Španělští zdravotníci v ochranných oblecích nesou pětasedmdesátiletého kněze Miguela Pajarese, který se v Libérii nakazil virem ebola. Snímek byl pořízen krátce po jeho příletu do Madridu. (7. srpna 2014) | foto: Reuters

První nákaza ebolou v Evropě. Sestru v Madridu infikoval misionář

  • 253
Španělský misionář, který se na západě Afriky nakazil ebolou, v Madridu přenesl nákazu na zdravotní sestru. Potvrdily to výsledky lékařských vyšetření. Ebola se tak na člověka přenesla poprvé mimo území západní Afriky. O duchovního v Madridu pečovalo třicet lidí, všichni jsou nyní pod dohledem lékařů.

Zdravotnice podle španělského listu El País pečovala o duchovního Manuela Garcíu Viejoa, který se ebolou nakazil v Sieře Leone a zemřel v madridské nemocnici 26. září. O čtyři dny později se sestře udělalo špatně. Když zjistila, že má horečku, podrobila se dvěma vyšetřením. Výsledky obou z nich potvrdily, že má ebolu.

Zprávu o nákaze zdravotní sestry v pondělí večer potvrdila španělská ministryně zdravotnictví Ana Matoová. Úřady podle ní okamžitě spustily krizový plán, který by měl zabránit jakémukoli ohrožení Španělů. Nakažená sestra podle ní den po smrti misionáře nastoupila na dovolenou a od té doby neměla žádnou službu, takže nepřišla do styku s dalšími pacienty.

O nikom dalším, u nějž by se příznaky eboly projevily, úřady nevědí. Zhruba třicítka zdravotníků, kteří společně s nakaženou sestrou pečovali o nemocného misionáře, je pod stálým lékařským dohledem.

Nakažené občany vozí domů Evropa i Spojené státy

Manuel García Viejo nebyl prvním španělským misionářem, který v Madridu ebole podlehl. Už na začátku srpna nechala španělská vláda převézt do Madridu pětasedmdesátiletého duchovního Miguela Pajarese. Po několika dnech v nemocnici zemřel (více se dočtete zde).

Epidemie eboly

O převozu nakažených občanů do Španělska rozhodovala tamní ministerstva zdravotnictví, vnitra a obrany. Stejnou strategii volí například také úřady ve Spojených státech, kteří pacienty do svých nemocnic rovněž převážejí. V Německu se léčí dokonce i afričtí zdravotníci. Univerzitní nemocnice ve Frankfurtu nad Mohanem v pátek přijala ugandského lékaře, do Hamburku už dříve zamířil senegalský expert.

Organizace Lékaři bez hranic v neděli diagnostikovala ebolu u jedné ze svých spolupracovnic. Žena pochází z Norska. Tamní deník Dagen informuje, že zdravotnici čeká v nejbližších dnech převoz do univerzitní nemocnice v Oslu, kde je pro ni připravený experimentální lék.

Odborníci věří, že kvůli rozdílným klimatickým podmínkám i vyšším hygienickým standardům by se v Evropě případná nákaza nemohla rychle šířit. „Podobné viry hemoragických horeček se už dostaly do Evropy v minulosti opakovaně, ale nikdy to nemělo charakter takto masivní epidemie. Byla to vždycky otázka několika málo jedinců,“ řekl před časem iDNES.cz přední český epidemiolog Roman Prymula.

Aerolinky chystají kontroly, nechtějí pustit virus do letadel

Americké letecké společnosti na pondělí naplánovaly schůzku se zástupci úřadů a zdravotnických expertů, aby společně přišli na způsob, jak zabránit dalšímu rozšíření nákazy mimo Afriku. Právě letecká doprava by totiž mohla k šíření eboly výrazně přispět.

Američtí lékaři hrubě pochybili, říká epidemiolog

Američany nedávno šokoval případ muže, který se nakazil v Libérii a následně běžnou linkou přes Brusel přiletěl do USA, kde u něj nemoc naplno propukla. Nakažený muž byl mezitím v kontaktu s desítkami lidí a do karantény se nedostal ani poté, co se zdravotními problémy navštívil nemocnici (více se dočtete zde).

Agentura Reuters píše, že by před nástupem do jakéhokoli stroje amerických společností mohli cestující už brzy procházet kontrolou, jestli nemají zvýšenou teplotu. Podobným prohlídkám se už teď musejí podrobit pasažéři v Libérii. Dopravci teď zvažují, zda je zavedou i ve zbytku světa. Mluvčí Bílého domu Josh Earnest v pondělí novinářům oznámil, že Washington momentálně neuvažuje o zákazu cestování do USA z afrických oblastí, kde epidemie eboly propukla.

Misionář Pajares zemřel na začátku srpna:

7. srpna 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video