50. Plekanec, 55. Galchenyuk (Plekanec), rozh. nájezd Parenteau. Střely na branku: 32:38. Diváci: 19.745. Hvězdy zápasu: 1. Parenteau, 2. Plekanec (oba Montreal), 3. Emery (Philadelphia).

Columbus - NY Rangers 5:2 (2:0, 1:1, 2:1)
30. a 59. Atkinson, 7. Anisimov, 18. Foligno, 54. Daňo  - 26. Stempniak, 55. Nash. Střely na branku: 24:26. Diváci: 18.922. Hvězdy zápasu: 1. Foligno, 2. Dano, 3. Atkinson (všichni Columbus).

St. Louis - Calgary 4:1 (2:0, 2:0, 0:1)
1. Lindström, 9. Backes, 24. Pietrangelo, 28. Tarasenko - 56. Glencross. Střely na branku: 39:24. Diváci: 17.120. Hvězdy zápasu: 1. Shattenkirk, 2. Elliott, 3. Stastny (všichni St. Louis).

Nashville - Dallas 4:1 (0:1, 1:0, 3:0)
40. Weber, 49. Gaustad, 50. Nystrom, 60. Josi - 8. Roussel. Střely na branku: 33:18. Diváci: 17.113. Hvězdy zápasu: 1. Gaustad, 2. Weber, 3. Nystrom (všichni Nashville).

Chicago - Buffalo 6:2 (2:2, 0:0, 4:0)
1. Shaw, 3. Keith, 46. P. Kane, 51. Hossa, 54. Sharp, 58. Carcillo - 8. Girgensons, 19. Ennis. Střely na branku: 47:23. Diváci: 22.012. Hvězdy zápasu: 1. Hossa, 2. Shaw, 3. P. Kane (všichni Chicago).

Colorado - Minnesota 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
2. Coyle, 32. Zucker, 60. Parise. Střely na branku: 30:34. Diváci: 18.139. Hvězdy zápasu: 1. Kuemper, 2. Zucker (oba Minnesota), 3. Varlamov (Colorado).

Arizona - Los Angeles 3:2 v prodl. (1:2, 1:0, 0:0 - 1:0)
20. Vermette, 31. Boedker, 65. Ekman-Larsson - 2. Pearson, 13. Carter. Střely na branku: 40:26. Diváci: 12.859. Hvězdy zápasu: 1. Ekman-Larsson, 2. Yandle, 3. Dubnyk (všichni Arizona).

Toronto - Pittsburgh 2:5 (0:3, 1:1, 1:1)
25. Lupul, 51. Bozak - 7. Hörnqvist, 8. Crosby, 18. Kunitz, 34. Malkin, 49. B. Sutter. Střely na branku: 25:41. Diváci: 19.039. Hvězdy zápasu: 1. Crosby, 2. Malkin, 3. Hornqvist (všichni Pittsburgh).

San Jose - Winnipeg 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)
4. Vlasic, 6. Hertl, 40. Marleau. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 26 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 88,5 procenta. Střely na branku: 26:30. Diváci: 17.562. Hvězdy zápasu: 1. Stalock, 2. Marleau, 3. Vlasic (všichni San Jose).

Vancouver - Edmonton 5:4 po sam. nájezdech (1:2, 2:2, 1:0 - 0:0)
20. H. Sedin, 25. Bonino, 31. Vrbata, 48. Vey (Vrbata), rozh. nájezd Higgins - 6. Hunt, 11. Arcobello, 23. Jakupov, 29. Joensuu. Střely na branku: 43:29. Diváci: 18.870. Hvězdy zápasu: 1. D. Sedin, 2. Vrbata (oba Vancouver), 3. Arcobello (Edmonton).