Petra Brožová a Jiří Kunčara, které policie obvinila z podvodu v domově důchodců v Šestajovicích. Policie jejich jména i portréty zveřejnila, protože na Kunčarův účet zasílali peníze i další senioři a není jasné, kolik peněz provozovatelé vybrali. | foto: Policie ČR

Ženě podezřelé z okrádání seniorů pomohl i stát, dal jí licenci

  • 121
Ženě, která podle policistů seniorům sebrala statisíce, umožnil stát dál krást ve velkém. Dal ji totiž licenci na provozování domova důchodců v Šestajovicích i přesto, že byla již dříve odsouzena za okrádání seniorů. Úředníci se však odpovědnosti brání. Živnostenský list jsme vydat museli, tvrdí.

Třiatřicetiletá Petra Brožová z Šestajovic se nejprve vydávala za pracovnici firmy ČEZ a chodila podvodně vybírat nedoplatky za elektřinu. V dubnu 2011 navštívila se svojí společnicí devadesátiletou seniorku V. K. žijící na Kolínsku a vylákala od ní 7 805 korun na „nedoplatku“. To však byla jen půlka plánu.

Obě podvodnice sledovaly, kam jde paní pro peníze. „Brožová využila nepozornosti poškozené, která byla u elektroměru, vešla do spíže a odcizila ze zásuvky kasírtašku s částkou 202 tisíc korun,“ píše se v rozsudku kolínského soudu, který má MF DNES k dispozici.

Právě Brožová si později zařídila ubytovnu pro seniory v Šestajovicích a letos v létě ji zatkla policie, protože si neoprávněně převedla z účtu jedné z klientek milion korun (více zde).

Už předtím falešné energetičce kolínský soud dokázal dalších šest podobných návštěv. Důchodce okradla v řádu statisíců. V obžalobě bylo dokonce dalších dvanáct návštěv, které se však u soudu už nepodařilo prokázat.

Se spolupachatelkou si záměrně vybírala lidi nad sedmdesát let. „Nebezpečnost a zavrženíhodnost jejich činu je zvyšována i způsobem provedení. Za oběti si vyhlédly osamělé důvěřivé poškozené v úctyhodném věku s omezenou možností se bránit, kterým způsobily dosti vysokou škodu,“ napsal soudce do rozsudku, v němž Brožové vyměřil podmínku.

Přesto stát této ženě umožnil podnikat v sociálních službách, čímž jí „pomohl“ v další zločinecké kariéře. Brožová totiž vymyslela ještě důmyslnější plán. Další seniory už nemusela navštěvovat, protože si je naopak nastěhovala k sobě.

Problémový domov dál obývají senioři. Kraj zřejmě zahájí správní řízení

Nejdříve potřebovala živnostenský list na poskytování ubytovacích služeb, tak o něj požádala na radnici v Brandýse nad Labem a opravdu ho dostala. Zdůvodnění? Její předchozí podvod nesouvisel podle úředníků s podnikáním, a byla tedy bezúhonná.

„Posuzujeme bezúhonnost dle platných zákonů a stejně tak jsme postupovali i u paní Brožové,“ odepsala v úterý MF DNES šéfka tamního živnostenského úřadu Jitka Šmerdová.

Stanovisku úřednic však oponuje právnička z Ligy lidských práv Zuzana Candigliota. Myslí si, že kdyby úřednice celý případ lépe prostudovaly, našly by obhajitelný důvod, proč Brožové podnikání zarazit. „Brožová se vydávala za pracovníka energetické společnosti. Způsobila újmu spotřebitelům. Spojitost s podnikáním - i když trochu vzdálenou - tedy lze najít,“ míní Candigliota.

Podívejte se na záběry policejní prohlídky v domově důchodců v Šestajovicích:

28. srpna 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue