Ebola zabila již 3091 lidí. | foto: AP

Ebola zabila již přes tři tisíce lidí, Kuba vyšle další zdravotníky

  • 27
Počet obětí epidemie eboly v západní Africe se vyšplhal na nejméně 3 091. Vyplývá to podle agentury Reuters z nejnovějších údajů Světové zdravotnické organizace. Nejvíce postiženou zemí je Libérie, která zatím zaznamenala 1 830 úmrtí. Kuba do oblasti vyšle dalších tři sta doktorů a zdravotníků.

Počet nakažených ebolou v západní Africe již podle Světové zdravotnické organizace (WHO) překročil 6 500 lidí. Některé studie varují, že do listopadu by se počet infikovaných mohl vyšplhat i přes 20 tisíc nakažených, píše server BBC.

Kuba podle agentury Reuters oznámila, že do západní Afriky vyšle další lékaře a zdravotníky. Jejich počet tak bude 461. Na začátku října by měla skupina čítající 165 členů zdravotního personálu dorazit do Sierra Leone. Nyní se 62 doktorů a 103 zdravotních sester cvičí s mezinárodními experty v nemocnici v Havaně specializující se na tropické nemoci.

MFF pomůže zasaženým zemím

Mezinárodní měnový fond (MMF) schválil pomoc v objemu 130 milionů dolarů (zhruba tři miliardy Kč) pro Libérii, Sierru Leone a Guineu. Peníze mají těmto západoafrickým zemím pomoci řešit ekonomické dopady epidemie, píše agentura Reuters.

„Epidemie eboly v Guinei, Libérii a Sieře Leone již stála příliš mnoho životů,“ uvedla šéfka MMF Christine Lagardeová. „Tato humanitární krize by mohla mít rovněž rozsáhlé hospodářské důsledky,“ dodala.

Další kubánští zdravotníci odcestují do Libérie a Guinei. Víc než čtyři tisíce lékařů z Kuby již v současnosti působí ve 32 afrických státech.

Epidemie eboly zasáhla hlavně Libérii, Sierru Leone a Guineu, virus se však rozšířil i do Senegalu a Nigérie. Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Zatím proti němu neexistuje žádný schválený lék ani vakcína, takže úmrtnost na nákazu je vysoká.

Ebola patří mezi nejagresivnější viry, s jakými se kdy lidstvo setkalo. Přenáší se stykem s tělními tekutinami infikovaného. Inkubační doba se pohybuje od dvou dní do tří týdnů. Mezi prvotní příznaky patří vysoká teplota, nevolnost, zvracení nebo průjem. V pozdějším stádiu nemoci nastoupí krvácivé projevy.

Nynější epidemie eboly v západní Africe je vůbec nejhorší od objevu viru v roce 1976. Bezprecedentní je nejen tím, že překročila hranice hned několika států a udeřila i mimo odlehlé oblasti, ale také počtem nakažených mezi zdravotnickým personálem. Světová zdravotnická organizace ještě před několika týdny odhadovala, že může trvat šest až devět měsíců, než se nemoc podaří dostat pod kontrolu.

Na případný výskyt eboly je připravené i české zdravotnictví. Pacienta by se ujala pražská Nemocnice Na Bulovce:

21. srpna 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video