Kim Čong-un navštívil továrnu na lubrikanty. Moderní provoz s počítačem řízenými výrobními linkami vůdce KLDR potěšil. | foto: KCNA, Reuters

Kim Čong-un byl svržen, tvrdí bývalý důstojník kontrarozvědky

  • 248
Severokorejský vůdce Kim Čong-un se dlouho neobjevil na veřejnosti ne proto, že je nemocný, ale kvůli tomu, že byl svržen, tvrdí bývalý důstojník kontrarozvědky Čan Čin-sung. Vlády v KLDR se podle něj chopilo organizační oddělení Korejské strany práce, v jejímž čele Kimové po tři generace stáli.

Spekulace přiživil fakt, že se Kim již několik týdnů neukázal na veřenojsti. Poslední snímky severokorejského lídra, který se s oblibou nechává fotografovat při návštěvách nejrůznějších úřadů a průmyslových podniků, zveřejnila státní zpravodajská agentura KCNA 30. srpna, kdy hlava státu zamířila mezi armádní parašutisty.

Za Kima teď vládne sestra, tvrdí disidenti v Soulu

Spekulace o dění v Severní Koreji je vždy nutné brát s rezervou. Pondělní zpráva o údajném svržení Kim Čong-una je pouze jednou z teorií, které podzimní „zmizení“ severokorejského vůdce z fotografií a televizních záběrů vyvolalo.

Japonský server The Diplomat ve středu napsal, že Severní Koreji zřejmě vládne Kim Čong-unova sestra Kim Jo-čong. Reportéři se odvolávají na Solidaritu severokorejských intelektuálů. Jde o skupinu disidentů sídlících v jihokorejském Soulu.

Dceři Kim Čong-ila mají údajně státní orgány hlásit všechny důležité záležitosti, aby se její nemocný bratr mohl v klidu léčit. Armáda podle japonského serveru dostala příkaz řídit se všemi dřívějšími rozkazy Kim Čong-una a zůstávat neustále v bojové pohotovosti.

O pět dní později si Kim Čong-un se svou ženou podle státních médií „užíval“ koncert, zpráva se už však musela obejít bez fotografií. A na konci září se v severokorejské televizi objevila informace o tom, že se vůdce KLDR „necítí dobře“. Koreanista Michael Madden reportérům agentury Reuters řekl, že Kim Čong-una patrně trápí dna (více čtěte zde).

Čang Čin-sung byl podle Vice News jedním ze severokorejských exulantů, kteří se v září sešli na konferenci v Nizozemsku. Kromě něj na ni přijelo i několik diplomatů i dříve vysoce postavení úředníci ze severokorejského ministerstva bezpečnosti a armádní důstojníci.

Převrat se podle Čanga odehrál už v roce 2013, v době, kdy byl popraven Kimův strýc Čang Song-tchek. Podle analytiků to byl právě Čang Song-tchek a jeho manželka Kim Kjong-hi, sestra Kim Čong-ila, kdo KLDR skutečně vládl. Podobné zprávy na veřejnost z Pchjongjangu v minulých letech skutečně prosakovaly. Kim Kjong-hi, o níž analytici s odkazem na její byznys s rychlým občerstvením hovořili jako o „hamburgerové královně“ totalitního státu, údajně Kim Čong-il před svou smrtí v roce 2011 pověřil upevněním synovy autority (více se dočtete zde).

Kim je už jen loutka v rukou aparátčíků, míní Čang

Čang Song-tcheka však nechal Kim Čong-un loni na podzim popravit. Oficiální zdůvodnění jeho smrti hovořilo o lidském odpadu, laxním tleskání na stranických schůzích, ale i o tom, že strýc severokorejského vůdce připravoval státní převrat.

Díky Čang Song-tchekovu pádu se organizační oddělení Korejské strany práce zbavilo svého dlouhodobého rivala, míní exulant Čang Čin-sung. Ve své prezentaci prohlásil, že se v KLDR odehrává konflikt mezi zastánci tvrdé linie a těmi, kdo chtějí uvolnit trh a zbohatnout na zahraničním obchodu.

„Na jedné straně jsou lidé, kteří chtějí zachovat monopol režimu,“ řekl Čang reportérům Vice News. „Na druhé straně to ovšem není tak, že by lidé proti režimu bojovali, ale chtějí se chopit příležitosti k získání vlivu. Není to vědomá občanská válka, ale jsou tu dvě vzájemně neslučitelné síly,“ dodává.

„Poprava Čang Song-tcheka vše prolomila,“ myslí si Čang Čin-sung. „Nemůžete prostě veřejně vztáhnout ruku na člena klanu Kimových. Je to způsob, jakým organizační oddělení dává najevo, že má navrch a je legitimnější. Kim Čong-un je jimi nyní obklopen.“ Severokorejský vůdce se tak podle Čang Čin-sunga stal pouhou loutkou skutečných vládců KLDR.

Kim Čong-un se na veřejnosti ukázal v červenci, kdy se poklonil památce svého děda Kim Ir-sena: 

8. července 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video