Sparťanský obránce Pavel Kadeřábek (vpravo) bojuje s Ryanem Thomas ze Zwolle v utkání Evropské ligy. | foto: ČTK

Zwolle - Sparta 1:1, domácí vedli, v závěru trefil naději Krejčí

• 498
Čelili penaltě, spoustě nepříjemných střel i centrů. Většinu času se jen bránili. A nakonec se neubránili. Přesto sparťanští fotbalisté v úvodním utkání 4. předkola Evropské ligy na hřišti Zwolle neuhráli špatný výsledek. Osm minut před koncem na konečných 1:1 vyrovnal Krejčí.

Sparta je posledním českým zástupcem v pohárech, po vyřazení z kvalifikace  Ligy mistrů bojuje alespoň o Evropskou ligu, jejíž předkolo už dřív opustily Plzeň, Liberec i Mladá Boleslav.

Aby poháry neopustil i český šampion, stačí mu příští týden v domácí odvetě uhrát bezbrankovou remízu. Nizozemský soupeř musí na postup vyhrát, případně remizovat od stavu 2:2.

"Hráčům jsem v šatně řekl: Chlapci, nebuďte smutní, vždyť jsme hráli proti mistrovi české ligy. Navíc Sparta vůbec netvořila hru, jenom se bránila, protože jsme ji skoro k ničemu nepustili. Proto si myslím, že naše šance je pořád otevřenám,“ řekl Ron Jans, trenér Zwolle.

Se Spartou to nevypadalo dobře, když v 77. minutě domácí rozebrali její obranu a střídající Lukoki zblízka překonal Bičíka. Na oslavu gólu si miláček domácího publika svlékl dres. Porážka 0:1 by sparťanské šance na postup značně snížila, remíza 1:1 je zase zvedá.

Postaral se o ni také střídající hráč. Záložník Vacek se parádně probil až do vápna, z jeho zpětné přihrávky střílel přesně a za pomoci teče Krejčí.

"Kritickým momentem byl pokutový kop, ale David Bičík nás v klíčový moment podržel. Po přestávce nás soupeř překonal po rychlé kombinaci a velmi důležitá byla naše gólová odpověď, kdy jsme po výborné individuální akci Kamila Vacka a střele Ládi Krejčího vyrovnali. Vstřelený gól je pro nás velmi důležitý, nicméně před odvetou jsou postupová šance otevřené pro oba týmy," řekl sparťanský kouč Vítězslav Lavička.

Reakce fotbalistů krátce po zápasu:

Jinak to nebyl sparťanský večer. Vzhledem k povrchu, na kterém se hrálo, to ani být nemohl. Hosté si těžce přivykali umělé trávě. Odskakoval jim míč, který nedokázali chvíli udržet. Měli špatný odhad, přihrávky často směřovaly mimo dosah spoluhráčů, v soubojích byli druzí. Vypadalo to jako přátelák v zimní přípravě, parádní podívaná to rozhodně nebyla.

Sparťané se většinou jen bránili, dopředu se vydávali jen sporadicky. Když se do brejku rozběhli, útoky končily před vápnem. V první půli se dostali do jediné šance, v 37. minutě po jejich typické kombinační akci Kadeřábek odcentroval, ale nabíhající Krejčí byl na malém vápně při zakončení hodně nedůrazný a brankář Boer si se slabým pokusem poradil.

Bezchybný byl na druhé straně i Bičík, který měl o dost víc práce. Centry, střely z dálky a hlavně pokutový kop. Předcházela mu akce Necida, který po nedávném příchodu z CSKA Moskva poprvé nastoupil v základní sestavě a patřil k nejlepším hráčům.

Český útočník si na polovině hřiště poradil se třemi atakujícími sparťany, dal míč do křídla a naběhl si do vápna. Míč dostal zpátky, obcházel Brabce, který ho podrazil. Sparťanský gólman směr střely stopera Van der Werffa vystihl a míč vyrazil.

Pokutový kop měli zahrávat i sparťané. Po centru Krejčího zahrál jeden z domácích beků rukou, kterou měl viditelně od těla. Anglický sudí Oliver si však pravidlo vyložil po svém, zřejmě usoudil, že šlo o přirozený pohyb ruky a nechal ve hře pokračovat.

I po přestávce byli domácí aktivnější, ale šanci měli hosté. Tutovku. Po rychlém brejku si Dočkal vyměnil míč s Kadeřábkem, před brankářem ještě stihl přihrát Lafatovi, ale ten trefil jen obránce, který hlídal prázdnou bránu.

Dál hra plynula bez vzrušujících okamžiků. Ten nastal až v 77. minutě. Necid vyslal do vápna Drosta, mezitím si Lukoki naběhl před bránu a také tam přihrávku dostal. Byl nehlídaný, protože tři sparťané se věnovali jen Drostovi. Vzápětí však vyrovnal Krejčí.