Francouzi poslali nad Irák své rafaly, Češi nabízejí výcvik

  • 47
Na globální hrozbu je třeba globálně reagovat, řekl francouzský prezident Francois Hollande na úvod pařížské konference, kde se domlouvá společný postup proti radikálům z Islámského státu. Francouzi v pondělí začnou s průzkumnými lety nad Irákem, uvedl ministr zahraničí Laurent Fabius.

Islámský stát

„Hrozba je globální, i odpověď tedy musí být globální,“ řekl podle agentury Reuters francouzský prezident Francois Hollande na úvod pařížské konference, která se zabývá postupem proti radikálům z organizace Islámský stát. 

„Boj Iráku proti teroristům je i náš boj. Musíme se k němu zavázat společně,“ dodal. Konference se účastní dvacet států, USA nicméně již dříve avizovaly, že se do koalice proti IS může zapojit až čtyřicet zemí.

Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, který se pařížských jednání také účastní, chce Česká republika Iráčanům nabídnout výcvik bezpečnostních složek, vojenskou účast v Iráku ale zatím nezvažuje. 

Česká republika spolupracuje se zástupci centrální irácké vlády, ale i představiteli iráckého Kurdistánu. „Jde jednak o dodávky vojenského materiálu, ale i obchodní spolupráci. V současné době jednáme o možnosti dodávek letounů L-159, ale i automobilů Tatra,“ řekl Zaorálek ČTK.

Rychlost je klíčová, míní irácký prezident

Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius oznámil, že v pondělí vzlétnou první průzkumné letouny ze základny v Abú Zabí, kde má Francie několik strojů Rafale.

„Řekli jsme Iráčanům, že jsme k dispozici, a požádali o povolení,“ řekl Fabius rádiu France Inter. „Kdybychom zůstali nečinní, bylo by to jako říci těm řezníkům ‚jen do toho, nic vám nebrání‘. To nedopustíme,“ řekl Fabius rádiu France Inter.

Podle iráckého prezidenta Fuáda Masúma je klíčové, aby pomoc přišla rychle.„Pokud přijde intervence a podpora Iráku příliš pozdě, zabere Islámský stát více území a stane se ještě větší hrozbou,“ varoval Masúm v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Europe 1. Irák podle něj potřebuje především leteckou pomoc.

Irák potřebuje dlouhodobý plán, míní Francie

Podle Francie se koalice musí zabývat nejen vojenskými záležitostmi a humanitární pomocí, ale musí také pro Irák připravit politický plán. Spojenecká intervence v roce 2003 totiž podle francouzských politiků přispěla k současné krizi, protože nepřinesla dlouhodobou vizi pro iráckou společnost.

Do boje proti IS v Iráku se od začátku srpna zapojila americká letadla. Na konferenci nechybí ministři zahraničí USA a Ruska John Kerry a Sergej Lavrov, zástupci zemí Perského zálivu a zemí, jež sousedí s Irákem. 

Írán se po protestech některých arabských států konference neúčastní. Přestože je klíčovým spojencem Iráku, odmítá podle ajatolláha Alího Chameneího spolupráci se Spojenými státy, o niž žádal americký velvyslanec v Bagdádu. To, že Spojené státy nebudou koordinovat vojenský zákrok proti islamistů, potvrdila v pondělí i mluvčí amerického ministra zahraničí Johna Kerryho.

„Odmítl jsem, protože mají ušpiněné ruce,“ uvedl Chameneí. USA podle něj pouze hledají „záminku pro to, aby mohly v Iráku a Sýrii dělat to, co v Pákistánu, tedy bombardovat bez pověření, cokoli budou chtít“.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue