Přijdeme vám na pomoc, chlácholil Obama v Tallinnu vyděšenou Evropu

  • 1934
Americký prezident Barack Obama brzy ráno přiletěl do Estonska, kde se setkal s prezidenty pobaltských států. Odpoledne pronesl projev k mezinárodní situaci, ve kterém ubezpečil pobaltské státy, že je NATO ochrání stejně, jako kdyby bojovalo za Londýn či Paříž.

Od první Obamovy návštěvy v Pobaltí se očekával projev, který už předem někteří komentátoři přirovnávali k berlínské řeči Johna Kennedyho za studené války.

Obama na úvod svého vystoupení v koncertní hale Nordea v Tallinnu připomněl 10. výročí vstupu pobaltských států do NATO a spolupráci při operacích v Afghánistánu. „Nikdo nemůže pochybovat o tom, že Pobaltí posílilo alianci,“ prohlásil Obama a sklidil za to potlesk.

Krize na Ukrajině

Americký prezident také zopakoval, že současné počínání Moskvy v ukrajinské krizi je „bezprecedentní napadení suverénního státu, které porušuje veškeré mezinárodní dohody a podkopává mezinárodní pořádek“. Spojené státy podle šéfa Bílého domu jednoznačně stojí na straně Ukrajiny.

Obama chce, aby Ukrajina byla nezávislá a demokratická. Řekl, že USA budou Ukrajině pomáhat a NATO musí vyslovit Kyjevu jasnou podporu. „Nepřijmeme okupaci a anexi Krymu, stejně jako jiných regionů Ukrajiny,“ sdělil Obama a následně se opět opřel do postojů Ruska. „Zabírání odtržených oblastí není cesta, jak by mělo Rusko ukazovat svou velikost v 21. století,“ uvedl americký prezident. Rusové podle něj na Ukrajině nejsou a nikdy nebyli kvůli humanitární pomoci. „Jsou tam se zbraněmi a tanky - to je prostě fakt,“ zdůraznil Obama.

Podle Obamy ruské činy na Ukrajině škodí Rusku a Moskva musí mít stejný zájem na prosperující Ukrajině jako Západ. „Lepší Ukrajina znamená lepší Rusko,“ řekl. Obama dodal, že cesta k takovému řešení je stále otevřená.

Ochráníme všechny členy NATO

NATO je podle Obamy odhodláno bránit všechny členy aliance, tedy i východní členy. „Obrana Pobaltí je stejně důležitá jako obrana Londýna nebo Paříže,“ uvedl Obama. „Pokud se ptáte, kdo vám přijde na pomoc, tak je to NATO v čele se Spojenými státy,“ dodal. Odvolal se na legislativu NATO. „Útok na jednoho člena je útokem na všechny,“ odkázal na jeden ze základních principů aliance.

Následně prohlásil, že pobaltské státy už jednou přišly o nezávislost, ale s pomocí NATO už o ni nikdy nepřijdou. Pobaltí je podle Obamy příklad uskutečněné cesty k demokracii. „Demokratické zřízení vždy zvítězí, neboť touha po svobodě nikdy nezmizí,“ nechal se slyšet Obama. Jako další příklady úspěšného přechodu od totality k demokracii zmínil někdejší východní Evropu včetně Čechů a Slováků.

Americký prezident také uvedl, že na nadcházejícím summitu NATO bude prosazovat  navýšení počtu amerických vojáků a techniky na území Evropy, zejména v Pobaltí. Jednotky NATO podle něj musí být v budoucnu při obraně členských států zasahovat mnohem rychleji, než tomu bylo doposud.

„NATO musí podniknout konkrétní kroky, které pomohou Ukrajině modernizovat a posílit bezpečnostní složky. Musíme také udělat mnohem více pro posílení obrany dalších partnerů NATO včetně Gruzie a Moldavska,“ uvedl Obama.

Obama zamíří na summit NATO

Letoun Air Force One s Obamou na palubě přistál na letišti v Tallinnu krátce před 6:30 (5:30 SELČ). Estonsko bylo jedinou Obamovou zastávku předtím, než se ve čtvrtek a v pátek zúčastní summitu NATO ve Walesu.

Právě pobaltské země daly v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině najevo obavy z dalšího postupu Moskvy. Nejvyšší estonští představitelé v úterý vyjádřili přání, aby na území jejich země vznikla trvalá vojenská základna Severoatlantické aliance s cílem podpořit obranu vůči sousednímu Rusku (více čtěte zde).

Malou pobaltskou zemi teprve před dvaceti lety opustili poslední ruští vojáci. Do NATO pak Estonsko spolu s dalšími pobaltskými státy, Lotyšskem a Litvou, a dále se Slovenskem, Slovinskem, Rumunskem a Bulharskem vstoupilo v roce 2004.

Biden ujistil Slovensko o platnosti principu kolektivní obrany

Spojence v Evropě podpořil i americký viceprezident Joe Biden. Ten v telefonickém rozhovoru ujistil slovenského prezidenta Andreje Kisku platností závazků USA, pokud jde o princip kolektivní obrany NATO.

Kiska v úterním rozhovoru podle AP poznamenal, že začal proudit zemní plyn ze Slovenska na Ukrajinu s cílem pomoci pokrýt energetické potřeby postsovětské země.

Mezi Slovenskem a Ukrajinou byl v úterý uveden do provozu modernizovaný menší plynovod, kterým bude moci Kyjev dovážet plyn ze západu. Tímto způsobem Ukrajina sníží svou energetickou závislost na Rusku.

Přeprava plynu ze Slovenska na Ukrajinu je součástí evropské reakce na přerušení dodávek suroviny z Ruska pro ukrajinské odběratele. Rusko se k tomuto kroku odhodlalo v polovině června poté, co Kyjev neuhradil do stanoveného termínu dluh za předchozí odběr suroviny.

Podívejte se na přílet Baracka Obamy do Estonska:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue