Původně odložený případ primáře Jiřího H. státní zástupkyně znovu otevřela. Lékaři tak znovu hrozí trestní stíhání. Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Vedení nemocnice hájilo sporné zákroky primáře, tvrdí lékaři

  • 10
Důležití svědci promluvili v případu bývalého primáře Jiřího H., který trpí psychickým onemocněním a podle rodičů ubližoval dětským pacientům. Dva lékaři, kteří s ním v Klatovské nemocnici pracovali, řekli, že vedení zařízení o sporných zákrocích vědělo už měsíc po jeho nástupu, ale na upozornění personálu nereagovalo.

„Již zhruba měsíc po nástupu primáře Jiřího H., to znamená v polovině června 2012, se začaly ozývat protesty lékařů i sester porodnického, novorozeneckého i dětského oddělení ohledně jeho nestandardního chování a lékařských postupů,“ uvedla lékařka Lenka Tocháčková, která tehdy pracovala na gynekologickém oddělení Klatovské nemocnice.

„Zaměstnanci se opravdu ozývali včas a velkou část odpovědnosti nese ředitel František Lešundák, protože pořád protežoval primáře Jiřího H. a nedal na názory ostatních zaměstnanců, kteří ho varovali,“ dodala Tocháčková

Kauza lékaře Jiřího H.

Lékař trpí bipolární poruchou (dříve známou jako maniodepresivní psychóza). Kriminalisté prověřili oznámení, která se týkala jeho neadekvátních zákroků u deseti pacientů. Podle znalců ale lékař nemohl rozpoznávat škodlivost svého jednání kvůli své duševní nemoci a policie případ odložila. Zvrat nastal 30. září, kdy státní zástupkyně případ znovu otevřela. Lékaři tak nyní opět hrozí trestní stíhání. V současné době je zaměstnaný v nemocnici v Rakovníku, odkud odmítá dobrovolně odejít, protože by tím podle svých slov přiznal vinu, kterou rezolutně odmítá. V současnosti je v pracovní neschopnosti.

Na to, že Jiří H. provádí zákroky, které patří na oddělení vyššího typu a ohrožují zdraví dětí, upozorňoval i erudovaný lékař dětského oddělení Robert Nekl.

Právě on byl podle Tocháčkové prvním otevřeným kritikem zejména invazivních zákroků primáře Jiřího H. 

Nekl také z pověření ředitele nemocnice Lešundáka několik měsíců před nástupem Jiřího H. fakticky vedl dětské oddělení. „Za to byl ředitelem Lešundákem v březnu 2012, tedy měsíc před nástupem Jiřího H. veřejně pochválen,“ popsala Tocháčková.

Podle Roberta Nekla chtěl primář Jiří H. na oddělení  vytvořit akutní dětská lůžka, a to jak dětská, tak novorozenecká. „Na tom by nebylo nic špatného, kdyby výkony neprováděl v době, kdy tam nebylo personální ani přístrojové zabezpečení, které je nutné k provádění těchto výkonů. Z toho potom plynuly zdravotní komplikace dětí, které nebyly řešeny hned. Děti se na oddělení nechávaly až do doby, kdy třeba měly známky ohrožení a selhávání základních životních funkcí. A na poslední chvíli se překládaly na vyšší pracoviště do Fakultní nemocnice v Plzni," popsal Nekl.

JIří H. zaváděl dětem a novorozencům centrální žilní katétry,což ale podle Nekla nespadá do kompetence standardního dětského nebo novorozeneckého oddělení.  „To jsou  výkony, které sebou mohou přinést komplikace, ty se musí řešit v rámci jednotek intenzivní péče,“ uvedl Nekl.

V Klatovské nemocnici pracoval od roku 2006, tedy šest let před nástupem primáře Jiřího H., a za tu dobu se na oddělení centrální žilní katétr dětem do žíly nezaváděl, maximálně kanyly do periférních žil, což se může provádět při vědomí na rozdíl od zavádění centrálních žilních katétrů. Primář Jiří H. to podle Nekla navíc neprováděl tajně, ale před lékaři i sestrami.

O diagnosticko-terapeutických postupech na dětských pacientech prováděných primářem Jiřím H. a následně i o indikacích, kdy si pacienta ještě ponechat na standardním dětském oddělení a kdy jej přeložit na vyšší pracoviště, prý Nekl zpočátku s primářem diskutoval.

„To, co následovalo, nebyla diskuse, ale stupňující se šikana ze strany primáře a opakované upozorňování ředitele nemocnice o tom, že porušuji pracovní kázeň,“ uvedl Nekl s tím, že vše skončilo tak, že ředitel mu oznámil, že má jasné podklady od primáře o porušování pracovní kázně a medicínských pochybeních.

„Ředitel řekl, že sice není lékař, ale primáři Jiřímu H. plně důvěřuje, a že pokud chci na něj a dětské oddělení kydat špínu a nepodepíšu dohodu, dají mi na základě porušení výpověď a těžkou budu v kraji shánět práci. To je to hlavní, čím mě zklamal,“ popsal Nekl, který tři měsíce po nástupu Jiřího H. z nemocnice odešel..

Tocháčková opustila nemocnici v lednu 2013, tedy měsíc předtím než primář Jiří H.,  a s ní odešli všichni atestovaní lékaři, kteří na gynekologii pracovali na plný úvazek.

O případu jsme také napsali

„V době, kdy je v celé republice nedostatek atestovaných gynekologů, to považuji za další důkaz selhání managementu nemocnice. Lituji toho, že neuvážlivými kroky vedení nemocnice se rozpadl dobře fungující tým čtyř lékařů gynekologie,“ posteskla si Tocháčková.

Ona i její kolega Nekl svým svědectvím popřeli informace, které uvedl ředitel nemocnice Lešundák a to, že půl roku po jeho nástupu nebyly s primářem Jiřím H. žádné problémy a nemocnice je začala řešit až poté, co se objevily.

Nemocnice nechtěla slova lékařů komentovat. „Vzhledem k tomu, že se případem dál budou zabývat orgány činné v trestním řízení, nebude se Klatovská nemocnice k případu dál vyjadřovat, aby nenarušila průběh nezávislého vyšetřování,“ uvedl její mluvčí Jiří Kokoška.

Nemocnice se už poškozeným pacientům omluvila a vyzvala je, aby se přihlásili. Pokud k tomu bude právní nárok, dostanou podle ředitele Lešundáka i odškodnění.

Klatovská nemocnice také stále zvažuje, že na Jiřího H. podá trestní oznámení kvůli tomu, že svoji nemoc při nástupu do zaměstnání zamlčel.

Bývalý primář podezřelý z mučení dětských pacientů promluvil (17. září 2014)

17. září 2014