Ministr financí Andrej Babiš. | foto: ČTK

Babiš chce ustoupit Zemanovi, navrhne zrušení politických náměstků

  • 189
Dohoda politických stran na služebním zákonu nemusí být definitivní. Ministr financí Andrej Babiš řekl deníku Právo, že navrhne zrušení politických náměstků. Postavil se tak po bok prezidenta Miloše Zemana, který proti politickým náměstkům bojuje a hrozí vetem i Ústavním soudem.

„Já jsem tam nikdy ty náměstky nechtěl, sám je nemám. Na ministerstvo jsem si přivedl jen asistentku. Zítra (ve středu) jejich vypuštění navrhnu na koaliční radě,“ řekl Andrej Babiš Právu. Zároveň odmítl, že by politické náměstky prosazovalo jeho hnutí, jak to tvrdí sociální demokraté.

Na změně návrhu služebního zákona se domluvila koalice s částí opozice. Vládní strany ustoupily opozičním ODS a TOP 09 a vyhověly jejich požadavku nezavádět generální ředitelství státní služby. Většina kompetencí má připadnout ministerstvu vnitra, kde vznikne funkce náměstka pro státní službu. K dohodě mají připomínky komunisté a Úsvit.

Prezident Miloš Zeman zákon odmítá kvůli politickým náměstkům. „Třicet takzvaných politických náměstků nebude nic dělat a přitom bude pobírat stotisícové platy,“ zdůvodnil Zeman, proč by v takové podobě zákon vetoval (více o vetu zde).

V úterý ve sněmovně pak pohrozil, že pokud bude jeho veto přehlasováno, obrátí se na Ústavní soud. Důvod, proč chtějí strany politické náměstky, je podle prezidenta jediný: „Hodně slimáčků a málo kapustičky,“ řekl (více o vystoupení Zemana ve sněmovně zde).

Nyní ho podpořil Andrej Babiš a pro se podle deníku vyjádřili i jeho spolustraníci. Jeho krok je o to překvapivější, že strany již před prezidentovou cestou do sněmovny deklarovaly, že větší cenu má jejich politická dohoda a že jsou připraveny prezidenta přehlasovat, pokud to bude třeba.

„Ve věci politických náměstků ke změně zákona nedojde,“ předpovídal v úterý šéf poslanců vládní sociální demokracie Roman Sklenák.

Právě ČSSD, ale i KDU-ČSL vypuštění politických náměstků odmítají. „Dohody je třeba držet a političtí náměstci v zákonu zůstanou,“ řekl Právu místopředseda KDU-ČSL a sněmovny Jan Bartošek.

Miloš Zeman oznámil své stanovisko ke služebnímu zákonu na úterním jednání Poslanecké sněmovny:

Měli by politici ustoupit prezidentovi a škrtnout ze služebního zákona politické náměstky?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 6. září 2014. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 2201
Ne
Ne 206

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video