Přehlídka Islámského státu v Rakká | foto: AP

Konspirátoři mají novou modlu. Tvrdí, že Islámský stát řídí Židé a CIA

  • 902
Co by to bylo za pořádné světové dění, kdyby k němu neexistovala alternativní teorie, že všechno je jinak. Je to i případ „Islámského státu“. Konspirátoři nikoliv překvapivě docházejí k závěru, že zdrojem všeho zla jsou USA a Izrael. Ve své pravdě se utvrzují argumentem, že „o tom média mlčí“.

Tuhle konspirační teorii znáte? Lídr „Islámského státu“ Abú Bakr al-Bagdádí je ve skutečnosti agentem Mosadu, izraelské tajné služby, a jmenuje se Šimon Eliot. Islámský stát je židovsko-americko-britskou konspirací, jak nalákat všechny islamisty na jedno místo, obrátit je proti muslimům a destabilizovat Blízký východ. Tvrdí to přece Edward Snowden a „důvěryhodné zdroje“.

Dovolme si malý spoiler, tedy vyzrazení konce zápletky: pokud není vaším výslovným cílem najít za „Islámským státem“ americko-židovské světovládné spiknutí, těžko budete hledat argumenty, které tuhle teorii podpoří.

V České republice se tomuto alternativnímu výkladu reality věnoval například web Petra Hájka, bývalého vicekancléře prezidenta republiky (viz zde), případně server AC24 (viz zde). Oba se shodně odvolávají na Edwarda Snowdena, bývalého kontraktora americké tajné služby NSA, který „provalil“ celosvětové masivní sledovací programy americké špionáže.

Bahrajnská stopa

Co napsal 15. 7. list Gulf Daily News

"Snowden rozkryl, že britská a americká tajná služba a Mosad (izraelská rozvědka) společně vytvořily Islámský stát v Iráku a Sýrii, teroristickou organizaci schopnou přilákat extremisty z celého světa do ‚hnízda sršňů‘,“ píše deník, v jehož redakci údajně pracují liberálové i islamisté. Podle údajných Snowdenových dokumentů je „jediným řešením, jak chránit židovský stát, vytvoření nepřítele u jeho hranic“. Úniky také prý rozkrývají, že vůdce IS Abú Bakr al-Bagdádí podstoupil roční intenzivní výcvik u Mosadu, mimo jiné v teologii a rétorice.

Ve světě pak, rovněž s odvoláním na Snowdena, o případu informoval bahrajnský deník Gulf Daily News 15. července (více v rámečku vpravo).

Problém ovšem je, že nic nepotvrzuje, že by Snowden něco o Islámském státu říkal. Byť, kdybychom chtěli stvořit vlastní konspirační teorii, by pro to býval měl dobrý důvod, neboť mu letos v létě dobíhalo roční povolení k pobytu, které v Rusku měl a mohl se chtít Rusům zalíbit, aby dostal nové, což se s účinností od 1. srpna stalo (více zde).

Bahrajnský list své tvrzení nedoložil žádným důkazem v podobě fotokopie dokumentu či videa s údajným Snowdenovým projevem. Zprávu listu převzal kanadský server Global Research, označující se za nezávislé centrum pro výzkum globalizace.

Proti údernému titulku „Edward Snowden opět šokuje: vůdce ISIL je ve skutečnosti agent Mosadu“, s nímž přišel právě Hájkův server Protiproud, tak stojí vyjádření Glenna Greenwalda, investigativního novináře, který světu zprostředkoval Snowdenovo přelomové svědectví o praktikách NSA. „Jsou to naprosté nesmysly,“ citoval ho server New Statesman.

„Snowden nikdy neříkal nic takového, žádné dokumenty NSA to nenaznačují,“ dodal. Za smyšlenou zprávu označil tvrzení bahrajnského deníku i Snowdenův právník Ben Wizner.

Ani další zdroje, které hovoří o tom, že „Islámský stát“ je výsledkem spiknutí Západu, nepřinášejí jasný důkaz. Na jeden ze nich, arabské „Radio Ajyal“, se různé weby jen odvolávají, aniž by přesně citovaly jeho zdroje. Heslovitou strohou zprávu, odvolávající se na íránské tajné služby, přináší i server Egy-press (překlad do angličtiny zde).

Zpráva, že al-Bagdádí je izraelský agent, zjevně nevzbudila důvěru ani v desítkách tisíců bojovníků „Islámského státu“. Záhadu, proč údajně usvědčeného špiona islamisté nezabili a nechávají si od něj dál velet, konspirační teoretici nevysvětlují.

Proč tomu lidé věří?

Proč se tedy někdo nechá i bez důkazů přesvědčit, že „Islámský stát“ je výsledkem americko-židovského spiknutí, zatímco ani video ruské televize, která omylem natočila ruské tanky na Ukrajině, jej nepřesvědčí o ruském angažmá na východě této země?

Lidský mozek má přirozený sklon méně kriticky nahlížet na informace, které potvrzují jeho vidění světa. A naopak apriorně nedůvěřivě hledět na informace, které jsou s jeho postojem v kolizi. Fenomén, kterému vědci říkají „potvrzovací zkreslení“, podrobněji před časem rozebral web Technet.cz (čtěte článek Osm nesmyslů, kterým věříte). Lidé navíc mají přirozený sklon sdružovat se do komunit, které jejich pohled na svět sdílejí, čímž se utvrzují v tom, že právě tento pohled je správný.

Konspirace v Íránu

Například v Íránu se nicméně zpráva o západním spiknutí, které vytvořilo Islámský stát, stala součástí mediálního mainstreamu a zpravodajství agentur IRNA či Fars. Podle magazínu Time se šíitský Írán ocitl tak trochu v pasti, když si dlouho odmítal připustit, že politika někdejšího iráckého premiéra Málikího, který v Iráku zcela odsunul od vlivu kdysi protežovanou sunnitskou menšinu, sunnity zradikalizuje a vžene do náruče islamistům.

Kritika zevnitř

Bývalý pákistánský diplomat Husajn Hakkání před časem přiznal, že „fascinace muslimů konspiračními teoriemi je srozumitelnou cestou, jak vysvětlit bezmoc společenství, které kdysi bylo vůdčí světovou ekonomickou, vědeckou, politickou i vojenskou silou“, připomněl Mehdí Hasan v již zmíněném listu New Statesman.

Na konci svého textu si položil řečnickou otázku: „Kdy důvěřiví muslimové přestanou naskakovat na konspirace? Obviňujeme zákeřné cizí síly ze všech našich problémů - extremismu, despocie, korupce a dalších - a líčíme sami sebe jako bezmocné oběti a ne samostatně jednající lidi. Ale proč přiznávat odpovědnost, když je mnohem jednodušší ukázat prstem na CIA, Mosad, Židy, Indy nebo jiné padouchy podle vašeho výběru...“

„Když američtí představitelé naznačili, že Málikího šíitský šovinismus mohl hrát roli v rostoucí podpoře, kterou sunnité projevili Islámskému státu, a navrhli, aby Málikí odstoupil, Írán to vnímal jako ohrožení svého vlivu,“ napsal v půli července Time.

Íráncům vadí, že je svět při vymýšlení, co s islamisty, nezve na oficiální konference a drží v izolaci. Také vnímají jako ohrožení to, že Američané trvají na úmyslu vyzbrojit a vycvičit umírněnou syrskou opozici, bojující proti íránskému spojenci, syrskému prezidentovi Asadovi.

Jenže Blízký východ je prostě složité divadlo a o zvraty na tomhle jevišti není nouze. V srpnu Írán stáhl svou podporu iráckému premiérovi Málikímu, který byl vyměněn, a byť to chvíli vypadalo, že ze msty zahájí státní převrat, své ozbrojence z ulic Bagdádu stáhl.

A zatímco Írán ústy ajatolláha Chameního veřejné spojenectví se Západem odmítá, aktivoval své šíitské milice a poslal poradce z Revolučních gard do Iráku. Podle BBC též provedl několik vlastních leteckých úderů a vyzbrojuje Kurdy. Nejmenovaní íránští vysocí činitelé v posledních dnech nabízejí určitou míru spolupráce se Západem proti IS výměnou za benevolentnější přístup světa k íránskému jadernému programu.

Což zase vadí Izraeli, klíčovému americkému spojenci na Blízkém východě. Labyrint vztahů v tomhle koutě světa prostě je spletitý. A konspiracím to svědčí, protože v nich je - na rozdíl od skutečného světa - zcela jasné, kdo za všechno může.

Podívejte se na videoreportáž o Islámském státu:

25. září 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video