Radek Březina u olomouckého krajského soudu. (7. 7. 2014) | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Lihový šéf Březina obral stát nejméně o tři miliardy, zjistila policie

  • 14
S detailním rozkrýváním české lihové mafie v čele se zlínským podnikatelem Radkem Březinou skončili policejní vyšetřovatelé. Podle nich od devadesátých let obral Březina stát na nezdaněném lihu nejméně o tři miliardy korun. Z účasti na organizované zločinecké skupině a z krácení daní navrhují obžalovat dalších sedm lidí.

„Návrh na podání obžaloby u sedmi osob mi bude doručen v pondělí. Předpokládám, že bude obžaloba podána. Osmý obviněný zemřel během vyšetřování, u něj bude rozhodnuto o zastavení trestního stíhání,“ uvedl státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Miroslav Stoklásek

Radek Březina je spolu se svým mladším bratrem Tomášem už nyní souzený kvůli obřím tajným skladům nelegálního lihu ve Stojčíně, Olomouci a Valašském Meziříčí. Policisté tam našli skoro dva miliony litrů lihu, oběma bratrům za to u olomouckého soudu hrozí desetileté vězení, líčení má pokračovat na konci září.

Státní zástupce prohlásil, že právě k této kauze bude po podání obžaloby chtít připojit aktuálně došetřený případ. Ten se týká dalších nelegálních skladů s lihem. Loni v květnu totiž policisté objevili v obřích podzemních nádržích v Ostravě, Hrobicích na Zlínsku a v Háji u Duchcova na Teplicku zhruba milion litrů nelegálního lihu.

Letos v lednu pak následovalo rozsáhlé zatýkání na Moravě v souvislosti s nezdaněným lihem, po kterém policisté obvinili šestnáct lidí (více zde).

20. února 2014

Podle žalobce Stokláska však bylo potřeba kauzu kvůli důkazní situaci rozdělit na dvě větve. Jedna mapovala daňové úniky, druhá rozsáhlé ovlivňování svědků. Vyšetřování druhé části tak stále pokračuje.

Přesnou výši škody, kterou měla skupina státu při nelegálních obchodech s lihem způsobit, žalobce zatím upřesnit nechtěl. Překročí podle něj však tři miliardy korun.

„Je to částka pro mne nepředstavitelná. Jde přitom o úzký okruh osob, které se na tom podílely. Jejich činnost jsme mapovali od roku 1998. O to komplikovanější bylo pro nás dokazování,“ uvedl Stoklásek.

Žalobci kvůli této trestné činnosti zajistili majetek, který byl evidován na Radka Březinu a jeho bratra Tomáše, ale i majetek, který na ně evidován nebyl a sloužil k páchání trestné činnosti. Především to byly sklady, kde byl líh ukrýván.

Březinův bratr spolupracuje s policií a je na svobodě

Podle žalobce jsou tři z obviněných stále ve vazbě. Kromě Radka Březiny tam po zásahu policie skončil bývalý šéf společnosti Morávia-Chem Radovan Dalajka, její jednatel Radek Menšík i jednatel Likérky Drak Pavel Čaniga, který byl již propuštěn na svobodu. Z vazby se na kauci 15 milionů korun dostal také Březinův bratr Tomáš.

Podle státního zástupce v souvislosti s odkrýváním této kauzy požádali o statut spolupracujícího obviněného tři lidé. Již u olomouckého soudu to avizoval Tomáš Březina, který podrobně vypovídal o zákulisí lihové mafie.

Spolupráci přiznal u soudu i Lubomír Kaláč, který byl hlavním řidičem navážejícím nelegální sklady. Zda tento statut, který by se měl odrazit na zmírnění trestu, obvinění získají, bude záležet na žalobci při podání obžaloby a na soudci.

U krajského soudu se nakonec ke svým aktivitám přiznal i Radek Březina (více zde). Podle žalobců to však vyšetřování neurychlilo.

„Prohlášení učinil v době, kdy byla důkazní situace již silná,“ dodal státní zástupce Stoklásek.

Přesto soud Březinovi následně vyšel vstříc a zmírnil mu vazbu (více zde).

Vyšetřování druhé části, která mapuje rozsáhlé ovlivňování svědků, potrvá zřejmě ještě několik měsíců. Důvodem je podle žalobce množství materiálů zajištěných při domovních prohlídkách včetně výpočetní techniky. Lidé v této skupině čelí rovněž účasti na organizované zločinecké skupině a nadržování.

Při lednových rozsáhlých zásazích mluvili policisté také o nálezu zbraní v Březinově skladu v baťovském areálu ve Zlíně.

„To bych v tuto chvíli nechtěl komentovat,“ poznamenal náměstek vrchního státního zástupce v Olomouci Pavel Komár.

Nález milionu litrů nezdaněného lihu ukrytého pod podlahou:

21. května 2013

,