ROZHODUJÍCÍ GÓL. Německý náhradník Mario Götze překonává argentinského brankáře Sergia Romera a rozhoduje finále mistrovství světa. Běžela 113. minuta zápasu a kouč Joachim Löw měl šťastnou ruku. Centroval totiž André Schürrle, další náhradník. | foto: AP

„Ukaž, že jsi lepší než Messi.“ A Götze vstřelil zlatý gól

• 0
Byl to příběh jako z pohádky. Mario Götze při finále fotbalového mistrovství světa 2014 Německo - Argentina usedl pouze na lavičku náhradníků. V nabitém německém kádru přišel čas na 22letého ofenzivního záložníka Bayernu Mnichov až v 88. minutě, kdy už bylo pravděpodobné, že do té doby bezgólové finále půjde do prodloužení.

Götze nahradil nejlepšího střelce historie mistrovství světa Miroslava Kloseho, pro kterého to bylo zároveň velké loučení s reprezentačním dresem.

U postranní čáry Klose svému mladému nástupci řekl: „Ukaž, že jsi lepší než Messi, můžeš rozhodnout tohle mistrovství.“ Tato slova v hlavě odchovance mládežnické akademie Borussie Dortmund asi pořádně rezonovala.

Zápas opravdu dospěl až do prodloužení. Ve 113. minutě pak přišel nejdůležitější okamžik v Götzeho kariéře. Naběhl si do pokutového území, kde ho perfektním centrem z levé strany našel André Schürrle. Ačkoliv už byl poměrně blízko u branky, dokázal si perfektně zpracovat míč na prsou a z voleje ho poslal levačkou za záda argentinského brankáře Romera.

Na tuhle trefu už ve zbývajících minutách zkoprnělí Argentinci nedokázali střelecky odpovědět a Götze tak tímto gólem nakonec rozhodl o zisku čtvrtého titulu mistrů světa pro Německo.

GRATULACE OD PŘÍTELKYNĚ. Mám doma mistra světa, může si říct modelka...
HRDINA S TROFEJÍ. Finále mistrovství světa 2014 rozhodl německý záložník Mario...
EXTÁZE. Německý náhradník Mario Götze (s číslem 19) jásá se svými německými...

Götze se zároveň stal druhým nejmladším střelcem v historii finálových zápasů na mistrovství světa. Mimochodem, tím vůbec nejmladším byl Götzeho krajan Wolfgang Weber.

Mario Götze tak potvrdil pověst talentovaného a velmi šikovného hráče. Svým vzrůstem sice nepatří mezi velikány (měří pouze 176 centimetrů) je však velice rychlý v práci s míčem, technicky vybavený a v pokutovém území mu nechybí zabijácký instinkt rozeného střelce.

Svoje umění předvede exkluzivně divákům televizní stanice Sport 1 tuto neděli od 20:30, kdy v prvním kole kvalifikace na EURO 2016 nastoupí Německo proti Skotsku.