Plzák španělský (Arion lusitanicus) byl přivlečen v průběhu 50. let minulého století. | foto: Profimedia.cz

Slimáky lákám na desítku pivo, dvanáctku mám pro sebe, říká zahrádkář

  • 39
Čtenář Josef Tauchen má letos opět jako každoročně problém se slimáky. Za léta sbírání zkušeností se mu nejvíce osvědčilo pivo. Poslal nám několik fotografií, aby dokázal, že se se slimáky dokáže vypořádat.

„Naše zahrada nějak kouzelně slimáky přitahuje. Když nastelu slámu pod jahody, tak jich tam mám do druhého dne stovky, popisuje čtenář. Bohužel nemá vhodný pozemek jako soused, který chová kachny indické běžce a jako lovce slimáků si je nemůže vynachválit (o jejich chovu si přečtěte zde).

„Zkoušel jsem všechno možné, od skořápek nasypaných kolem záhonu, přes pokusy slimáky solit až po řešení, které se mi osvědčilo nejvíc: obyčejné pivo,“ líčí Josef Tauchen. Tvrdí, že zkoušel různé druhy zlatavého moku, ale „jeho“ slimákům nejvíce chutná desítka Gambrinus. „Šla jim i dvanáctka, ale to mi připadá pro ně škoda, to si radši dám sám,“ směje se.

Se slimáky nedělá žádné ciráty. Ustřihne PET láhev od limonády, zapustí do země a naplní pivem. „Podívejte se, co se nasbírá za hodinku,“ chlubí se. Upozorňuje, že než sesbírané slimáky zakopete, je nutné je důkladně spařit.

Slimáků, kteří mají apetit, jsou desítky druhů. Ovšem když se dnes řekne slimák, představí si téměř každý plzáka španělského. Jeho invaze začala už během 50. let minulého století a předpokládá se, že byl z Pyrenejského poloostrova do zbytku Evropy zavlečen společně se sazenicemi a dalším rostlinným materiálem v rámci sílící obchodní výměny.

Jaké metody se vám osvědčily v boji se slimáky? Podělte se s ostatními v diskusi.

Podívejte se, jak si se slimáky poradí kachny:

3. září 2010