Na svou adresu si nevzpomínám, řekl soudu hlavní míchač metanolu Fian

  • 91
Velmi zvláštní vystoupení předvedl v pondělí u Krajského soudu v Ostravě Rudolf Fian, který by měl za metanolové otravy strávit zbytek života ve vězení. V případu prodeje jedovatého alkoholu na Těšínsku prohlásil, že nikoho nezná a nic si nepamatuje. Ani svou dřívější adresu nebo číslo mobilu.

Soud pokračuje v rozplétání jednoho z dílčích případů metanolové kauzy z podzimu 2012. Šimon Kramarčík a Jaromír Pánek jsou viněni z toho, že pokoutně míchali a prodávali alkohol, který vinou vysokého obsahu metanolu zabil tři lidi a několik dalších mělo zdravotní obtíže.

Za asistence těžkooděnců přišel svědčit i Rudolf Fian, který byl v květnu soudem ve Zlíně odsouzen k doživotnímu vězení za to, že namíchal pět tisíc litrů alkoholu. Ve směsi byl poměr etanolu a jedovatého metanolu padesát na padesát (podrobněji zde).

Podle policejních zjištění spolu Fian s Pánkem obchodovali. „Z výpisu Pánkova mobilu se ukázalo, že byl v přímém spojení s Fianem. Proto máme vážné podezření, že metylalkohol dodal obžalovanému právě on,“ uvedla už při prvním jednání v srpnu státní zástupkyně Daniela Srbová.

Soudce: Nehrajme si tady na bubáky

Jenže Fian vše odmítl. „Jméno Pánek neznám, nikdy jsem ho neslyšel,“ prohlásil. Když si na výzvu soudu Pánka prohlédl, připustil, že ho možná někdy viděl. „Ale nevím to určitě,“ poznamenal.

Fian upozornil, že pracoval jako obchodní zástupce firmy vyrábějící autokosmetiku. „Ale já jsem líh nikdy nikomu neprodal, ani nedaroval,“ řekl. Když se soudce ptal, jestli ví, z jakých látek se autokosmetika skládá, jen odvětil: „Na složení se musíte zeptat majitele firmy. Ani zákazníci se neptali, vše bylo napsáno na etiketě.“

Další metanolový soud

To už soudce nevydržel: „Nejsme tady od toho, abychom si hráli na nějaké bubáky a tvrdili, že neznáte, co autokosmetika obsahuje.“

Zjevně to nepomohlo. Při dalších otázkách, zda by Fian řekl adresu, kde před svým zatčením žil, a také tehdejší číslo svého mobilního telefonu, jen pokrčil rameny: „Už jsem 26 měsíců ve vazbě, proto si nevzpomínám.“ Poté výslech skončil.

Manželé koupili jedovatý alkohol na výročí svatby

Velmi rychlý průběh mělo i předvolání manželek obžalovaných. Obě shodně využily práva nevypovídat, které zákon umožňuje v případě, že jde o rodinné příslušníky. Svědectví tak podala jen starší manželská dvojice ze Slovácka, která jezdila na nákupy do Polska a alkohol nakupovala u Kramarčíka v Českém Těšíně.

„V jeho obchodu jsme si alkohol objednali a pak vyzvedli u něj doma,“ vypověděli. Problém nastal v okamžiku, kdy nakoupili sedmdesát litrů na oslavu výročí svatby. Po konzumaci se ženě udělalo zle, přestávala vidět a byla hospitalizována. Naštěstí v jejím případě zdravotní obtíže rychle odezněly.

Pánek u soudu nevypovídá a Kramarčík požádal soud, aby se konal v jeho nepřítomnosti. Minule však přiznal, že nelegální alkohol prodával hlavně svým známým. Na litru nezdaněného alkoholu prý měl zisk dvacet korun a ročně prodal zhruba čtyři až pět tisíc litrů.

V této větvi metanolové kauzy podle policie zemřel jeden člověk v třinecké nemocnici, další v pražské vinohradské nemocnici a jednu ženu našli mrtvou v bytě. Když se na Karvinsku objevily první případy otravy metanolem, Kramarčík veškerý líh, který měl doma, vylil. Oběma obžalovaným hrozí až patnáctileté tresty.