Mariupol se chystá na bitvu. Tisíce lidí prchají, další staví zákopy

  • 1173
Obyvatelé Mariupolu na východě Ukrajiny se připravují na obranu před vzbouřenci, kteří tam s podporou ruských vojáků plánují vtrhnout. Silnice blokují dlouhé kolony místních, kteří se na poslední chvíli rozhodli ujet do bezpečí. Kolem města vznikají zákopy. Stoupenci kyjevské vlády ovšem tuší, že jsou v menšině.

Příslušníci ukrajinské Národní gardy, kteří slouží na kontrolních stanovištích u hlavních silničních tahů z téměř půlmilionového přístavního města, se v posledních hodinách nezastaví. Zprávy o postupujících separatistech, kteří ve čtvrtek ovládli příhraniční městečko Novoazovsk a plány na dobytí Mariupolu se nikterak netají, donutily tisíce civilních obyvatel, aby vyrazily z města.

Krize na Ukrajině

„Kolona se občas protáhne až na tři kilometry. Někteří jedou zkrátka tam, kam míří každý den, velká část z nich se však zoufale snaží opustit město dřív, než propuknou boje,“ hlásí ze západního předměstí Mariupolu reportér britské BBC

Vedle kontroly vozidel, která město opouštějí nebo se naopak snaží dostat dovnitř, přibyl však gardistům ještě jeden úkol. Koordinují dobrovolníky se zahradnickými rukavicemi a rýči, kteří přijeli stavět zákopy.

Moc nezmůžeme, ale nechceme jen sedět, říkají aktivisté

„Tak to prostě vypadá, když je nepřítel čtyřicet kilometrů od nás,“ řekla reportérům serveru KyivPost.com padesátiletá tovární dělnice Světlana. Její skupinu rozdělili gardisté na dvě poloviny, každou poslali na jednu stranu dálnice a ukázali, kde mají začít kopat.

Stoupenci kyjevské vlády vědí, že zákopy vzbouřence s podporou ruské armády zřejmě nezastaví. Nechtějí však jen sedět doma a trápit se při sledování televizních zpráv, líčí atmosféru mezi několika stovkami nejaktivnějších obyvatel Maria Podybajlová z hnutí Nový Mariupol. 

V kanceláři jsou pro ukrajinské vojáky připraveny neprůstřelné vesty, konzervy s jídlem a základní léky. Tři skupinky aktivistů denně obcházejí stanoviště gardistů a nosí jim další zásoby.

Klíčové přístavní město na pobřeží Azovského moře už má i svou vlastní jednotku dobrovolných bojovníků. Jmenuje se Mariupolský batalion teritoriální obrany a hlásí se k němu asi 300 místních. Jednou z nich je i sama Podybajlová, učitelka politologie na tamní vysoké škole.

Kvůli ukrajinské krizi vyměnila skripta za maskáče a se svými spolubojovníky se chystá bránit město před „sabotážemi“. Jak ovšem přiznávají samotní prokyjevští aktivisté, mezi obyvateli přístavního města jsou spíše v menšině. Skutečně hlasití stoupenci jednotné Ukrajiny, kteří se svůj názor nebojí veřejně prezentovat, se v půlmilionovém městě počítají na tisíce.

Vzbouřenci obsadili Jaltu, na Mariupol mohou i ze západu

„Útok ještě nezačal, na okraji města však už pracují průzkumnické skupiny," popsala v sobotu situaci v okolí strategicky významného přístavu ruská agentura ITAR-TASS. Separatisté podle ruských médií obešli město ze severu a asi 35 kilometrů jihozápadně od něj obsadili pobřežní osadu Jalta. Mohou tedy zaútočit prakticky ze všech stran (více o postupu separatistů najdete zde).

Mariupol je pro vzbouřence mimořádně významný. Nejde jen o to, že je druhým největším městem Doněcké oblasti. Pobřeží Azovského moře, na němž leží, může posloužit jako spojnice mezi Ruskem a Krymem, který Moskva v březnu anektovala. Dá se tedy očekávat, že se separatisté svého cíle nebudou chtít vzdát.

Poprvé město ovládli už na jaře, během vlny pouličních nepokojů zde zemřelo několik lidí. Od června je opět pod kontrolou ukrajinské armády. A předseda kyjevské Národní bezpečnostní rady Andrij Lysenko se nechal slyšet, že vojáci v Mariupolu mají dostatek prostředků, aby ho ubránili.

Povstalečtí předáci však ihned po čtvrtečním dobytí Novoazovska oznámili, že „osvobození“ Mariupolu je otázkou několika nejbližších dní. To je ostatně hlavním cílem nové bojové fronty, kterou „ruské síly pod maskou ozbrojenců z Donbasu“ podle Lysenka tento týden otevřely.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue