Turecko - Česko 1:2, vítězství v boji o Euro zařídili Sivok a Dočkal

• 660
Istanbul (Od našeho zpravodaje) - Druhý zápas, druhé vítězství. Čeští fotbalisté pokračují ve výborném vstupu do kvalifikace mistrovství Evropy 2016. V Turecku zvítězili 2:1, přestože brzy prohrávali. Skóre otočili díky gólům Tomáše Sivoka a Bořka Dočkala.

Dvě vítězství 2:1 - nad Nizozemskem a Tureckem - znamenají po dvou odehraných zápasech druhé místo ve skupině A. Stoprocentní je totiž také Island, který má lepší skóre než český tým.

Čech, Rosický a spol. slaví, přestože proti Turecku nebyli lepším týmem. Znovu ovšem předvedli obětavý výkon a výbornou produktivitu. Opět obstáli.

„Nebudu tvrdit, že vyhrálo lepší mužstvo. V prvním poločase jsme přežili několik šancí soupeře a měli jsme i štěstí. Ale za druhý poločas musím hráče pochválit,“ hodnotil trenér Pavel Vrba.

Vítězný gól vstřelil půl hodiny před koncem Dočkal. Kadeřábek se uvolnil na pravé straně a přihrál do pokutového území svému spoluhráči ze Sparty, jenž se do míče pohotově opřel levačkou - 2:1.

Pokračuje tak Dočkalova šťastná série. Když dá v reprezentaci gól, čeští fotbalisté vítězí. Tohle pravidlo platí už počtvrté, přestože šestadvacetiletý záložník nastoupil za národní tým teprve podvanácté.

6.Turecko20021:50

Dočkal dokonal obrat, který v prvním poločase načal Sivok. Ten v 15. minutě vyrovnal na 1:1. Prosadil se hlavou, ke které se důrazně prodral po Krejčího centru z rohového kopu.

Kouč Vrba u postranní čáry zaťal pěst pravé ruky, několikrát s ní radostně švihl a pak si plácl s kolegy z realizačního týmu. Šťastní spoluhráči se mezitím seběhli k Sivokovi, aby mu ke gólu poblahopřáli. Ale zkušený obránce se neradoval a gestem ruky dával najevo: klid.

Sivok se vrátil do reprezentace po zranění kolena takřka po roce a hned dal důležitý gól. Navíc v zemi, kde už sedmým rokem působí... Právě proto jásot spoluhráčů klidnil, čímž chtěl Turecku vyjádřit respekt.

Jinak svěřenci trenéra Vrby moc šancí neměli. Za zmínku stojí snad jen situace, která rohovému kopu předcházela.

Známkování

Ohodnoťte výkon českých fotbalistů

Krejčí se na levé straně prosmýkl kolem dvou protihráčů a parádní přihrávkou našel Rosického, jenž si na malém vápně zpracoval míč na prsou a vystřelil. Pokus českého kapitána však zblokoval obětavý Kaya.

Slušně vypadala i Daridova střela z dvaceti metrů, která ovšem proletěla vedle levé tyče. Ostatní útoky většinou končily ztrátou míče ještě před zakončením...

Domácí byli aktivnější. A nebezpečnější. Do vedení se dostali už v 8. minutě. Erkin nacentroval do pokutového území, kde Kadlec neuhlídal Buluta. A na šťastnou hlavičku tureckého útočníka nestačil zareagovat ani brankář Čech, jenž se za míčem je ohlédl.

Stadion Fenerbahce, který leží v asijské části Istanbulu, sice nebyl úplně zaplněný, ale fanoušci přesto své miláčky hlasitě hnali do útoku. A několikrát zklamaně vzdechli, když turečtí fotbalisté další šance neproměnili.

Töre si kousek před pokutovým územím odclonil hned dva české hráče a vystřelil jen těsně vedle levé tyče, Turanova rána letěla kolem pravého růžku Čechovy brány, Bulutův pokus český gólman chytil, Erkin trefil tyč... Rozhodčí navíc neodpískal penaltu po Váchově faulu na Turana.

Tak vypadá výčet šancí jen za první poločas. A domácí měli solidní příležitosti také po přestávce. Turana však vychytal Čech a dvě akce zastavil těsný ofsajd.

Česko tak turecký tlak, který v závěru stoupal, ustálo a těsné vedení udrželo. Skvělý vstup do kvalifikace může potvrdit v pondělí, kdy boj o Euro 2016 pokračuje v Kazachstánu.