Klíčové okamžiky voleb: úspěch ANO i brněnských recesistů, sešup ODS

  • 386
Česko má za sebou další, v pořadí už šesté komunální volby. ČSSD v nich klopýtla, ODS téměř zcela propadla, na vlně popularity se naopak veze dál hnutí ANO Andreje Babiše. Projděte si i další klíčové okamžiky letošních voleb.

1 Přestřelka mezi Kalouskem a Babišem

Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg ve volebním štábu TOP 09 v Praze. (11. října 2014)

Ještě než začali statistici zveřejňovat první volební výsledky, spustila se přestřelka mezi představiteli TOP 09 a hnutí ANO. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek si neopustil poznámku na Adrianu Krnáčovou, která v Praze vedla kandidátku Babišova hnutí. Důvodem byly informace, že k některým voličům dorazily do schránek neplatné volební lístky a Krnáčová je za to jako náměstkyně ministra vnitra podle Kalouska odpovědná. „Ta dáma z Bratislavy, která nám slibovala, jak na všechno dohlédne, tak zjevně není schopna dohlédnout ani na vlastní volby,“ prohlásil Kalousek (více zde).

Šéf ANO Andrej Babiš naopak prohlásil, že by se TOP 09 do hnutí neměla trefovat ani slovy, že jde o uskupení jednoho vůdce. „Bylo by dobré, aby si pan Schwarzenberg vzpomněl, jak vznikla TOP 09. On dělá maskota vůdci Kalouskovi,“ dodal Babiš.

2 Velká města získalo ANO

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš ve štábu strany v Praze. (11. října 2014)

Vítězem voleb je hnutí ANO, byť nezávislí kandidáti získali po celé zemi víc mandátů. Babišovo hnutí však zvítězilo ve většině krajských měst. Nejvíc hlasů získalo i v Praze, což je rána především pro TOP 09. Metropole tak bude mít zřejmě první primátorku - Adrianu Krnáčovou. Povolební vyjednávání začalo už v noci, ANO chce vyjednávat především s ČSSD a oslovit hodlá třeba i Piráty. Ty už podle informací iDNES.cz pozval k jednání také současný primátor Tomáš Hudeček z TOP 09.

Pro hnutí nicméně nezačíná zrovna lehké období. Bude muset dokázat, že má dost kvalitních lidí, kteří zvládnou vést radnice. Už sestavování kandidátek ANO přitom občas připomínalo „vyškrabování hrnců“, kdy se na soupisky kandidátů dostávali i příbuzní hlavních lídrů (komentář k tématu najdete zde).

3 Sešup ODS pokračuje

Petr Fiala a Bohuslav Svoboda na tiskové konferenci ODS k volebním výsledkům. (11. října 2014)

Při minulých komunálních volbách získali občanští demokraté 5 112 mandátů, letos jen 2 214 hlasů. Nic jiného nemůže propad kdysi dominantní strany dokreslovat lépe. V některých městech, klasicky třeba v Teplicicích, kde ji vede populární Jaroslav Kubera, sice strana ještě zvládla zvítězit, ale i tam dostala méně hlasů než v minulosti.

Předseda občanských demokratů Petr Fiala to přesto vidí optimisticky. „My ty volby určitě vyhrajeme, jen možná ještě ne tyto,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Fiala (celý rozhovor zde).

4 Úspěch recesistů

Lídr hnutí Žít Brno Matěj Hollan (uprostřed) při oslavách volebního úspěchu. (11. října 2014)

Ještě před několika měsíci to vypadalo jako totální recese. Jenže hnutí Žít Brno, které mělo podporu Pirátů, získalo víc než 12 procent hlasů. Nepříjemné to musí být především pro lídra ČSSD Romana Onderku, ze kterého si členové hnutí dělali před volbami často legraci. Sociální demokraté v Brně výrazně oslabili (získali 17,8 %) a předběhlo je hnutí ANO (19,9 %). Magistrát zřejmě povede koalice ČSSD a ANO. Ani pro Žít Brno, jehož hlavní tváří je aktivista Matěj Hollan, to však nebude snadné. Jeho zastupitelé totiž budou muset (byť v opozici) ukázat, že umí i něco jiného, než si dělat z někoho legraci (více o úspěchu Žít Brno zde).

5 Kupčení s hlasy

I při minulých volbách se nakupovaly hlasy, ale letos případů výrazně přibylo. V Českém Těšíně nebo Ostravě se podle Nadačního fondu proti korupci platilo za hlasy až 500 korun. Na severu Čech stál hlas o dvě až tři sta korun méně.

V Bílině se nevládním organizacím dokonce podařilo natočit nakupování hlasů na skrytou kameru. Podle záznamu hlasy nakupoval jeden z místních vietnamských prodejců pro Bílinské sociální demokraty (více zde). Všechny případy už prověřují policisté.

6 Valenta, Čuba a ti další

Ivo Valenta sledoval sčítání prvního kola senátních voleb spolu se svými nejbližšími v zázemí svého holdingu Synot v Uherském Hradišti.

Voliči na Zlínsku se v minulých týdnech mohli setkat s pozvánkou, která nesla titul Večer s pIVOŠEM. Král hazardu, majitel holdingu Synot Ivo Valenta tak lákal své potencionální příznivce. A evidentně mu to vyšlo. Hladce se dostal do druhého kola senátních voleb a zdá se, že jeho soupeř, lidovecký místostarosta Ostrožské Nové Vsi Pavel Bobek, nebude mít moc šancí.

Do druhého kola voleb prošel i další kontroverzní kandidát: tvůrce výstavního komunistického agropodniku ve Slušovicích František Čuba. Ten se o senátorský post za Zlínsko utká se současnou senátorkou Alenou Gajdůškovou.

Pro současného ministra dopravy Antonína Prachaře, který kandidoval na Přerovsku, bude další kolo senátních voleb možná zcela klíčové. Favoritkou v souboji je někdejší zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová. Pro Prachaře by však prohra mohla mít i jiný dopad, po případných neúspěšných volbách by mohl přijít i o post ministra dopravy. Šéf jeho domovského hnutí Andrej Babiš ho v posledních týdnech opakovaně kritizoval (více o senátních volbách najdete zde).

7 Referenda

Poněkud stranou zájmu se konaly v některých městech a obcích i místní referenda. Lidé mohli hlasovat třeba o nové výstavbě, o privatizaci bytů nebo zákazu hazardu. Dostatečnou účast však měla jen referenda v pražských Klánovicích, v Jenišově, v Bystřici nad Pernštejnem a ve Vranově. V ostatních městech, kde se řešil hlavně zákaz hazardu, nemělo o referendum zájem dostatečný počet voličů. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video