Detroitský brankář Petr Mrázek čelí pokusu  Jonathana Toewse z Chicaga.

Detroitský brankář Petr Mrázek čelí pokusu Jonathana Toewse z Chicaga. | foto: AP

Sekáč se trefil za Montreal, v akci byli tři čeští mladí gólmani

• 15
V úterních přípravných zápasech hokejové NHL se poprvé v dresu Montrealu představil talentovaný útočník Jiří Sekáč a hned gólem ze závěru první třetiny odstartoval obrat kanadského celku proti Bostonu z 0:2 na 3:2. V akci se představila trojice českých gólmanů. Za Detroit nastoupil Petr Mrázek, branku Nashvillu hájil Marek Mazanec a za Arizonu se prezentoval bezchybným výkonem Marek Langhamer.

Hokejisté Bostonu uplynulou sezonu zakončili ve druhém kole play-off, když po sedmizápasovém boji vypadli s Montrealem. Právě proti svému tradičnímu rivalovi pak rovněž i odstartovali přípravu na nový ročník.

S výsledkem ale Bruins znova nemohli být spokojeni. Na ledě Bell Centre hosté, v sestavě bez zraněného Davida Pastrňáka, vedli už 2:0. Jednou asistencí se na tom podílel i David Krejčí.

Těsně před prvním odchodem do kabin však zavelel k obratu novic v barvách Canadiens Jiří Sekáč. Český forvard, jehož novináři zvolili druhou hvězdou zápasu, bombou z levého kruhu otevřel brankový výčet Montrealu, na který v dalším průběhu navázali Christian Thomas a Drayson Bowman.

Talentovaný gólman Petr Mrázek nahradil v souboji Chicaga s Detroitem za stavu 1:1 na startu třetí třetiny svého kolegu a konkurenta o post týmové dvojky Jonase Gustavssona. Čisté konto pak udržel až do čtvrté minuty prodloužení, kdy jej tečí střely Duncana Keitha překonal domácí kapitán Jonathan Toews.

Mrázek čelil celkově sedmi střeleckým pokusům, šestkrát dokázal zakročit. U jediné trefy Red Wings v zápase z hole Luka Glendeninga si asistenci připsal bek Jakub Kindl, útočníci Andrej Nestrašil a Tomáš Nosek nebodovali. Za vítěze v obraně nastoupil zkušený Michal Rozsíval.

Tampa Bay, za kterou se z českých hráčů tentokrát představil pouze vytáhlý obránce Andrej Šustr, porazila na domácím ledě Nashville 4:2. V polovině utkání hostujícího brankáře Cartera Huttona nahradil 23letý českobudějovický rodák Marek Mazanec. Průběžné vedení Predators 2:1 ovšem neudržel poté, co z 15 střel třikrát inkasoval.

Gólmani Arizony Louis Domingue (40 odchytaných minut, 28 zákroků) a Marek Langhamer (20 odchytaných minut, 8 zákroků) se podělili o čisté konto v zápase na ledě Anaheimu. Teprve 20letý český mladík svého parťáka nahradil na startu třetí třetiny za vedení 3:0. Hosté si nakonec odvezli výhru 4:0, když se prosadili Lucas Lessio, David Moss a dvougólový střelec Justin Hodgman.

Kromě porážky od Buffala 0:2 mrzela hokejisty Caroliny, v sestavě s útočníkem Jiřím Tlustým a obráncem Michalem Jordánem, hlavně ztráta centra Jordana Staala, jenž si po souboji se soupeřem smolně zlomil nohu a bude týmu delší dobu chybět.

Výsledky přípravy NHL:

Buffalo - Carolina 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)
32. Stafford, 39. Ennis

Columbus - Pittsburgh 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
35. Chaput, 59. Atkinson.

Montreal - Boston 3:2 (1:2, 1:0, 1:0)
20. Sekáč, 37. Ch. Thomas, 60. Bowman - 2. Spooner, 10. Matt Fraser (Krejčí).

Toronto - Philadelphia 4:0 (1:0, 0:0, 3:0)
14. Van Riemsdyk, 45. Kozun, 50. Franson, 60. Nylander.

Tampa Bay - Nashville 4:2 (0:0, 1:2, 3:0)
49. a 56. Marchessault, 26. Kučerov, 54. Barberio - 22. F. Forsberg, 28. Craig Smith. Brankář Mazanec (Nashville) odchytal 26:56 minuty, z 15 střel inkasoval tři branky a úspěšnost zákroků měl 80 procent.

Chicago - Detroit 2:1 v prodl. (0:1, 1:0, 0:0 - 1:0)
38. P. Kane, 64. Toews - 6. Glendening (Kindl). Brankář Mrázek (Detroit) odchytal 23:01 minuty, inkasoval ze sedmi střel jednu branku a úspěšnost zákroků měl 85,7 procenta.

Vancouver - San Jose 4:2 (1:0, 1:2, 2:0)
8. J. Subban, 37. Shinkaruk, 52. Horvat, 60. Vey (Vrbata) - 37. Burns, 38. Marleau.

Anaheim - Arizona 0:4 (0:2, 0:1, 0:1)
35. a 60. Hodgman, 9. Lessio, 11. Moss. Brankář Langhamer (Arizona) odchytal 20 minut, z osmi střel neinkasoval a měl úspěšnost 100 procent.

San Jose - Vancouver 5:2 (0:0, 3:0, 2:2), hráno ve Stocktonu
Branky: 25. a 52. J. Thornton, 30. Goodrow, 39. Goldobin, 45. Pavelski - 50. Bonino, 52. Jensen.