Osmatřicetiletý Martin Bódiš u zlínského soudu, kde se zodpovídal z obžaloby z vraždy podnikatele v Otrokovicích v roce 2005. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Za dávnou vraždu podnikatele čeká jeho strážce čtrnáct let vězení

  • 4
Na čtrnáct let do vězení poslal zlínský soud Martina Bódiše za vraždu otrokovického podnikatele Pavla Nevařila. Bódiš byl jeho osobním strážcem. Policie se o něj zajímala už dříve, devět let starý případ ale s pomocí řady nepřímých důkazů vyřešil teprve letos policejní tým Tempus. Rozsudek není pravomocný.

„V případu není žádný přímý důkaz, ale je celá řada důkazů nepřímých, které do sebe zapadají. výpovědi, kamerové záběry nebo mikroskopické stopy na posteli zavražděného,“ uvedl soudce zlínského soudu Jiří Dufek, podle něhož byla výpověď Bódiše v několika bodech nevěrohodná.

„V několika okamžicích lhal. Jeho tvrzení vždy vyvrátili minimálně dva svědci,“ doplnil soudce.

Verdikt vynesl v Bódišově nepřítomnosti, o což sám obžalovaný požádal. Jeho neúčast při čtení rozsudku mu dříve doporučil přímo zlínský soudce.

Odvoláme se, ujistili Bódišův advokát a otec

Státní zástupce Roman Kafka pro Bódiše navrhoval patnáctiletý trest, nyní si ponechal lhůtu na případné odvolání. „Trest je mírně nižší, než jsem navrhoval. Také popis trestného činu je mírně jiný oproti obžalobě,“ poznamenal Kafka.

Bódišův obhájce naopak okamžitě ujistil, že svému klientovi odvolání doporučí.

Případ, kde také pomohl tým Tempus začal řešit i pražský soud. Jednání odročil

„Věřím v synovu nevinu. Určitě se odvoláme,“ přitakal Bódišův otec, který si přišel verdikt osobně vyslechnout.

Policisté z týmu Tempus, kteří se věnují starým vraždám, u soudu dříve popsali, že se Bódiš po zadržení k činu přiznal. Ten ale při soudním líčení vinu popíral a obvinil ze lži na dvě desítky lidí včetně státního zástupce. Soudní znalkyni dokonce nařkl z nabádání k podvodu (více zde).

Bódiš pro Nevařila pracoval jako osobní strážce a dohlížel na herny, které jeho šéf provozoval se společníkem Dušanem Horákem. Nevařil s ním ale krátce před vraždou nebyl spokojený a chtěl ho propustit. Navíc mu Bódiš dlužil peníze, zhruba tři sta tisíc.

Vrah se do nového bytu dostal bez použití násilí

Útočník podle žalobce Kafky napadl v noci na 1. října roku 2005 podnikatele Nevařila zvlášť surovým způsobem, udeřil jej zřejmě notebookem do hlavy a poté jej třiceti ranami ubodal.

Z bytu si Bódiš podle obžaloby odnesl notebook, hodinky a asi 50 tisíc korun. "Motivem k vraždě byla snaha přilepšit si, ale hlavně osobní rozpory s podnikatelem," potvrdil Kafka.

Oběť trávila první noc ve svém novém bytě v Otrokovicích a právě to zřejmě pomohlo k odhalení pachatele. Že bude právě tam, totiž vědělo jen minimum lidí a do bytu vrah vnikl bez použití násilí.

Bódiš tvrdil, že v osudnou noc jezdil po barech a kolem třetí hodiny ranní byl doma. Má za sebou pestrou kriminální minulost, několikrát byl ve vězení kvůli násilné trestné činnosti.

Jeho útok na Nevařila mohl být zkratem. Znalci ho vylíčili jako egocentrika, který je vůči ostatním necitelný a má sklony k agresivitě i lhaní.

Soudce Dufek tuto vraždu označil jako mimořádně brutální. „O rok nižší trest oproti návrhu obžaloby je výsledkem toho, že se soud nedomnívá, že tam šel s úmyslem vraždit,“ poznamenal soudce.

Podnikatel Nevařil totiž před vraždou zkonzumoval prášky na spaní. Pokud o tom vrah věděl, mohl počítat s tím, že bude spát. Místo toho se zřejmě v bytě odehrál určitý konflikt a zabití v afektu. Proto byla vražda tak brutální.

Podívejte se na video z únorového zadržení Bódiše v Otrokovicích:

,