Do jihočeských Holašovic dorazil obří menhir, obohatí tamní Stonehenge

  • 40
V Holašovickém Stonehenge přibyl v sobotu nepřehlédnutelný exponát. Kamion tam přivezl na masivním podvalníku jeden z nejtěžších menhirů v Evropě. Příští rok při slunovratu bude menhir postaven a nakonec se bude tyčit na ostrůvku znovu napuštěného rybníka.

Příjezd menhiru do Holašovic, vesnice zapsané na seznamu UNESCO na Českobudějovicku, doprovodil od vjezdu do obce přes náves až k místnímu Stonehenge, impozantní druidský rituál s druidy, keltskou družinou a pohanským bohem Radegastem.

"Takový zvláštní kámen si zaslouží, aby byl hezky doprovozený. Proto jsme k tomu vymysleli Radegasta, kterého jsem tu chtěl mít. Byl uctíván jako bůh úrody, plodnosti, hojnosti a pohostinnosti. Náš Radegast je třímetrová socha z kanadského topolu," vylíčil 67letý Václav Jílek, který buduje Holašovický Stonehenge už od roku 2000.

Obří kámen, který byl objeven před několika lety na jednom pozemku u příhraniční obce Studánky na Českokrumlovsku, byl naložen na podvalník v pátek odpoledne a převezen na parkoviště v nedalekém Vyšším Brodě. V sobotu ráno kamion vyrazil na cestu přes Dolní Dvořiště, Kaplici a České Budějovice.

Krátce před patnáctou hodinou přeložil připravený jeřáb úctyhodný žulový kámen na zem.

"Cesta klapla na sto procent, v Holašovicích jsme byli dokonce o dvě hodiny dřív, než jsme plánovali," podotkl Pavel Mrkáček z agentury Production 1, která s polu Holašovicemi spolufinancuje a organizuje celý transport. Za dopravu zaplatí kolem půl milionu korun.

O váze menhiru se zatím však pouze spekuluje, odhaduje se mezi 40 až 70 tunami. "Musí dojít k rozboru horniny, abychom zjistili, jakou váhu má tato žula na kubický metr a pak musíme provést speciální měření, protože ten kámen je nepravidelný a každý centimetr má velkou váhu," vysvětlil Mrkáček.