Miroslav Kalousek (TOP 09) a Zdeněk Ondráček (KSČM)

Miroslav Kalousek (TOP 09) a Zdeněk Ondráček (KSČM) | foto: koláž iDNES.cz

Kalousek se poslanci KSČM má omluvit za slova o komunistickém fízlovi

  • 388
Sněmovní mandátový a imunitní výbor vyzval poslance Miroslava Kalouska, aby se omluvil za svá slova o komunistickém fízlovi. Místopředseda TOP 09 je směřoval poslanci Zdeňku Ondráčkovi, který před 25 lety oblékal stejnokroj Sboru národní bezpečnosti a byl u tvrdého zásahu proti demonstrantům při Palachovu týdnu. O případné omluvě však rozhodne celá sněmovna.

„Rozhodnutí přijaté usnesením je, že výbor požaduje po panu poslanci Kalouskovi, aby se omluvil. Jde o veřejnou omluvu na půdě Poslanecké sněmovny do 31. října,“ řekla předsedkyně výboru, poslankyně Miroslava Němcová. Poměr hlasů pro usnesení odmítla upřesnit. Jednání výboru je neveřejné.

„Je to politické rozhodnutí dané složením výboru,“ reagoval na výsledek jednání výboru Kalousek. „Nesouhlasím s ním. Pojmenoval jsem jen to, čemu se pan poslanec Ondráček věnoval před rokem 1989, a o tom není pochyb,“ dodal s tím, že rozhodnutí výboru napadne. To znamená, že o případné omluvě bude hlasovat celá sněmovna. „Až dostanu usnesení, odvolám se k Poslanecké sněmovně. Myslím, že je dobře, že to bude řešit plénum, protože diskuze o tomto by měla být veřejná,“ dodal politik.

Mandátový a imunitní výbor vedl s poslancem a místopředsedkou TOP 09 Kalouskem disciplinární řízení, a to na návrh poslance KSČM Zdeňka Ondráčka.

„Označení fízl se obecně používá pro označení udavače, pracovníka nebo spolupracovníka Státní bezpečnosti. To, že jsem sloužil před rokem 1989 ve Sboru národní bezpečnosti, u Veřejné bezpečnosti, nelze paušalizovat na to, aby mě takto (Kalousek, pozn. red.) urážel, protože nás poslanců, kteří sloužili v podobném pracovním postavení před rokem 89, je tady několik a dalších několik desítek lidí pracují pro Poslaneckou sněmovnu, v senátu či na ministerstvech,“ řekl novinářům poslanec poté, co opustil zhruba po deseti minutách jednání výboru, kde nečelil žádným dodatečným otázkám.

Ty naopak členové výboru měli na Miroslava Kalouska. „Termín ‚komunistický fízl‘ pokládám za zcela přiměřený, protože odpovídá standardům obecné češtiny a vyjdeme-li z premisy, že ‚komunistický‘ není vulgární, pak má slova neobsahují žádný vulgarismus,“ řekl po odchodu z jednání Kalousek.

„Účastnil jsem se demonstrací Palachova týdne, byť jsem nebyl aktivní disident, a ti pánové, kteří nás tam rozháněli vodními děly a pendreky, mezi které patřil pan poslanec Ondráček, pro ty jsme naprosto běžně používali termín ‚komunistický fízl‘, zůstal mi ve slovníku a nemám po 25 letech od těchto událostí chuť učit se jiný jako třeba ‚soudruh příslušník‘ či ‚soudruh orgán’,“ dodal.

Měl by se Miroslav Kalousek omluvit Zdeňku Ondráčkovi za výrok o komunistickém fízlovi?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 19. září 2014. Anketa je uzavřena.

NE
NE 2948
ANO
ANO 493

Komunistický poslanec se na výbor obrátil poté, co Kalousek 17. června letošního roku ve sněmovně řekl tato slova: „Kolegové, Poslanecká sněmovna má funkci nejenom zákonodárnou, ale taky kontrolní. Vy opravdu na tu kontrolní funkci chcete rezignovat? Vy ji nechcete mít? V duchu té komunistické mlátičky, která mluvila přede mnou, u které mi je úplně jedno, jestli byla, nebo nebyla na Václavském náměstí, protože to prostě byl komunistický fízl a jeho názory nemůžu brát vážně?“

Slova adresoval právě Ondráčkovi. Pronesl je při projednávání návrhu ODS, která chtěla změnit podmínky pro fungování Finančního analytického útvaru při Ministerstvu financí. ODS chtěla, aby jejího šéfa nejmenoval ministr, ale vláda. A aby činnost útvaru kontrolovala komise sněmovny.

Zdeněk Ondráček před 25 lety oblékal uniformu Sboru národní bezpečnosti (SNB) a byl u toho, když se tvrdě zasahovalo proti demonstrantům při Palachovu týdnu. A coby mladý agitátor čety brutální zákrok obhajoval tím, že studenti byli ozbrojeni kudlami, řetězy i boxery.

Podívejte se na video, na kterém před lety Ondráček obhajoval práci SNB:

zdroj: www.youtube.com

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video