Lékaři vyslali do těla pacienta mikroskop, odhaluje rakovinu

  • 25
V IKEM začali testovat přístroj, jenž mění zažitou podobu biopsie, tedy vyšetření tkání odebraných z těla pacienta. Malý mikroskop se dostane například do trávicího traktu a přímo v něm ukáže, zda se buňky mění na rakovinné. Není už proto nutné tkáň od pacienta odebírat a posílat ji do laboratoře.

„Tímto přístrojem poznáme rakovinu na první pohled. Navíc diagnózu můžeme mít ihned, pacient na ni nemusí čekat třeba 14 dnů, a ihned ho můžeme také léčit,“ řekl iDNES.cz Jan Martínek, gastroenterolog Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM).

Metodě se říká virtuální biopsie. Na rozdíl od té klasické při této nové metodě lékař neposílá tkáň do laboratoře, ale naopak mikroskop vyšle přímo do těla pacienta. Při virtuální biopsii se obraz z těla přenáší živě na monitor hned vedle lůžka. Tkáň proto není nutné odebírat.

Lékař, který zákrok provádí, z monitoru ihned určuje, zda v těle nastaly nějaké patologické změny a tedy, zda hrozí rakovina. Pokud ano, pacienta rovnou ošetří - nemocné buňky mu zlikviduje odříznutím nebo vypálením. Při jedné narkóze se proto zvládne více zákroků naráz.

Metodu vyzkoušeli na muži s nemocným jícnem

V IKEM virtuální biopsii testovali u 69letého muže s diagnózou Barretova jícnu, tedy s předrakovinným stádiem buněk jícnu. „Barretův jícen znamená, že buňky typické pro jícen se přemění na jiné. Na ty, které mají charakter střevní či žaludeční. Ty jsou více náchylné ke zhoubnému bujení,“ vysvětlil Julius Špičák, přednosta Kliniky hepatogastroenterologie IKEM.

Pacienta lékaři nejprve uspali, poté mu do jícnu spustili endoskop a následně i sondu o délce čtyř metrů. Na jejím konci je umístěný objektiv mikroskopu, který není o moc větší než hlavička špendlíku.

Zařízení si laserovým paprskem prosvítí tkáň a lékař vidí ihned buňky místa, kterých se mikroskopem na dálku dotýká. U zmíněného pacienta lékaři skutečně takto poznali, že v buňkách došlo ke změnám, které mohou vyústit v rakovinu, začali je proto endoskopem odstraňovat.

Živý přenos

Cellvizio má nyní v Česku jen IKEM. Zatím je půjčený. První dva zákroky s ním provedli lékaři v těchto dnech. Živě je přenášeli na druhý konec Prahy, kde se konal Workshop ESGE Live Demonstration. Na dvoudenní kongres se sjelo 600 tuzemských a zahraničních hostů.

Přístroj pro optickou biopsii se jmenuje Cellvizio, vyrábí se ve Francii a na evropský trh se dostal před šesti lety. V Česku je zatím jen jediný, a to právě v IKEM.

„Cellvizio se skládá ze tří částí. Z obrazovky, laserového zdroje a počítače pro záznam dat a zpracování obrazu. K systému se připojuje sonda. Na jejím konci je objektiv endomikroskopu,“ popsal zástupce výrobce Jaroslav Dufka.

„Firma, která přístroj vyrábí, se věnuje kosmickému výzkumu a v souvislosti s ním i dalekohledům. Jeden z jejích mladých vědců v minulosti přišel s nápadem, že by se technologie daly využít i v medicíně. Vytvořili tedy konfokální endomikroskop se sondou,“ dodal Dufka.

Jeho používání se nyní testuje a podle Špičáka zatím není jeho účinnost klinicky prokázaná. Proto také lékaři biopsii provádějí u pacienta opakovaně, aby výsledky určené s pomocí Cellvizia ověřili ještě v laboratoři.

Přístroj se skládá mimo jiné z obrazovky a zařízení, které dokáže záznam uchovat a opakovaně přehrát. IKEM jej má zatím jen zapůjčený. „Doufám, že vlastní bychom mohli mít od příštího roku,“ podotkl Špičák. Pořízení této technologie se pohybuje od 3,5 do 4 milionů korun.

Zařízení kromě vyšetření jícnu a žaludku může sloužit také pro odstranění polypů ze střeva při kolonoskopii, vyšetření žlučovodů, cyst ve slinivce, plicních uzlíků nebo lézí v močovém měchýři.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video