Rapa Nui: Královna přivezla do Čech pozdrav z ostrova, kde neznají čas

  • 1
Královna a kulturní ambasadorka Velikonočního ostrova Taurama Analola Hey Rapu navštívila ve čtvrtek Sokolov v rámci projektu Rapa Nui. Dětem na gymnáziu předvedla s bratrancem jménem Nuku tradiční tanec Hoko. Cílem projektu je pomáhat rozvoji kultury a vzdělání na Velikonočním ostrově a prohloubit vztahy mezi zeměmi.

Jsou místa, kde lidé nemají potřebu určovat čas. Jedním z nich je Rapa Nui, tedy Velikonoční ostrov. Magické místo, kde všichni věří, že jsou letištěm pro UFO, kde uctívají „ty, kteří viděli slunce dřív“ a kde se neprosí. Jenom děkuje.

A právě z této exotické dálky, která spadá pod vládu Chile, přijela do České republiky delegace vedená královnou Taurama Analola Hey Rapu.

Královna v tomto případě ovšem není šlechtický titul. Na jeden rok je jakousi kulturní ambasadorkou ostrova. A už několik let je jednou z prvních zastávek ambasadorek Česká republika.

Návštěvu zprostředkovává projekt Rapa Nui, u jehož zrodu stál bývalý český prezident Václav Havel, který do jediného kostela na Velikonočním ostrově věnoval kopii Pražského Jezulátka.

Česká republika má s exotickým ostrovem společného více než by se na první pohled mohlo zdát. Rapa Nuicům, kteří se zajímají o dění, nejsou jména Václav Havel, Miloslav Stingl či Pavel Pavel neznámá. Devatenáctiletá královna o nich však slyšela v Česku poprvé.

To ovšem neznamená, že by o zemi v srdci Evropy nevěděla vůbec nic. „Byla tady i moje sestřenice a teta, které obě byly královnami ostrova,“ řekla při návštěvě sokolovského Gymnázia, základní školy a mateřské školy Mánesova. „Věděla jsem, že je tady hodně zámků a kostelů a že je tady výborné jídlo,“ pochlubila se svými znalostmi.

Rapa Nuici si prý pochutnají na kachně. Tu ale královna Taurama Analola Hey Rapu ještě neochutnala. „Jednou jsme ji měli, ale bratranec mi ji snědl,“ postěžovala si. „A taky mě varovali, že je tady zima. Tu nemám ráda,“ doplnila.

Jistou aklimatizaci ale zažila v chilském hlavním městě Santiago de Chile, přes které do České republiky přicestovala.

Být v devatenácti letech kulturním ambasadorem rodného ostrova není podle Hey Rapu nic jednoduchého. „Jsem ale vděčná za šanci, že mohu naši kulturu prezentovat ve světě,“ řekla královna ostrova.

V České republice ji nejvíce překvapil fakt, že se k ní jako ke královně všichni chovají. „Skvěle se o mě starají. Češi jsou velmi milí lidé,“ pochvalovala si Taurama Analola Hey Rapu.

Primárním cílem její cesty je ovšem účast na Mezinárodním festivalu filmů s turistickou tematikou Tourfilm, který budou Karlovy Vary hostit od 9. do 11. října. Určitě na festivalu přijde řeč i na sochy Moai. Sochy prostřednictvím Pavla Pavla, který je rozpohyboval, úzce spojují České republiku a Rapa Nui.

Když se ovšem zeptáte domorodců, kdo se sochami hýbal, odpoví, že to byla nadpřirozená síla. „Dala by se přirovnat k síle šému, který rozpohyboval českého Golema. A to je další spojnice nás a Rapa Nuiců,“ řekla Jana Bürger, která projekt pod záštitou prezidenta Václava Havla v roce 2010 založila a pobyt ambasadorů z Velikonočního ostrova zajišťuje.