Malajsijští vyšetřovatelé prohlížejí spolu s pozorovateli OBSE trosky Boeingu...

Malajsijští vyšetřovatelé prohlížejí spolu s pozorovateli OBSE trosky Boeingu 777 (Ukrajina, 23. července 2014). | foto: Reuters

Let MH17 zasáhl „velký počet objektů“, vyšetřili Nizozemci

  • 2052
Nizozemský bezpečnostní úřad oznámil předběžné výsledky vyšetřování červencového pádu malajsijského boeingu na východní Ukrajině. Letadlo podle nich spadlo po zásahu zvenčí. Tomu, že by příčinou havárie byla technická závada nebo chyba posádky, nic nenasvědčuje.

„Poškození na trupu letadla a v oblasti kokpitu neodpovídá poškození, které by mohlo způsobit jakékoli selhání letadla, jeho motorů nebo systémů,“ uvádí zpráva bezpečnostní rady. Letadlo se podle dokumentu rozlomilo ve vzduchu po zásahu „velkého množství objektů s vysokou energií.“ 

Krize na Ukrajině

Hlasové záznamy z kokpitu i data z černých skříněk ukazují, že na palubě probíhalo vše bez komplikací až do času 13:20:03. V tu chvíli veškeré záznamy končí. Do té doby nezaznamenali členové posádky ani palubní systémy žádné varovné signály.

„Zpráva neříká, že let MH17 sestřelila raketa. Ale v podstatě vylučuje cokoli jiného,“ řekl BBC analytik Richard Westcott. Předběžné závěry vyšetřování nahrávají tvrzení Kyjeva i západních vlád, že stroj sestřelili proruští separatisté protiraketovým systémem Buk. 

Střela z něj totiž cíl přímo nezasáhne, ale exploduje v těsné blízkosti. „Je to jako obří brokovnice. Posádka navíc neměla žádnou možnost zjistit, že k ní nějaké nebezpečí míří,“ popsal v červenci letecký expert, který si nepřál být jmenován (více čtěte zde).

Holandští vyšetřovatelé sice nemohli podrobně prozkoumat oblast havárie, z dostupných fotografií je zřejmé, že se kusy letadla značně rozptýlily. To podle zprávy svědčí o tom, že byla narušena strukturální integrita letadla a letadlo se rozlomilo ve vzduchu, čemuž napovídá i náhlý konec komunikace na palubě.

09.září 2014 v 10:25, příspěvek archivován: 09.září 2014 v 10:40

'The aircraft was penetrated with a 'large number of high-energy objects from outside the aircraft' pic.twitter.com/Y6rDUYtKjO

Černé skříňky nejeví žádné známky toho, že by s nimi někdo manipuloval, dodává zpráva. V oblasti byly v době neštěstí tři další komerční letadla, nejbližší z nich bylo od MH17 vzdálené třicet kilometrů.

Mluvčí nizozemského bezpečnostního úřadu Sara Vernooij upozornila, že úřad zkoumá příčiny toho, proč se letadlo zřítilo, ale už ne to, kdo pád boeingu zavinil. Vyšetřovatelé čerpali především z černých skříněk a satelitních a radarových snímků, uvedla mluvčí podle Rádia Svobodná Evropa.

Malajsie chce na Ukrajinu vyslat vlastní tým

Výsledky podrobnějšího zkoumání mají být připraveny do jara. Vyšetřování incidentu koordinuje Nizozemsko, účastní se ho i Malajsie, Ukrajina, Austrálie a Belgie.

Letadlo společnosti Malaysia Airlines se zřítilo na východní Ukrajině 17. července s 298 lidmi na palubě. Nikdo z nich nepřežil. Většina cestujících byli Nizozemci.

Malajsijský premiér Najib Abdul Razak v sobotu oznámil, že jeho vláda má k dispozici přesvědčivou zprávu tajné služby, která tragédii osvětluje. Na Ukrajinu je ale podle něj ještě třeba vyslat skupinu vyšetřovatelů, která má ještě před zimou získat důkazní materiál.

„Potřebujeme několik týdnů na vyhledání částí těl a také fyzických důkazů. Jakmile bude tato část vyšetřování ukončena, zaměříme se na otázku, kdo je za tento krutý čin odpovědný,“ uvedl Najib (více čtěte zde).

Malajsijský boeing se zřítil 17. července:

9. září 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue