Ruské jednotky se účastní bojů na Ukrajině, má jasno šéf NATO

  • 1100
NATO nepochybuje o tom, že ruské jednotky bojují na ukrajinském území. Podle šéfa Aliance Anderse Fogh Rasmussena jde o jednoznačné narušení ukrajinské suverenity. Rusko se snaží Ukrajinu destabilizovat, prohlásil Rasmussen.

Podle Rasmussena i přes proklamace Moskvy není pochyb o tom, že ruští vojáci s technikou překročili na východě a jihovýchodě ukrajinskou hranici. „Ruské jednotky jsou přímo zapojeny do bojových operací na ukrajinském území. Rusko střílí na Ukrajinu a dále pokračuje v koncentraci sil poblíž ukrajinských hranic,“ řekl Rasmussen.

Krize na Ukrajině

Jde tak podle jeho slov o očividné narušení ukrajinské suverenity a integrity. Na Ukrajině jsou ruské tanky, obrněné transportéry, houfnice i raketomety. „Není to izolovaná akce, ale součást nebezpečného vzoru, jak po mnoho měsíců destabilizovat Ukrajinu jako suverénní stát,“ řekl Rasmussen.

Spojenci zároveň vyzývajíi Rusko, aby ukončilo své ilegální akce, zastavilo podporu separatistům a učinilo „okamžité a ověřitelné“ kroky k uklidnění krize.

Ukrajina chce do NATO

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v poledne oznámil, že vláda předloží parlamentu návrh zákona, který by měl zrušit ustanovení zakazující ukrajinskému států členství v bezpečnostních paktech. Ukrajinská vláda už znění podle agentur schválila. Spojenci prý takové rozhodnutí budou respektovat, oznámil šéf Aliance.

„Plně respektujeme rozhodnutí Ukrajiny, pokud jde o její bezpečnostní politiku a vztahy s Aliancí,“ prohlásil Rasmussen po mimořádném jednání velvyslanců osmadvacítky s ukrajinskými představiteli v Bruselu. Rozhodnutí o směřování k NATO označil za základní princip, na kterém celá Aliance stojí.

Připomněl, že členské země NATO už v roce 2008 deklarovaly, že se Ukrajina, pokud splní všechna kritéria, členem může stát. Během páteční mimořádné schůzky se však podle něj o případném členství či pozvání Ukrajiny ke vstupu nehovořilo.

Spojenci hovoří rezervovaně

Ukrajina se snažila získat pozvání do Severoatlantické aliance takřka pět let. Po vítězných volbách prezidenta Viktora Janukovyče v únoru 2010 však země oznámila okamžitý odklon od záměru. Ukrajinský parlament také tehdy schválil zákon, podle něhož země nebude usilovat o členství v Severoatlantické alianci a za základ své zahraniční politiky bude považovat neúčast v blocích.

Nadcházejícího summitu NATO ve Walesu se příští týden zúčastní i ukrajinský prezident Petro Porošenko. Podle Rasmussena na schůzce Aliance jasně deklaruje pomoc, kterou chce Ukrajině poskytnout. "Už dnes několik spojenců slíbilo svou konkrétní pomoc," konstatoval Rasmussen. Měla týkat především modernizace ozbrojených sil, aby byly schopné se účinně bránit.

Aliance se zaměří na logistiku, velení a řízení, kybernetickou obranu a také podporu vojáků včetně těch, kteří utrpěli zranění.

K nějakému "rychlému" přijetí Ukrajiny do NATO se ale řada členských zemí staví  rezervovaně. Například nizozemský premiér Mark Rutte v reakci na plány Kyjeva uvedl, že "vstup do NATO by k řešení (situace na Ukrajině) nepřispěl".

Na východě Ukrajiny zuří boje:

, natoaktual.cz

Nejlepší videa na Revue