Hinduisté věří, že koupel v posvátné Ganze z nich smyje hříchy.

Hinduisté věří, že koupel v posvátné Ganze z nich smyje hříchy. | foto: Jan Vaca, iDNES.cz

Indové řeší, jak dostat z posvátné Gangy ohořelé mrtvoly

  • 134
Nejdelší indickou řeku čeká pročištění. Ministryně vodních zdrojů chce Gangu během několika měsíců zbavit mrtvých lidských těl, která ve vodě končí kvůli náboženským zvykům. Jiná tradice Indům velí, aby se tam koupali. Zdravotní rizika, která z toho plynou, chce vláda tlumit modernějšími spalovnami.

Posvátná řeka Ganga je pravidelným cílem milionů Indů, kteří se do jejích vod chodí očistit od hříchů. Další miliony v říčním korytě perou prádlo, myjí se tam nebo si z Gangy nosí domů užitkovou vodu. Ve špinavé vodě se však znamenitě daří bakteriím a virům. Návštěvníkům koryta hrozí cholera, žloutenka, břišní tyfus nebo třeba úplavice. Indická vláda se to rozhodla změnit. Jako první by z vody měly zmizet lidské mrtvoly.

Indové jsou přesvědčení, že se člověk po smrti převtělí do jiné bytosti. A aby mu cestu ulehčili, musí pro něj uspořádat tradiční náboženský rituál. Mrtvolu nejdříve naposledy omyje říční proud, poté putuje na hranici s věčným ohněm. Díky posvátnému dřevu, slámě a hrudkám másla zbude z těla po několika hodinách jen popel a kosti, které se následně rozptýlí v nejbližší řece. Pro půl miliardy lidí je tou nejbližší řekou právě Ganga.

Zámožnější pozůstalí nedají dopustit na posvátné město Váránasí, kde zemřelého plameny sežehnou spolu s luxusním santalovým dřevem. V posledních letech vznikla na pobřeží Gangy i modernější krematoria, jejichž využití vyjde levněji.

Tělo musí do řeky. Kdo nemá na kremaci, pošle ho po proudu

Chudší Indové, zejména ti z venkova, si však profesionální zpopelnění bez drahé půjčky od lichvářů stále nemohou dovolit. V řece proto podle listu Times of India často končí ohořelé mrtvoly, které pozůstalí zkoušeli spálit na vlastní pěst. A někteří pošlou svého nebožtíka po proudu jen tak, protože na kremaci zkrátka nemají.

Ministryně vodních zdrojů Uma Bhartiová, která se funkce ujala po jarních volbách, chce proto v co nejkratší době vybudovat síť kremačních pecí, které budou pro občany finančně dostupnější.

Zároveň plánuje skloubit moderní technologie s náboženskými tradicemi tak, aby byly ekologicky šetrnější i klasické pohřby na váránaském nábřeží. Indičtí duchovní vůdci jsou prý k pokroku svolní.

„Ujistili mne, že připustí jakoukoli novou technologii, kterou bude vláda považovat za vhodnou ke zmírnění znečištění. Abychom představy o nových technologiích ujasnili, vytvořili jsme speciální výbor,“ citoval šéfku indického vodohospodářství server AsianAge.

Vyčistit Gangu je nemožné, míní muž, který to zkoušel

Bhartiová věří, že se její snaha projeví už za půl roku, maximálně za 18 měsíců. I pokud se podaří dostat z řeky mrtvá lidská těla, nebude mít však vláda ještě ani zdaleka vyhráno. Jak upozorňuje hnutí Národní mise pro čistou Gangu, říční voda nebude v pořádku, dokud z ní nezmizí mrtvá hospodářská zvířata, odpadky z měst a vesnic, hnojiva a pesticidy z polí a odpadní látky z továren. Průmyslový odpad sice tvoří jen necelou čtvrtinu celkového objemu „nežádoucích“ látek v korytu Gangy, bývá ovšem nejnebezpečnější.

Kabinet nového premiéra Nárendry Módího chce dát 2 500 kilometrů dlouhou řeku, která protíná 5 indických států a teče i sousedním Bangladéšem, do pořádku během pěti let. Až bude v říjnu 2019 celá země slavit 150. narozeniny myslitele a indického expremiéra Mahátmy Gándhího, má už být koryto čisté.

Jak ovšem upozorňuje místní web Hindu, podobné ambice už měli v minulosti dva vrcholní politici. V osmdesátých letech 20. století slíbil vyčištění Gangy premiér Rádžív Gándhí, před pěti lety se o to pokoušel šéf zemědělství Džajram Rameš. Ten z vlastních zkušeností po čase konstatoval, že jde o nadlidský úkol.

Hromadné koupání v říčním korytu nezastaví ani znečištěná voda:

10. února 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video