VIDEO: V Peru odebírají lvy z cirkusů. Včetně toho, co napadl divačku

  • 17
V Peru se ochráncům zvířat podařilo zachránit tři lvy z cirkusu Monaco. Mezi nimi je i zvíře, které v polovině srpna napadlo při vystoupení učitelku Roxanu Guevarovou, která šla do klece jako dobrovolnice. Paradoxně tak chtěl cirkus veřejnosti ukázat, jak jsou lvi poslušní. Žena naštěstí útok přežila.

Peruánským záchranářům pomáhá vynutit plnění zákona britská nezisková organizace Animal Defenders International (ADI). V rámci záchranné mise nazvané Duch svobody už se podařilo zabavit devět lvů ze tří cirkusů ve městech Huaral, Ayacucho a Cusco.

Záchrana cirkusových lvů

Odebraná zvířata jsou držena na tajném místě, v centru postaveném speciálně pro tuto misi. „Naše operace v Peru byla docela těžká a záchrana zvířat velmi náročná. Původně jsme očekávali, že jich najdeme víc. Celkem jsme hledali zhruba 21 lvů a pár tygrů,“ uvedl prezident neziskové organizace ADI Jan Creamer pro agenturu Reuters. 

Peruánský Kongres schválil zákon o zákazu držení a používání divokých zvířat v cirkusech v roce 2012. Peru tak je jednou z pěti zemí v Jižní Americe a 27 po celém světě, kde už podobné opatření platí. Sponzorovaná mise organizace ADI pomáhá místním orgánům nový zákon uplatňovat a spolupracují na záchraně divokých zvířat z celého světa, která jsou v cirkusech v Peru stále držena. 

Jak je to u nás?

V Česku podobný zákon zatím neplatí, nicméně iniciativy za jeho prosazení tu jsou (viz petice, která za tento zákaz bojuje). Například v Belgii nebo Velké Británii už ovšem zákon platí, takže tamní cirkusy už musela opustit všechna volně žijící (tedy nedomestikovaná) zvířata jako jsou lvi, tygři nebo medvědi.

Viceprezident ADI Tim Phillips veřejnost ujišťuje, že centrum, kde jsou zvířata dočasně držena, je bezpečné. "Jako nebezpečná zvířata vyžadující specifickou péči jsou lvi samozřejmě velkou výzvou. Jsou ale bezpečně izolovaní v klecích, které lze spojit dohromady, stavíme je tady na místě. Kolem nich je ještě velmi vysoký plot, jehož vršek je pod napětím. Další pojistkou je kompletní obvodová zeď. Je to tedy velmi bezpečné zařízení, kde se o zvířata můžeme starat poté, co je z cirkusů zachráníme. A můžeme je připravit na přemístění na lepší místo pro jejich další život,“ řekl Phillips.

Jeden z posledních tří zachráněných lvů ještě v polovině srpna napadl v Cuzco během představení učitelku. Tu vzal jako dobrovolnici ke lvům do klece pracovník cirkusu, aby předvedl studentům, jak je zvíře poslušné. "Tento hrozný incident je podle mého názoru zcela vinou cirkusu. O schváleném zákonu ví, ale zvířata odmítl vydat. A pak zvířata necitlivě pracovníci cirkusu vystavili silnému stresu, když odebrali mláďata od matky a dali k ní lva. Vrcholem bylo, že k nim ještě vzali do klece člověka z publika a pořádně nesledovali, co lev dělá,“ konstatoval prezident ADI Jan Creamer.

Organizace doufá, že v průběhu měsíce října ještě zachrání 19 lvů, pár tygrů, opice a dokonce i kondora. „Zvířata pocházející z místní přírody najdou  
útočiště v Peru. Ta exotická, jako jsou afričtí lvi a tygři, najdou azyl ve Spojených státech. Zajistíme, aby měla tolik svobody, jak je to jen možné," řekl Creamer.

,