Ukrajinský prezident Petro Porošenko a jeho ruský protějšek Vladimir Putin na...

Ukrajinský prezident Petro Porošenko a jeho ruský protějšek Vladimir Putin na summitu v Minsku (26. srpna 2014) | foto: Reuters

Dohodli jsme trvalé příměří, prohlásil Porošenko. Pak to odvolal

  • 2326
Kancelář ukrajinského prezidenta vzbudila značné pozdvižení, když oznámila, že prezidenti Ruska a Ukrajiny se dohodli na trvalém příměří v Donbasu. Kreml ovšem tuto zprávu odmítl a také Kyjev později z překvapivé informace značně slevil. Putin nicméně později oznámil, že příměří může být dohodnuto už tento pátek.

„Dosáhli jsme vzájemného porozumění ohledně kroků, které zajistí nastolení míru,“ oznámila ve středu ráno kancelář ukrajinského prezidenta Porošenka po telefonickém rozhovoru mezi ukrajinským a ruským prezidentem a uvedla, že oba státníci se dohodli na „trvalém příměří“.

Putinův tiskový mluvčí ovšem tuto informaci nepotvrdil. "Putin a Porošenko skutečně hovořili o krocích, které by napomohly k příměří mezi milicemi a ukrajinskými silami. Rusko ale nemůže odsouhlasit příměří, protože se tohoto konfliktu neúčastní," uvedl Dmitrij Peskov.

Krize na Ukrajině

Podle něj se názory obou politiků do značné míry shodují. "Hlavy států si vyměnily názory na to, jaká opatření by ukončila krveprolití na jihovýchodě země. (Putinův) názor na to, jak krizi ukončit, do velké míry odpovídá názoru ukrajinského prezidenta," uvedl mluvčí Putina, který je nyní na návštěvě Mongolska.

Vicepremiér takzvané Doněcké lidové republiky Vladimir Anťufějev označil informace o příměří mezi Ruskem a Ukrajinou za provokaci. Stejně jako Peskov uvedl, že Rusko není stranou účastnící se konfliktu v Donbasu.

"Příměří by bylo dobré, ale naše podmínka zůstává - stažení ukrajinských jednotek z našeho území. To je jediná rozumná cesta," uvedl jeden z předních vůdců proruských separatistů.

Ve středu odpoledne Porošenkova kancelář přiznala, že se oba politici pouze dohodli na krocích, které by k příměří měly vést. Ukrajinské úřady pak nově uvedly, že prezidenti se domluvili na "mechanismu dosažení příměří".

Putin poté vystoupil s důrazným prohlášením, v němž vyzval Kyjev i povstalce ke klidu zbraní a vyjádřil naději, že obě strany se na způsobu mírového urovnání konfliktu dohodnou už 5. září. "V prvé řadě je třeba zastavit útočné operace ozbrojených sil a jednotek ozbrojenců na Doněck a Luhansk na jihovýchodě Ukrajiny," uvedl Putin. Na plánované příměří by podle něj měli na místě dohlížet mezinárodní pozorovatelé.

Mírová jednání za účasti představitelů Ukrajiny, Ruska a Organizace pro bezpečnost a spolupráce v Evropě probíhají běloruském Minsku. "Pevně doufám, že v pátek mírový proces v Minsku konečně začne," prohlásil později Porošenko.

Obama: Přestaňte předstírat, že neválčíte

Americký prezident Barack Obama uvedl, že Rusko by mělo přestat předstírat, že se do konfliktu nezapojuje. "Žádného realistického politického smíru nemůže být dosaženo, pokud Rusko bude nadále separatistům posílat tanky, vojáky, zbraně a poradce v přestrojení a pokud podmínkou smíru bude to, že se Ukrajina vzdá části svého území či suverenity," prohlásil šéf Bílého domu na návštěvě Estonska.

Boje na východě Ukrajiny propukly letos v dubnu, kdy proruští separatisté vyhlásili své "lidové republiky" a požádali Rusko o ochranu. Během konfliktu podle OSN zahynulo už téměř 3 000 lidí, více než milion lidí opustilo své domovy. Nová prozápadní vláda v Kyjevě a Severoatlantická aliance tvrdí, že na straně separatistů bojují i ruské jednotky. Moskva to vytrvale popírá.

Porošenko a Putin se na konci srpna sešli v běloruském Minsku a poprvé usedli k jednacímu stolu. Porošenko po jednání prohlásil, že krizi na východě Ukrajiny uklidní tři kroky: konec vyzbrojování vzbouřenců, volný přístup pro mezinárodní pozorovatele a propuštění zajatců.

Sami separatisté v pondělí  vyzvali kyjevskou vládu, aby uznala zvláštní status Doněcké i Luhanské lidové republiky a zvláštní postavení ruštiny. Na oplátku slibují zachovat celistvost Ukrajiny (více čtěte zde).

Rusko je teroristický stát, hlásí Jaceňuk

V Donbasu se navzdory zprávám o chystaném příměří dál bojuje. Ukrajinská armáda v posledních dnech ustupuje z pozic, které pracně dobyla v uplynulých dvou měsících. Povstalci otevřeli novou frontu na břehu Azovského moře a postupují k strategickému přístavu Mariupol.

Rusko je teroristický stát a agresor, tvrdí ukrajinský premiér Jaceňuk:

Povstalci mají podle agentury Interfax na dosah ovládnutí strategického letiště v Doněcku. "Letiště nyní čistíme. Ještě nad ním nemáme plnou kontrolu, s nepřítelem stále na některých místech bojujeme," citovala agentura Interfax představitele povstalecké Doněcké lidové republiky. Ukrajinská strana zatím zprávy o postupu povstalců nepotvrdila. Reportér agentury Reuters uvedl, že na severozápadě Doněcku se ozývá mohutná dělostřelecká palba. Z oblasti letiště podle něj stoupá šedý dým.

Fotogalerie

Ukrajinská bezpečnostní rada oznámila, že povstalci mohou narušit infrastrukturu, která slouží k přepravě ruského plynu do Evropy. „Ruští žoldáci zahájili akce, které mohou vést k zničení tranzitního systému plynu na dočasně okupovaném území,“ uvedl poradní orgán prezidenta Porošenka ve svém prohlášení.

Ukrajinský premiér Arasenij Jaceňuk ve středu prohlásil, že pouze Rusko nese odpovědnost za současný konflikt na východě země. „Rusko je teroristický stát, agresor a ponese za to před mezinárodním právem odpovědnost,“ prohlásil Jaceňuk. „Myslím, že nejlepším rozhodnutím by bylo přijmout Ukrajinu do NATO,“ dodal premiér den před zahájením summitu Severoatlantické aliance ve Walesu.

Během zasedání vlády rovněž oznámil, že kabinet přijal rozhodnutí postavit zeď na hranici s Ruskem. Projekt by podle něj měl zajistit „skutečnou státní hranici“, podrobnosti však neuvedl. Agentura Reuters připomíná, že rusko-ukrajinská hranice je od pádu SSSR velmi prostupná, díky čemuž může Rusko podle Kyjeva dodávat separatistům zbraně.

Jaceňuk také odmítl Putinovo volání po míru jako falešné. „Putin ve skutečnosti chce Ukrajinu zničit a obnovit Sovětský svaz. Všechny předchozí dohody s Ruskem - v Ženevě, v Normandii, v Berlíně a v Minsku - ruský režim ignoroval nebo bezostyšně porušil,“ prohlásil ukrajinský ministerský předseda.

MAPA: Postup separatistů na Ukrajině

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video