Prezident České lékařské komory Milan Kubek | foto: Dan Materna, MAFRA

Zákon je děravý, proto mohl duševně chorý lékař ordinovat, míní šéf ČLK

  • 256
Předkládat doklad o zdravotní způsobilosti je možnost, nikoliv povinnost. To je hlavní problém, který v případu primáře Jiřího H. vidí prezident České lékařské komory Milan Kubek. V rozhovoru pro iDNES.cz také řekl, že Jiří H. zůstane i nadále v profesní komoře. Primář byl podezřelý, že neadekvátně postupoval při léčbě pacientů a ubližoval jim.

Člověk s bipolární afektivní poruchou nemá vykonávat povolání lékaře, říká vyhláška Ministerstva zdravotnictví z roku 2012 (najdete ji zde). Je v praxi možné toto kontrolovat a hlídat?
Zákon o zdravotních službách říká, že pokud lékař zahajuje svoji profesní kariéru, je povinen doložit potvrzení o svoji zdravotní způsobilosti. Ale tato povinnost tam již není pro případy, že mění zaměstnavatele, nebo když si chce otevřít soukromou praxi. Pokud žádá o registraci nového soukromého zdravotnického zařízení, krajský úřad má právo požadovat potvrzení o zdravotní způsobilosti. Takové právo má také zaměstnavatel. Ale není to jejich povinnost. Paradoxně Česká lékařská komora (ČLK) toto potvrzení požadovat nesmí.

Lékař podle rodičů ubližoval dětem. Ukázalo se, že je duševně nemocný

Žádají potvrzení o zdravotní způsobilosti krajské úřady, či nemocnice?
Diagnózu nemá nikdo napsanou na čele a pokud tam není podezření, tak to prostě nikdo neudělá. Pokud o potvrzení ale úřad či zaměstnavatel nepožádají, lékař není povinen jej předkládat. Je tady tedy díra v zákoně a my bychom byli rádi, kdyby byl zákon doplněn o to, aby předkládání dokladu o zdravotní způsobilosti bylo povinné při každé změně zaměstnavatele a žádosti o registraci zdravotnického zařízení. V návrhu novely zákona o ČLK, kterou máme připravenu, je také zmocnění pro ČLK, aby i ona toto potvrzení mohla vyžadovat.

Pokud po lékaři zaměstnavatel chce potvrzení o jeho zdraví a on ho nedodá, co mu hrozí?
Pokud jej zaměstnavatel vyzve, aby svoji zdravotní způsobilost doložil a on to neučiní, pak je důvod k ukončení pracovního poměru. Pokud by předložil falešné osvědčení o zdravotní způsobilosti a lékař by zamlčel, že trpí duševní poruchou, bylo by to jednoznačně porušení zákoníku práce a z pohledu ČLK disciplinární provinění.

Česku chybí registr zdravotníků

Na případ reagoval ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. „Je tu evidentní selhání vedení nemocnice. Není možné, aby se v nemocnici, která má správně nastavené informační kanály, nikdo o takové záležitosti po takovou dobu nedozvěděl,“ řekl Němeček na adresu nemocnice zřízené Plzeňským krajem.

Podle něj v Česku chybí registr zdravotnických pracovníků, ke kterému by měli přístup úřady i zaměstnavatelé. Ministerstvo jej chce ustavit. Stejně jako vytvořit celonárodní strategii bezpečí a kvality zdravotní péče. „Ta by měla systémově dobře řešit, aby si nemocnice zkontrolovaly zdravotní způsobilost svých zaměstnanců,“ uvedl politik. Němeček také vyzve státem řízené nemocnice a hejtmany, aby v nemocnicích krajů prověřili předpisy.

Němeček na Kubkovy námitky řekl, že nemocnice by si mohly fakta o zdravotní způsobilosti zjistit ve zmíněním registru. Pokud ČLK bude chtít mít možnost požadovat dokument o zdravotní způsobilosti, měl by jí to zákon umožnit. „Kontroly není nikdy dost. Budeme podporovat návrhy na posílení role a kompetence ČLK v tomto ohledu,“ řekl iDNES.cz ministr.

Bipolární afektivní poruchou trpí lékař Jiří H., kterého propustila klatovská nemocnice poté, co závažně ublížil nejméně deseti dětem. Na tomto případu je zarážející, že po odchodu z Klatov se stal primářem dětského oddělení v Rakovníku. Může někdo zamezit takovému lékaři, aby dál vykonával praxi?
V daném případě příslušné státní zastupitelství bude dávat soudu návrh na povinnou ochranou léčbu, patrně ambulantní, která bude souviset s minimálně dočasným zákazem výkonu povolání. Jsem přesvědčen, že soud opatření uloží a tento konkrétní případ tedy je zajištěn. Ale aby se podobné nestávaly, je důležité dostat do zákona povinnost zdravotníka předložit novému zaměstnavateli aktuální potvrzení o zdravotní způsobilosti.

Je Jiří H. členem ČLK a zůstane jím i nadále?
Ano, členem ČLK je a zůstane jím. Soud mu ale zakáže výkon povolání lékaře. Pokud se dozvíme, že daný lékař má soudní zákaz činnosti, nevede to k demonstrativnímu vyškrtnutí lékaře, ale zavedeme tuto informaci do registru. Vyškrtnutí by bylo zbytečné, protože rozhodnutí soudu má pochopitelně vyšší právní sílu než rozhodnutí komory.

Je informace o zákazu povolání lékaře veřejně dostupná?
Ve veřejné části seznamu lékařů takové citlivé informace nezveřejňujeme, protože v tom nám brání zákon o ochraně osobních údajů, který musíme respektovat. Pochopitelně ale takovou informaci na vyžádání sdělíme státní správě a dalším kompetentním orgánům.

Vyloučení z ČLK

ČLK může lékaře vyloučit maximálně na dobu pěti let a vyloučení znamená automaticky zákaz výkonu povolání. Rozhodnutí komory přezkoumává nezávislý soud.

Vyloučení navrhujeme ročně u jednoho, dvou lékařů. Příliš s nimi nehýříme, protože musí jít skutečně o velice závažné pochybení lékaře. Na druhou stranu žádný vyloučený lékař zatím u soudu neuspěl a ty vždy rozhodnutí ČLK potvrdily,“ říká prezident ČLK Milan Kubek.

Proč lékaře z komory nevyškrtnete?
Nemoc není disciplinární provinění, kvůli kterému by mohl být kdokoliv z komory vylučován. Něco jiného je například předkládání falešných potvrzení nebo poškození pacienta. Jenže tento lékař byl podle soudních znalců prohlášen za nesvéprávného, právě proto to odložila policie a úplně stejně by muselo dopadnout případné disciplinární řízení před ČLK, protože stav pana doktora je stejný a i ČLK by musela konstatovat, že byl nesvéprávný a nemohli bychom ho za to disciplinárně trestat.

Duševní nemoc by skutečně neměla být stigmatem, nicméně není disciplinárním proviněním to, že lékař o ní ví a přesto vykonává praxi?
Pokud policie řekla, že daný člověk není za své jednání odpovědný, tak my ho k té odpovědnosti nemůžeme hnát. V takových případech jako prevence a ochrana společnosti slouží ochranné léčení, které se týká duševně nemocných, alkoholiků či jiných závislostí. Pokud dotyčný třeba nedodrží ambulantní léčbu, následuje ta ústavní. Ty mechanismy existují, jdou ale mimo ČLK.

Znáte nějaké jiné případy, kdy lékař ordinoval i přes svoji duševní nemoc?
Žádný takový případ si z hlavy nevybavím. Nemohu to vyloučit, ale nevzpomínám si a určitě taková věc není běžná.

Jaký je váš osobní názor na to, když lékař o duševní nemoci ví, ale zatají ji a dál ordinuje?
Ze strany takového člověka je to podvod a není pro to možné najít omluvu. Stejně tak není možné tento případ omlouvat katastrofálním nedostatkem lékařů, kdy jsou někteří zaměstnavatelé rádi, že vůbec nějakého seženou. Osobně je pro mě obtížně pochopitelné, že mohlo dojít k poškození tolika pacientů, než si někdo něčeho všiml. Ale detaily případu neznám.

Na závěr snad můžu dodat jen to, že se chci všem pacientům, kteří byli poškozeni, omluvit. ČLK neměla v žádném případě sebemenší kompetenci cokoliv v tomto případě dělat. Vím, že z pohledu veřejnosti je to obtížně pochopitelné, ale zákonodárci napsali legislativu tak, že ČLK žádné kompetence nemá. Byl bych rád, kdyby tento otřesný případ vedl k tomu, že se politici chytnou za nos a ČLK měla takové kompetence, aby mohla být skutečně garantem kvality a strážcem etiky výkonu lékařského povolání.

Ministr zdravotnictví Němeček je z klatovského případu v šoku:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue