Islamisté v Iráku sestřelili vrtulník, o Kobani se tvrdě bojuje

  • 636
Ve středu večer islamisté získali zpět ztracené pozice v Kobani na syrsko-turecké hranici. Při protestech Kurdů, kteří žádají razantnější zásahy proti radikálům, zemřelo v Turecku 18 lidí. Islamistům v Iráku se mezitím podařilo sestřelit již druhý armádní vrtulník, což budí obavy z toho, jakými zbraněmi už disponují.

Islamisté se ve středu večer po prudkých bojích dostali do dvou čtvrtí pohraničního města Kobani na severu Sýrie. Informovala o tom agentura Reuters. Islamisty předtím donutily k částečnému ústupu cílené letecké údery USA a jejich spojenců, kteří se snaží ofenzivu Islámského státu (IS) zastavit.

„Islámský stát ve středu večer vstoupil do dvou čtvrtí s těžkými zbraněmi, včetně tanků. Zemřít mohli civilisté, protože se tam velmi intenzivně bojovalo,“ řekl jeden z představitelů syrských Kurdů bránících Kobani. Další upřesnil, že jde o východní část města.

Předtím byli islamisté podle zástupce místní samosprávy Idrise Nassana vytlačeni na okraj města. Jeden z místních aktivistů dokonce napsal na Facebook, že některé ulice jsou plné mrtvých bojovníků Islámského státu.

Syrští aktivisté již dříve uvedli, že se Islámský stát stáhl z některých částí města. „Džihádisté již nyní neoperují na západě města, ale drží pozice na východě a na jižních předměstích,“ citovala agentura AFP Ramí Abdara Rahmána z exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR).

Důvodem pro ústup islamistů byly podle Rahmána zesílené spojenecké nálety, které zabily několik bojovníků a zasáhly nejméně čtyři jejich obrněné vozy. Další nálety na oblast se uskutečnily ve středu ráno. Podle organizace SOHR v bojích o město dosud zahynulo nejméně 412 lidí, skutečný počet obětí bude ale pravděpodobně ještě mnohem vyšší.

Islamisté sestřelili armádní vrtulník

Mluvčí amerického ministerstva obrany kontraadmirál John Kirby před novináři připustil, že pouhé letecké údery Kobani neuhájí. „Samotné nálety k tomu nebudou stačit, nepřinesou řešení a město Kobani nezachrání,“ řekl.

„Bylo by tam potřeba schopných jednotek - syrských povstalců a iráckých vládních sil, aby bylo možné Islámský stát porazit,“ dodal mluvčí Pentagonu. Bližší pomoc městu Kobani však nepřichází ze strany USA v úvahu. Americký ministr zahraničí John Kerry k tomu uvedl, že cílem armády je porážka Islámského státu obecně a ne pouze v Kobani.

Kerry a britský ministr zahraničí Philip Hammond, který je v USA na návštěvě, podle agentury AP dali opatrně najevo, že nejsou proti vytvoření nárazníkové zóny na syrském území podél hranic s Tureckem, jak o to žádá Ankara s cílem ochránit turecké území. Nicméně tuto věc je podle nich potřeba pečlivě zvážit.

Bagdádské ministerstvo obrany mezitím oznámilo, že se islamistům podařilo sestřelit tento týden již druhý armádní vrtulník u města Bajdží, kde se nachází největší ropná rafinerie v Iráku. Město leží zhruba 200 kilometrů severně od Bagdádu. Oba piloti podle agentury AP zahynuli. 

Jak vyspělé zbraně mají islamisté k dispozici, není jasné. Někteří analytici se ale obávají, že se při obsazování základen irácké armády se dostali i k některým raketám země-vzduch, kterými je možné sestřelit i letadla. Některé z evropských aerolinek již v létě rozhodly, že se iráckému vzdušnému prostoru budou raději vyhýbat.

Islámský stát

Kanada se zapojí do náletů v Iráku

Zapojení své země do leteckých úderů proti Islámskému státu schválil v noci na středu i kanadský parlament , informovala agentura AP. „Pokud ji necháme bez dozoru, bude tato teroristická organizace růst, a to rychle,“ řekl konzervativní premiér Stephen Harper. „Již vyjádřili své regionální i mezinárodní teroristické záměry a Kanadu označili za svůj možný cíl,“ citovala jej BBC.

Parlament schválil misi na šest měsíců. Součástí kanadského kontingentu bude šest stíhaček CF-18, tankovací letoun CC-150 Polaris a dvě průzkumná letadla CP-140 Aurora. Do operace se zapojí kolem 600 vojáků, z nichž 320 je obsluha stíhaček a 280 vojáků tvoří podporu zbývajících letounů.

Pozemní operaci Harper zatím vyloučil, stejně jako útoky kanadského letectva v Sýrii. K těm by podle premiéra byl nutný plný souhlas Damašku.

Spojenci dosud podnikli na pozice Islámského státu v Iráku a Sýrii celkem téměř dva tisíce náletů, většina střel mířila z amerických letounů (více čtěte zde).

Při protestech Kurdů zemřelo nejméně 18 lidí

Při úterních kurdských demonstracích v Turecku zemřelo nejméně 18 lidí a desítky dalších utrpěly zranění. Agentura AP uvádí, že ke ztrátám na životech došlo při střetech s policií, turecký list Hurriyet ale napsal, že Kurdy zřejmě napadli islamisté z tureckého Hizballáhu (s libanonským Hizballáhem má společné jméno, není na něj však přímo navázán). Demonstranti požadovali vojenskou pomoc Kurdům, kteří brání Kobani.

Nejsilnější nepokoje se odehrály v převážně kurdských oblastech na východě Turecka.  Podle tureckých médií použila policie k rozehnání demonstrantů vodní děla a slzný plyn. Jen ve městě Diyarbakir na jihovýchodě Turecka zahynulo osm lidí, další zemřeli v provinciích Siirt a Batman. V celkem pěti jihovýchodních provinciích platí zákaz vycházení.

Demonstrace se ale konaly po celé zemi i v několika evropských metropolích, mimo jiné v Haagu, Vídni, Bernu, Paříži, Kodani, Berlíně či Stockholmu. V Bruselu demonstranti pronikli dokonce do budovy Evropského parlamentu.

Protestující Kurdové v Bruselu vnikli do sídla EP:

Několik stovek Kurdů a radikálních muslimů se také v noci na středu střetlo v severoněmeckém Hamburku. Asi 400 Kurdů se večer shromáždilo u jedné z hamburských mešit, kde se jim postavil zhruba stejný počet muslimů - zřejmě příznivců radikálního salafistického hnutí. Řada salafistů přitom bojuje na straně IS.

Ačkoli policie oblast u mešity uzavřela, střetům se jí zabránit nepodařilo. Obě znesvářené skupiny na sebe útočily mimo jiné železnými tyčemi a mačetami. Počet zraněných zatím upřesněn nebyl.

Americké letouny startují k náletům na radikály v Sýrii (23. září 2014):

23. září 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue