Pláž Cala Filli patří mezi ty nejromantičtější na Sardinii.

Pláž Cala Filli patří mezi ty nejromantičtější na Sardinii. | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Tucet NEJ pláží za dva týdny na Sardinii. Jsou krásné jako z filmu

  • 6
Koupání na konci léta na Sardinii může mít jednu komplikaci: vybrat tu správnou ze stovek pláží. Většina vypadá jako z katalogu cestovní kanceláře, ale ve skutečnosti jsou ještě hezčí. Tady jsou tipy na ty nejlepší pláže z celé Sardinie.

Po Sicílii druhý největší ostrov Středozemního moře nabízí podle průvodců nepřeberné množství pláží a možností ke koupání. Proto jsme se také rozhodli nezůstat jen na jednom místě a Sardinii za dva týdny procestovat hezky kolem dokola.

Tip na zájezd

Prožijte nezapomenutelnou dovolenou na Sardinii. Vyberte si zájezd na dovolena.iDNES.cz.

Nakonec jsme okusili z každého soudku něco: písečné pláže jihu, oblázkové pláže na těžko přístupném východním pobřeží, návětrné západní pláže se spoustou mušlí a samozřejmě jsme nevynechali ani proslulou oblast Costa Smeralda, kde kotví luxusní jachty milionářů.

Náš výčet samozřejmě nemůže být ani kompletní ani objektivní, ale o tom koneckonců je i cestování: o radosti z objevovaných míst a nacházení něčeho nového. Místo návodu, které pláže navštívit, berte tedy tento příspěvek spíše jako inspiraci pro vlastní objevování Sardinie.

Costa Smeralda

Podle průvodců představuje Costa Smeralda jakési místo letního srazu všech evropských boháčů. V této části severní Sardinie leží přepychové hotely a exkluzivní přístavy jachet jako například Porto Cervo. Ale najdete tu také množství veřejných pláží a pobřeží proslulé svou krásou.

Pláž Spiaggia del Principe

Porto Cervo

Costa Smeralda

Kupodivu jsme byli překvapeni, jak málo lidí jsme našli nedaleko jedné z pohádkových zátok Cala di Volpe, kde jsme vyrazili na pláž Liscia Ruja. Jižně od letoviska Capriccioli rozdělují pláže občasná skaliska a porosty myrty a jalovců, a tak tu budete mít pocit soukromí. Vybrali jsme si klidnější oblast bez barů a parkovišť a po průchodu hustým pobřežním porostem vonných keřů jsme mohli mít kus písečného pobřeží jen pro sebe.

To pláž Spiaggia del Principe představuje jinou kategorii. Právě krásou této pláže byl prý kdysi uchvácen šejk Aga Khan, který stál u zrodu projektu Costa Smeralda. Tato malá a dobře ukrytá písečná pláž bývá sice málokdy prázdná, ale na druhou stranu je perfektně chráněná a skvělá pro malé děti. Od placeného parkoviště je to k moři asi 400 metrů porostem makchií. Na pláži funguje letní bar, jinak tu nenajdete žádné vybavení.

Východní pobřeží

Během přejezdu ze severu na jih jsme chtěli vyzkoušet některou z pláží v zálivu Golfo di Orosei. Našli jsme tam však nepřístupné vápencové útesy a k plážím se dostanete buďto lodí, nebo několikahodinovou túrou. Nakonec jsme navštívili malou kamenitou pláž Cala Fuilli, která leží na konci pobřežní silnice vedoucí z letoviska Cala Gonone.

Sevřená mezi bílými útesy nepostrádá tato ani ne 100 metrů dlouhá pláž svou atmosféru. Koho omrzí koupání, může se vydat na průzkum vápencového kaňonu, obdivovat horolezce nebo se kochat pohledem na kvetoucí stromové oleandry.

Costa Rei

Oblast jihu a mysu Capo Carbonara patří k nejhezčím na Sardinii. Kromě krásných pláží tu najdeme mořskou rezervaci chránící mořskou trávu posidonia.

My jsme nejprve vyzkoušeli pobřeží ležící asi 10 kilometrů severně, zvané Costa Rei. Nedaleko hotelu Sant Elmo jsme objevili malou pláž, kde jsme byli skoro sami. Písek tu sice byl o poznání hrubší, ale pocit samoty nám to vynahradil.

Kdo má rád zázemí baru a slunečníků, může vyzkoušet nedalekou pláž Monte Turno.

Capo Carbonara

U městečka Villasimius leží malá pláž Punta Molentis. Uzavřená podkova písku a mělká voda vytvářejí dokonalé brouzdaliště pro malé děti, na druhé straně pak najdeme kamenité pobřeží skvělé pro šnorchlování. Parkování je tady zpoplatněno pěti eury, fungují tu dvě sezonní restaurace a nabízejí se slunečníky k pronajmutí.

Naprostý skvost pak představuje pláž Giunco ležící na samém jihu Capo Carbonara. Přímo pod strážní věží tu najdete bělostný písek pláže s bezpečným koupáním. Pláž tu v jednom místě tvoří jakousi hráz, oddělující slanou mořskou vodu od sousední laguny s plameňáky. Větší část pláže je veřejná a část patří pětihvězdičkovému hotelu Timi Ama, nádherně položenému hned u laguny.

Pohled od strážní věže na pláž Giunco a lagunu Notteri

Můžete si tu půjčit mořský kajak, jachtu nebo si zajezdit na vodních lyžích. Kdo se nechce jen oddávat vodním sportům, může vyrazit na půlhodinový výšlap ke strážní věži. Cesta je tu a tam značená a dobře patrná v jinak neprostupném křoví. Od strážní věže se vám otevře nádherný pohled na pobřeží a hory jižní Sardinie.

Jižní pobřeží

Jih Sardinie nabízí dlouhé písčité pláže zasazené do nádherné přírody. Můžete se nechat zlákat například plážemi ležícími na západ od městečka Chia. Táhnou se dlouhé kilometry a od západu je chrání mys Capo Teulada. Písek tu často tvoří rozsáhlé duny a občas i jezírka, kde můžete spatřit plameňáky. Podél pobřeží vede silnice, a tak si tu každý může najít místo, které se mu líbí.

Západní pobřeží

Může se hodit

Doprava
V sezoně létají přímé linky do Cagliari. Další letiště jsou Olbia a Alghero.
Autem z Prahy do Livorna je to kolem 1 100 km, celou cestu po dálnicích. Za mýtné v Rakousku, na Brenneru a italských dálnicích zaplatíte přibližně 55 eur za jednu cestu. Benzin je v Itálii velmi drahý (cca 1,7-1,85 €/l naturalu)

Doprava po Sardinii: síť kvalitních silnic, sever s jihem propojuje dálnice (bez poplatku).

Ubytování
Sardinie je poměrně drahá, v sezoně počítejte s cenou zhruba od 70€/noc za rodinný apartmán. Jsou tu i možnosti ubytovat se v kempech.

Na západním pobřeží jsou dlouhé a pusté pláže a také bezpočet přírodních rezervací. Díky převažujícím západním větrům tu ovšem také dost často fouká a v moři bývají vlny. My jsme nakonec zakotvili na pláži Is Arenas, kde naše děti během hodiny nasbíraly plnou nákupní tašku mušlí. Tato pláž určitě uspokojí hledače klidu. Kilometry se tu můžete procházet po jemném písku a nepotkat živáčka. Bydlet můžete v kempu nebo golfovém hotelu Is Arenas.

Severní pobřeží

Z dlouhého severního pobřeží jsme si nakonec vybrali pláž Rena Maiore, jednak kvůli její proslulosti a jednak díky blízkosti přírodně zajímavého mysu Capo Testa. Rena Majore má jemný písek a jsou tu skvělé podmínky pro koupání i šnorchlování u pobřežních skal. Při severozápadním větru jsme tu jeden den zažili obrovské vlny, na druhou stranu se tu dá krásně pozorovat západ slunce.

Už zmiňovaný mys Capo Testa nabízí kromě bizarních žulových skal i zajímavá místa ke koupání. My jsme navštívili údolí Valle della Luna s malou pláží, které je kromě přírodních krás známé také tím, že od 60. let tu pobývají vyznavači hnutí hippie. Koupání a hlavně šnorchlování tu bylo opravdu skvělé.

, pro iDNES.cz