Momentka ze seriálu Vinaři. | foto: Prima

Z nářečí seriálových Vinařů píská patriotům z jižní Moravy v uších

  • 323
Téměř dva miliony lidí v neděli večer usedly k televizím kvůli novému seriálu z vinařského prostředí. Sledovaností Prima předčila ostatní stanice. Jenže u rodilých Moravanů a vinařů narazila. Ti totiž seriálu vyčítají zkomolené nářečí.

Z detektivních seriálů mají osypky kriminalisté, z nemocničních lékaři. A když televize Prima oznámila, že natočí seriál z prostředí vinařů na Pálavě, znervózněli výrobci vína. Seriál nazvaný prostě Vinaři měl v neděli velmi úspěšnou premiéru (recenzi najdete zde), ovšem na jižní Moravě se obavy potvrdily.

Krásné záběry krajiny s vinicemi a chvála zdejšího vína sice místním lichotí, horší už je to se zkomoleným jihomoravským dialektem, kterým herci v seriálu mluví. Moravština s „oukej“ v jedné větě prostě píská v uších, zlobí se patrioti.

Jednu z hlavních rolí ztvárnil Václav Postránecký, který působil ještě jako herecký elév ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti a následně sedm let u brněnského Státního divadla. Od odborníků si však vysloužil kritiku.

„V jedné větě dokonce řekl dvakrát slovo ‚nechci‘ místo ‚nechcu‘. Byl ze všech herců v tomto ohledu nejhorší,“ zhodnotila Libuše Čižmárová, která působí v Ústavu pro jazyk český Akademie věd.

Příklady zkomoleného nářečí ve Vinařích

První varianta je původní výrok ze seriálu.
Druhá je v takové podobě, jak by ho vyslovil rodilý mluvčí z jižní Moravy.

  • A co je teda tohle?
    A co je teda toto?
  • A mně bude někdo povídat, jak se dělá víno. Po našem víně se prostě dobře tančí.
    A mně bude někdo říkat, jak sa dělá víno. Po našem víně sa prostě dobře tancuje.
  • Každý se chce akorát ožrat zadarmo mým vínem.
    Každý sa chce akorát ožrat zadarmo mojím vínem.
  • A až jednou roboti ovládnú túto planetu...
    A až jednú roboti ovládnú túto planetu...
  • Jaký má vlasy?
    Jaké má vlasy?
  • Na Moravě se nechlastá, na Moravě se degustuje.
    Na Moravě sa nechlastá, na Moravě sa koštuje.
  • Zavdej si s nimi, já musím něco zařídit.
    Zavdej si s nima, já musím něco zařídit.

Jazykové výkony herců byly podle ní velice nevyvážené.

„Dokonce jsem si všimla v jedné větě pěti chyb, ale našli se i takoví, kteří měli nářečí výborné. Například jeden ze stopujících policistů, který ale pochází z Hustopečí, takže to měl snadnější. Pokud budou mít filmaři zájem, můžeme jim poradit. Samozřejmě může být celý seriál ve spisovné češtině, ale to by nedokreslovalo celkový dojem prostředí,“ dodala ještě Čižmárová.

Herecké výkony? Totální havárka, říká etnograf

Podle producenta seriálu Vinaři Tomáše Vicana je důležitý celkový dojem.

„Všechny reakce nejsou negativní. Sám jsem Moravák a pro mě je důležité, jak seriál působí celkově. Sledovanost přesáhla dvoumilionovou hranici, což považuji za úspěch. Samozřejmě je otázkou, jak to bude nadále,“ říká Vican.

Reakce související s nářečím očekával. Byl totiž také producentem filmu Bobule a jeho pokračování. „Celkový úspěch nakonec negativní reakce předčil. Jazyk jako moravština přece neexistuje. Jinak se mluví na Mikulovsku a třeba Uherskohradišťsku, přitom jsme stále na území Moravy,“ zdůraznil producent.

Zrovna lichotivě nehodnotí seriál ani etnograf z Národního ústavu lidové kultury Martin Šimša. Výkon herců dokonce označil jako „totální havárku“.

„Je to mišmaš všeho dohromady. Pražština, do toho moravština. Herci se střídají s neherci. No co dobrého z toho může vzniknout? Navíc je seriál plný laciných a starých vtipů,“ okomentoval první díl Vinařů etnograf.

Jediným dobrým seriálem z vesnického prostředí za posledních padesát let byli podle něj Chalupáři. „Tam bylo ale jasné, že je to sitcom. Vinaře nedokáži zařadit,“ dodal.

Reklama pro kraj?

Na seriál přispěl 2 miliony korun Jihomoravský kraj, který ho bere jako reklamu. Hejtman Michal Hašek věří, že seriál přiláká turisty, a souhlasí s ním i marketingový poradce Adam Zbiejczuk. „Špatné nářečí nemusí mít na lidi až tak negativní vliv, pokud jsou vinaři ukázáni třeba jako milí a pohostinní lidé. A jižní Morava jako hezké místo pro výlet,“ uvedl.

Starosta Mikulova Rostislav Koštial seriál neviděl. Nicméně i negativní ohlasy na seriál bere jako dobrou reklamu pro Mikulovsko.

„Diskuzi o našem regionu vítám. Sám jsem byl několikrát probírán v diskuzích na sociálních sítích a nestačil jsem se divit, co tam kdo psal. Takže to beru s rezervou,“ poznamenal.

„Nepijeme z hořčičáků,“ zlobí se vinař

Od seriálu očekával víc starosta Březí na Mikulovsku Petr Kern. Podle něj nepůsobí děj a postavy přirozeně. Podle vinaře Jindřicha Kadrnky rovněž z Březí se filmařům nepovedlo nejenom jazykové zpracování, ale také detaily jednotlivých scén.

„My přece nezapíjíme víno kořalkou. A nepijeme z hořčičáků. Myslím si, že dost lidí, kteří na jižní Moravě žijí a pracují, takový seriál rozzlobil,“ míní Kadrnka. Na další díl se přesto podívá. Je zvědavý, jakým směrem se bude děj ubírat.

„V prvním díle jsme představili děj v širším kontextu. Od třetího dílu už se zaměříme více na konkrétní osoby,“ naznačuje divákům producent Vican.

První díl očekávaného seriálů vyvolal obsáhlou diskuzi na sociálních sítích.

„Chápu, že seriál Vinaři je odlehčená zábava, ale děsil jsem se každé další ‚hlášky‘ o Pražácích v Mikulově. Ani chuť na víno jsem nedostal,“ napsal například Brňan Karel Škrabal, který žije v Praze.

Někteří diskutující seriál naopak chválili. „Mně se to líbilo, uvidím, jaký bude další díl. A neřešila bych, jak kdo mluví. Vždyť je to jen seriál, bože,“ reagovala Baruš Dvořáková.

Ukázka z nového seriálu Vinaři:

31. srpna 2014