Číňané jsou podvraťáci, prohlásil miliardář. Teď se horečně omlouvá

  • 91
Australský multimiliardář Clive Palmer se omluvil za to, že v televizním rozhovoru nazval čínskou vládu mizery a podvraťáky. Výroky podnikatele, který je zároveň i poslancem sněmovny reprezentantů, ostře kritizovala australská vláda v čele s premiérem Tonym Abbottem.

Palmer pro australskou televizi minulý týden uvedl, že Číňané jsou mizerové a podvraťáci, kteří postupně chtějí převzít australské přístavy, aby se zmocnili národních přírodních zdrojů. O případu informuje The Sydney Morning Herald.  

„Říkám to, protože jsou to komunisti, protože střílí vlastní lidi, nemají právní systém a chtějí převzít i tuto zemi. To jim ale nedovolíme," prořeknul se tehdy před kamerami nasupený poslanec za obvod Fairfax Palmer.

Nenávistné poznámky vytáhla z Palmera televizní redaktorka otázkami na spor, který podnikatel vede s čínskou státní společností CITIC Pacific. Ta totiž těžebního barona Palmera žaluje, že ze společného fondu odčerpal 12 milionů australských dolarů, tedy v přepočtu asi 236 milionů korun.

Palmerovy výroky jsou ostré a mylné, žehrá australský premiér

Vůči Palmerovi se však záhy vymezila většina australské vlády v čele s premiérem Tonym Abbottem. Podle něj jsou Palmerovy výroky „přes čáru, příliš ostré a mylné“.

„Je opravdu těžké pochopit, proč někdo, kdo chce být výraznou australskou osobností, může být tak jednoduchý," opřel se do Palmera premiér. Na přízni Palmerovy jednotné strany (PUP), kterou miliardář vede, je přitom premiér kvůli menšinovému zastoupení v senátu závislý.

Podnikatelovy výroky neušly ani zájmu východoasijských médií. Čínský státní deník Global Times napsal, že magnátovy "přehnané lumpárny“ slouží jako symbol nepřátelského přístupu australské společnosti vůči celé Číně.

Palmer: Čínskou vládu ani národ jsem urazit nechtěl

Po poměrně silné kritice Palmer upřesnil, že poznámky mířil výlučně na čínského společníka, se kterým se přel. V dopise adresovaném čínskému velvyslanci magnát napsal, že „se co nejupřímněji omlouvá za jakoukoliv urážku čínského národa způsobenou jeho výroky.“ 

Podle BBC ve svém prohlášení vyloučil, že by jeho poznámky představovaly názor australské vlády, parlamentu či australského národa. Hluboce prý také lituje jakýchkoliv křivd a bolesti, které komukoliv způsobil. 

„Číňané si nezaslouží být uráženi. Jakékoliv poznámky útočící nebo očerňující Čínu jsou předem odsouzeny k záhubě,“ sypal si popel na hlavu Palmer. Nakonec zdůraznil, že pevné ekonomické vazby mezi Austrálií a Čínou jsou hlavním oboustranným zájmem.

Čína je australským nejdůležitějším ekonomickým partnerem. Bilance oboustranného obchodu se v loňském roce vyšplhala do výše 151 miliard australských dolarů, což v přepočtu představuje téměř 3 biliony korun. Do Číny také loni mířilo asi 30 procent australského exportu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue