Výroba obuvi v Dolním Němčí zažije znovu rozkvět.

Výroba obuvi v Dolním Němčí zažije znovu rozkvět. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Baťa vrací část výroby z Číny zpátky na Slovácko. Dílna zvýší produkci

  • 52
Obuvníkům ve Zlínském kraji se daří. Šicí dílna firmy Baťa v Dolním Němčí letos vyrobí o desítky tisíc párů obuvi víc než loni. Nadnárodní koncern přesunul na Slovácko, kde má jedinou evropskou výrobnu, část práce z Číny. Před čtyřmi lety přitom zdejší ševci málem skončili.

Nyní se ukazuje se, že ševci ze Slovácka jsou pro firmu nenahraditelní. „Boty od nás se k evropskému zákazníkovi dostanou dřív než z Číny,“ vysvětlil ředitel baťovského výrobního podniku v Dolním Němčí František Bělíček.

Pro šicí dílnu to znamená znatelné navýšení výroby. Zatímco loni zaměstnanci ušili 270 tisíc párů obuvi, letos by jich mělo být o 80 tisíc víc. „Podaří se to, plán bude splněný,“ ujistil marketingový ředitel české centrály firmy Baťa Lukáš Ohanka.

Podobně zřejmě uvažuje i vedení dalších světových obuvnických firem. A část výroby postupně přesouvají zpět do Evropy, ze které před lety kvůli nízkým nákladům odešly do Asie.

„Většinou se sem vrací výroba luxusnější obuvi, která vyžaduje preciznější ruční práci,“ upozornila tajemnice České obuvnické a kožedělné asociace Vlasta Mayerová.

Pro malou obec na Slovácku, ale i celý Zlínský kraj to má velký význam. Nejen proto, že díky navýšení práce mohla firma přijmout a dát práci dalším 14 lidem. Teď je jich v Dolním Němčí zaměstnaných 149.

Zpět k ševcovské tradici

Právě v tomto kraji gigantický podnik ve třicátých letech začínal. Pod hlavičkou firmy se ševcovskému řemeslu naučily desítky tisíc lidí a díky nim se Česko stalo obuvnickou velmocí. Výroba bot patřila v té době v zemi k největším odvětvím i vývozům.

Zlínský kraj se k této tradici snaží už léta vrátit. A rozhodnutí firmy Baťa tomu výrazně pomáhá. Kromě kratší vzdálenosti a rychlejší výroby jde totiž i o kvalitnější práci. V Dolním Němčí, stejně jako v jiných dílnách v kraji, se neobejdou bez zručných šiček a ševců. Právě takových, kteří jsou schopní vyrobit boty kvalitně.

Proto může z nové minidílny v Dolním Němčí putovat vycházková obuv pod značkou Weinbrenner do celé Evropy. Chodí v nich zákazníci v Itálii, Francii, Švýcarsku, Portugalsku i Rusku. „Původně jsme měli v této dílně vyrábět jen pro internetové obchodování, ale zaběhli jsme se a vykrýváme i malé doobjednávky,“ vysvětlil Bělíček.

Dílna by navíc ráda ve zvyšování výroby pokračovala i v příštím roce. Plán ale ještě není schválený. Jeho součástí by ale měla být i částečná obměna současných šicích strojů, případně další nabírání zaměstnanců.

V celém Česku se ševcem nikdo neučí

Podstatné je, jestli kvalitní ševce sežene. Na jejich nedostatek totiž upozorňují obuvnické firmy už několik let. „Obávám se, jestli toto řemeslo není odsouzené k zániku,“ poukázala Dagmar Kubátová, spolumajitelka firmy D. P. K. z Napajedel.

Ta už dvacet let vyrábí certifikované dětské boty, které splňují přísné mezinárodní normy. Každého čtvrt roku navíc svůj sortiment obměňují a přidávají nové modely. „Lidé, co tuto práci ovládali, šli do důchodu a ty mladší to nemá kdo naučit,“ upozornila Kubátová.

V Česku totiž neexistuje jediná škola, která by ševcovinu vyučovala. Učňovský obor ve Zlíně se už třináct let neotevřel, protože se nenašlo ani pět zájemců. „Z toho máme velký strach, je čím dál složitější nahradit zkušené zaměstnance,“ potvrdil i ředitel firmy Moleda Jaroslav Navrátil.

Navzdory tomu obuvnické firmy potvrzují, že zájem o kvalitní boty roste.

Například Moleda vyrábí ve Štípě tradiční boty značky Prestige, které mají odbyt hlavně jako pracovní obuv. A zatímco před pár lety zaměstnavatelé na kvalitu obuvi pro své pracovníky příliš nedbali, teď už ji vyžadují. Firma proto za prvního půl roku prodala o 10 procent párů více než loni.

Daří se i ve Valašských Kloboukách. Společnost Fare, která se zaměřuje na vycházkovou dětskou obuv, letos zvýšila výrobu o 30 procent.

31. srpna 2012