Obsáhlý životopis George Harrisona vtahuje do děje, autor si přitom zachovává zdravý odstup.

Obsáhlý životopis George Harrisona vtahuje do děje, autor si přitom zachovává zdravý odstup. | foto: Outnow.ch

RECENZE: Mezi Bohem a ženami. Životopis George Harrisona se skvěle čte

  • 2
Nový životopis „tichého Beatla“ George Harrisona Za zamčenými dveřmi líčí slavného kytaristu jako člověka, který příliš mladý získal příliš mnoho. Kritizuje, ale nesoudí. A hlavně se jednoduše skvěle čte

Není to první kniha na našem trhu, která sleduje život někdejšího kytaristy Beatles, ale rozhodně stojí za přečtení těm, kteří se chtějí o Georgi Harrisonovi (1943-2001) dozvědět maximum. Komplexně sestavená biografie od britského novináře Graema Thomsona nazvaná Za zamčenými dveřmi je totiž „jiná“.

Obálka knihy George Harrison: Za zamčenými dveřmi

Oproti Harrisonovu životopisu od Alana Claysona, který vznikal ještě za hudebníkova života a v českém překladu vyšel před deseti lety, má nespornou výhodu, že líčí už uzavřený příběh. Začíná pochopitelně od skromných začátků a dětství v Liverpoolu, poutavě přibližuje jak pionýrské období Beatles v Hamburku, tak celá šedesátá léta, kdy byla kapela na výsluní.

Více než polovina díla potom obsáhne několik desetiletí po roce 1970. Vrcholy a pády Harrisonovy sólové dráhy, jeho ambice v oblasti filmové produkce, ale i záliby, ke kterým patřila formule 1, a pochopitelně osobní životní eskapády.

Kniha se čte skoro jako dobrý román, „děj“ příjemně utíká, ale přitom Thomson neklouže po povrchu, k čemuž třeba tisíckrát popsané události kolem beatlemanie svádějí. Není to jen řetěz výjevů, autor se je docela úspěšně pokouší vykládat. Nevystačí si tak s prostým konstatováním, že kytaristu otravovalo věčné harcování po světě, ale vysvětluje, že projížďku kabrioletem mezi davy devět měsíců po atentátu na Kennedyho musel odmítnout z prostého strachu.

Z Harrisona a jeho parťáků z Beatles nedělá fracky, kteří toužili po slávě a pak si to rozmysleli. „Dějí se kolem vás velké věci, je to paráda. Jenže pak si začnete přát, aby už to přestalo. A ono to nepřestane,“ cituje autor Ringa Starra. Užívali si slávu, protože mysleli, že brzy pomine. Což nevyšlo.

Kniha Za zamčenými dveřmi vlastně starý známý příběh vypráví s akcentem na jiné detaily, s jiným úhlem pohledu - jako když se poslouchá stokrát obehrané elpíčko ve vyčištěné podobě.

Zároveň je životopis kritický. Zbožňovaného „tichého Beatla“ bez milosti líčí jako trochu nevyrovnaného a místy pokryteckého. Spirituální bytost milující auta, luxus a společnost mnoha žen. Hudebník nesnášející svou domovskou kapelu se zároveň nebojí arogantně zaštiťovat ve stylu „Já jsem Beatle, chci to teď a tady“.

Čtenář může získat pocit, že autor obešel nebo aspoň četl každého, kdo se kolem Harrisona točil. Kromě obvyklých podezřelých (spoluhráči, manželky) podává svědectví o dění v Hamburku klavírista Tonyho Sheridana Roy Young, počáteční pokusy s LSD připomíná Roger McGuinn z The Byrds a jeho kolega David Crosby dodává, že on dal Harrisonovi vědět o mistrovi sitáru Ravim Shankarovi. Dále mluví členové Monty Python, Eric Clapton nebo závodník Jackie Stewart. Fotky, včetně docela raritních koncertních snímků z Hamburku, dodal mimo jiné zmíněný Roy Young či kamarádka Beatles Astrid Kirchherrová.

Za zamčenými dveřmi

90 %

autor: Graeme Thompson

nakladatel: 65. pole

překlad: Rani Tolimat

474 stran, 448 korun

Živá a čtivá biografie vtahuje do děje, přitom si autor zachovává zdravý odstup. Vlastně je to jen detail, ale v knize zásadně vystupují Lennon, McCartney, Starr a Harrison - Johnem, Paulem, Ringem a Georgem jsou pouze v autentických citacích.

A co muzika? Textem se jako červená nit vine postupně se zlepšující Harrisonovo písničkářství, podle autora byl „skvělým nesentimentálním kronikářem kapely jak v dobách její existence, tak i po rozpadu“. Písně jsou však komentované věcně, bez velkých muzikologických rozborů, jimž málokdo rozumí. Takže je to kniha pro každého.

Životopis George Harrisona má i film:

22. srpna 2014