Syřané s případnými nálety Spojených států spíše nesouhlasí. Bojí se obětí v řadách civilistů. Na snímku situace pár minut po ostřelování předměstí Damašku armádou Bašára Asada. | foto: Reuters

Nálety na islamisty jsou k ničemu, vzkázali syrští rebelové do Ameriky

  • 182
Barack Obama před pár dny ohlásil, že zvažuje letecké útoky na postavení islamistů v Sýrii. Stejné útoky, jaké potrápily v posledních týdnech Islámský stát v Iráku. Stoupenci syrských rebelů si však myslí, že útoky ze vzduchu zkázu islamistům nepřinesou a naopak je posílí.

Jediným řešením je podle rebelů větší podpora Syrské svobodné armády nebo pozemní invaze.

Boj proti stoupencům Islámského státu se v posledních týdnech stal hlavním bodem programu americké armády. Nejprve dal Obama zelenou bombardování islamistů v Iráku, ve čtvrtek pak oznámil, že letectvo se nebude zdráhat bombardovat i islamisty v Sýrii (více zde). Smělé plány a prohlášení typu „pokud ohrozíte Ameriku, nenajdete nikde bezpečí,“ však mohou být podle zkušeností přímo z bojiště k ničemu.

Islámský stát

Alespoň si to myslí syrští povstalečtí bojovníci z řad Syrské svobodné armády (FSA). Džáber, 36letý bojovník FSA bojující v syrské provincii Idlíb, je jedním z těch, kteří považují současnou strategii amerického prezidenta za nešťastnou. Bombardování podle něj nic nevyřeší. „Oni (stoupenci Islámského státu) vědí, kam se v případě útoků ze vzduchu schovat,“ uvedl pro server The Guardian.

Připomíná, že armáda Bašára Asada bombarduje postavení rebelů mnoho měsíců. „Známe skrýše a jeskyně, stejně tak je znají islamisté. Pokud jim chtějí zasadit skutečnou ránu, budou muset svolit k pozemní operaci. Nic jiného úspěch nepřinese,“ uvedl. Myslí si také, že Západ by měl více podpořit bojovníky FSA, kterým dochází zásoby. „Někteří naši bojovníci dokonce přešli na stranu islamistů jednoduše proto, že oni jim jsou schopni zajistit jídlo, dobré zbraně a střechu nad hlavou pro jejich rodiny,“ vysvětluje Džáber.

Souhlasí s ním i velitel batalionu působící v oblasti Aleppa Mohammed Al Bakhúr. „Místo bombardování islamistů ze vzduchu potřebujeme pomoct přímo na syrském území. To je jediná cesta,“ myslí si. Mnoho jeho mužů mu prý sdělilo, že pokud Američané začnou bombardovat území ovládané Islámským státem, přidají se na stranu islamistů.

Fajsál, bojovník z provincie Lázikíja připomíná, že rebelům chybí také dobré vedení. „Morálka je na nule. Nikdo se za nás nepostaví, mezi opozičními bojovníky chybí spolupráce a jednota. Na vrcholu toho všeho je pak fakt, že velitelé FSA si v klidu posedávají v táborech v Turecku. Chybí nám vůdci,“ myslí si Fajsál.

Nálety odmítají i obyčejní Syřané, bojí se o život

Případné nálety Spojených států na islamisty podle všeho nejsou po chuti ani obyčejným Syřanů. „Viděli jsme, co Amerika udělala v Iráku, co se stalo v Afghánistánu, Somálsku, Jemenu. Letecké útoky, jakou jsou tyto, zabijí i mnoho civilistů, nevinných lidí,“ myslí si jeden z opozičních aktivistů z města Dajr az-Zaur a dodává, že USA by neměly podnikat akce na území jiných států, pokud k tomu nedostanou svolení od tamních obyvatel.

Bojovníci Islámského státu

Teroristická organizace Islámský stát (IS) má podle nejnovějších odhadů americké tajné služby CIA v severním Iráku a severovýchodní Sýrii asi 20 tisíc až 31 500 bojovníků (více čtěte zde). Podle mluvčího CIA Ryana Trapaniho se počet členů IS výrazně zvýšil po červnových úspěších při ofenzivě v severním Iráku a následném vyhlášení chalífátu. Vyšší číslo je prý však také výsledkem intenzivnější činnosti tajných služeb v oblasti. CIA dnes také uvedla, že v řadách IS bojuje více než 15 tisíc cizinců včetně asi dvou tisíc občanů západních zemí. Celkově pocházejí bojovníci z více než 80 zemí světa.

Proti náletům je i 38letý majitel malého obchůdku ve městě Rakka, které je hlavním městem samozvaného Islámského státu. „Islámisté jsou ve městě Rakka, obrovském městě, kde je spousta lidí. Jak je tady chtějí bombardovat? Za uplynulé roky jsme viděli spoustu násilí. Jsme už unavení. Jak může ještě více násilí vyřešit naši situaci?,“ ptá se.

O společném postupu proti Islámskému státu mezi tím v Egyptě jednal americký ministr zahraničí John Kerry. Šéf americké diplomacie se postupně sešel s egyptským prezidentem Abdalem Fattáhem Sísím a s lídrem Ligy arabských států Nabílem Arabím.

Podle Kerryho stojí Egypt už nyní v "první linii" boje s terorismem, když se potýká s teroristickými útoky na Sinajském poloostrově, a bude mít klíčovou roli i v operacích namířených proti IS. Podle egyptského ministra Šukrího je mezinárodně koordinovaná akce proti islamistům třeba, protože Islámský stát je nebezpečný i kvůli svým kontaktům na další skupiny ozbrojenců na Blízkém východě.

Kerry během své nynější cesty po Blízkém východě získal pro budovanou koalici podporu deseti států: k jeho snaze se hodlají připojit mimo jiné Egypt, Saúdská Arábie, Omán, Spojené arabské emiráty, Libanon či Jordánsko. Stranou se naopak drží Turecko, jehož představitelé Kerrymu v pátek řekli, že jsou ochotni přispět k humanitární pomoci, ale nikoli k vojenským aktivitám. USA zatím vylučují, že by koalice proti bojovníkům z IS mohla zahrnout i Írán.

Podívejte se, jak vypadají nálety USA na islamisty v Iráku:

23. srpna 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue