Poprvé v Česku. Podívejte se na konvertoplán Osprey

  • 34
Je to letoun, který umí odstartovat vertikálně, stejně jako vrtulník. Křídla lze během 90 sekund složit a stroj ukrýt třeba v útrobách letadlové lodi. Konvertoplán V-22 Osprey poprvé přiletěl do Česka. Byli jsme u toho.

na letišti Ostrava - Mošnov proběhl 20. a 21. září XIV.ročník show Dny NATO. Za oba víkendové dny  akci navštívilo 225 000 diváků, v sobotu 140 000 a v neděli 85 000.

V útrobách Osprey

Video bylo pořízeno v pátek 19. září 2014 v 9 hodin 20 minut při příletu konvertoplánu CV-22B Osprey na letiště Ostrava Mošnov, stroj zde byl předveden ve statické ukázce do sobotního odpoledne. Předvedl divákům dva průlety nad letištní plochou a následně se vrátil na svoji domovskou základnu v Anglii.

Druhý záběr byl pořízen uvnitř stroje Osprey s pohledem až do pilotní kabiny. Povšimněte si zejména v kabině osahaných palubních obrazovek a malého operačního prostoru pro oba piloty.

Jedním z hlavních důvodů větší sobotní návštěvnosti byla premiérová účast amerického konvertoplánu Bell Boeing CV-22B Osprey.

Tato verze je i v Evropě novinkou a provozuje ji zde pouze jedna jednotka - 7. peruť 352. skupiny speciálních operací USAF s domovskou základnou RAF Mildenhall v Anglii. Spolu s upravenými letouny MH-130H zajišťuje dopravu speciálních sil nebo zásobování předsunutých sil za každých okolností. V případě potřeby se peruť zapojuje do evakuace nebezpečných oblastí a také do humanitární pomoci. První konvertoplány Osprey této speciální verze přistály na britské půdě během června 2013, celkem jich má jednotka mít v provozu 10 kusů, dodávky probíhají postupně a mají být naplněny na konci tohoto roku 2014. Z těchto důvodů byla  návštěva speciální verze CV-22B Osprey na Dnech NATO ojedinělou příležitostí, jak tento stroj spatřit. 

Konvertoplán Osprey kombinuje přednosti vrtulníku a klasického dopravního letounu, je jediným strojem této koncepce na světě. Díky překlopným dvěma motorům dokáže startovat a přistávat jako vrtulník, cestovní rychlost má však srovnatelnou s turbovrtulovými dopravními letouny. Díky těmto parametrům může operovat ve složitých geografických podmínkách, z tohoto důvodu je vhodný pro službu ve speciálních  jednotkách.

V-22 Osprey je konvertoplán uzpůsobený pro vertikální start i přistání (stejně jako vrtulník). Vertikální start i přistání umožňují dva horizontálně natočené rotory. Během 12 sekund se mohou natočit až o 90° dopředu a pracují jako u běžného turbovrtulového letounu. Avšak ve srovnání s vrtulníkem stroj dosahuje výrazně delšího doletu. Další významnou výhodou letounu je jeho skladnost. Křídla V-22 lze složit souběžně s trupem a listy obou vrtulí natočit na jednu stranu. Operaci lze provést za pouhých 90 sekund. Pro tyto vlastnosti bývá letoun často ve výbavě letadlových lodí. Ve skleněném kokpitu V-22 jsou umístěny čtyři multifunkční displeje (MFD) a pátý sdílený centrálním displej jednotky (CDU). Pilotům se tak dostává množství obrazových informací, včetně digitálních map nebo stavu systému.

Také původní verze V-22 Osprey byla k vidění v Evropě jen velmi vzácně. Vůbec poprvé se divákům představil v roce 1995 na známém aerosalonu Le Bourget v Paříži, stroje MV-22B se účastnily proslulého leteckého dne RIAT Fairford a následně aerosalonů ve Farnborough v letech 2006 a naposled 2012 ve Velké Británii. Dny NATO byly teprve čtvrtým místem v Evropě, kde bylo možné spatřit konvertoplán Bell Boeing V-22 Osprey při statické a dynamické ukázce. Speciální verzi CV-22B Osprey jsme viděli na veřejné akci úplně poprvé. Osádky našich vrtulníků cvičí společně s americkými silami speciální operace na různých cvičeních, například v září 2014 v Německu cvičení Jackal Stone.