V ulicích hongkongu už zůstává jen pár věrných aktivistů a deštníky  - symbol...

V ulicích hongkongu už zůstává jen pár věrných aktivistů a deštníky - symbol hnutí. | foto: Reuters

Hongkong se vrací k životu, zástupci studentů si promluví s vládou

  • 4
Takzvaná Deštníková revoluce tisíců hongkongských studentů je nejspíše u konce. Jen malé skupiny demokratických aktivistů zůstávají v úterý ráno v ulicích. Vláda slíbila, že přizve představitele studentů k jednání a demonstranti se tak vrací domů a uvolňují blokády úřadů.

Skoro dva týdny trvající protesty Hongkong během svého vrcholu prakticky paralyzovaly. Tisíce lidí demonstrovaly v ulicích a před vládními budovami za svobodné volby v roce 2017. Poslední dny však jejich počet klesal.

Důvod nepokojů

Cílem protestů je zrušení kontroverzní volební reformy schválené čínskou vládou. Ta odmítá požadavek obyvatel Hongkongu, aby si v příštích volbách v roce 2017 směli svobodně zvolit budoucího vůdce. Vláda uvedla, že kandidáty musí nejprve nominovat a schválit většinou hlasů speciální výbor a až pak o nich budou moci hlasovat voliči. Nominováni budou přitom jen dva nebo tři uchazeči.

(ČTK)

Skupiny studentů dodržely slib a vyklidily ulice před úřady, aby se státní zaměstnanci mohli dostat do práce (více o dohodě s vládou čtěte zde). Už v pondělí ráno byly všechny vchody do vládních budov uvolněné a úředníci vcházeli dovnitř. Demonstranti se tak pomalu z hongkongských ulic vytrácejí a život se vrací do normálu. 

Všichni najednou začínají přemýšlet o smyslu celé akce. „Převládá zde silný pocit, že hra končí,“ uvádí reportér BBC Jon Sudworth z ulic Hongkongu.

Studenti, kteří jedenáct dnů přespávali na ulicích, se sbírají a odcházejí. „Všichni jsme už unavení,“ řekl Dennis Čchan, který seděl před vládním centrem celých deset dnů. „Dnes to neskončí, ale možná zítra, možná později, stále tu bude méně a méně lidí,“ dodal.

I organizátoři si uvědomují, že demonstrace jsou u konce a začínají bilancovat jejich dopad. „Alespoň jsme vytvořili prostor pro dialog. Lidé si nebyli jistí svou silou, ale teď jsou,“ posuzovala akci mluvčí Hongkongské federace studentů Yvonne Leung.

Najdou se i tací, kteří výsledek nevidí jako prohru. „Alespoň jsme vytvořili dostatečný tlak na vládu, aby se s námi začali bavit. Vědí, že chceme politickou reformu. Předtím se k tomu každý stavěl jako k uzavřené kapitole,“ řekl pro The New York Times dřívější šéf Demokratické strany Albert Ho.

O víkendu už proběhly předběžné rozhovory a studentské hnutí získalo pocit, že posílilo hlas demokratických zákonodárců v zemi. Oficiální debata však ještě nezačala, ačkoliv je slíbená na tento týden.

Analytici uvádějí, že pokud by demonstrace vyšuměly do neúspěchu mohli by být na vině i sami aktivisté. Už v průběhu protestů se totiž mezi nimi začaly objevovat rozpory ohledně dalšího postupu. Problémy způsobovala i skutečnost, že zatímco mnoho obyvatel Hongkongu protesty podporovalo, objevili se i tací, kterým vadilo, jak demonstrace narušují každodenní život.

Na konci září rozháněla policie protesty v Hongkongu slzným plynem:

29. září 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue