VIDEO: Piana měla úspěch, teď kavárník do ulic nasadil šachové stolky

  • 7
Projekt pian v pražských ulicích kavárníka Ondřeje Kobzy má rok od svého uvedení následovníka. Lidé si na vybraných místech metropole nově mohou zahrát šachy. Stolky a židličky sem nechal instalovat právě Kobza, k dispozici jsou také figurky.

První veřejný stolek představil autor projektu Ondřej Kobza na náměstí Míru poblíž kostela sv. Ludmily, kde si vystřihl vzorovou partii s režisérem Janem Hřebejkem. 

Další se objeví u horního vchodu do parku Grébovka, v Riegrových sadech, před kostelem na Karlínském náměstí, na Karlově náměstí a na Kampě. 

„Pořád jsem si říkal, co přijde po pianech. Kdo další přijde s nějakým projektem. Tak jsem to zase udělal já. Mám šachy rád a nápadů, které by vybízely k setkání ve veřejném prostoru, zase tolik není. I když já tyhle věci dělat nepotřebuju, já tu jsem od toho, abych říkal, že je to možné,“ uvedl Kobza při premiéře projektu.

Inspirovat se nechal například Paříží, New Yorkem či balkánskými zeměmi.

Přiznal, že ve hře na využití veřejného prostoru byly i stoly na stolní tenis. „To také není špatný nápad, ale nějaká babička ho zřejmě hrát nebude,“ dodal s tím, že šachy právě naplňují  využití místa všemi generacemi.

Režisér Jan Hřebejk se svěřil, že šachy si zahrál po dlouhé době. „Je to ohromný nápad. Nejen tím, že si tu každý bude moci zahrát šachy, ale i tím, že když půjdu kolem, řeknu si, že jsem v lepším městě,“ řekl Hřebejk. „Je to jedna z věcí, které dělají město přátelštější, je to takový lepší pocit.“

Figurky a hodiny se budou na noc schovávat

Betonové stolky se šachovnicí jsou více než padesát kilogramů těžké. Jen tak je někdo neodnese. Ke každému patří dvě židličky. 

„Designově jsem chtěl něco jednoduchého, jejich podobu jsem navrhl se svou dcerou. Chtěl jsem, aby stolky byly vzdušné,“ komentoval podobu šachových stolků jejich autor Roman Knap.

Ke každému stolku bude náležet šachové hodiny a sada figurek, které se budou na noc schovávat. Kobza doufá, že se figurky nepoztrácí, jinak si zájemci budou muset nosit vlastní.

Hřebejk se však domnívá, že figurky na svém místě dlouho nezůstanou. „Jsem si jistý, že je hned někdo ukradne. Ale doufám, že vydrží a že to tu lidi budou hájit,“ poznamenal Hřebejk.

Piana jsou ve třiceti městech

Loňský Kobzův projekt pian v ulicích se těší nesmírné popularitě. Z Prahy se rozšířil do třech desítek měst v celé České republice. Některá vystoupení se stala hitem internetu.

Velkou odezvu si vysloužil například dopravní policista, který hrál na klavíru poblíž Rudolfina, stejně jako bezdomovec hrající Smetanovu skladbu Vltava.

Naposledy upoutal pozornost cizinec, který svou hrou bavil cestující na terminálu ruzyňského letiště.

Kobza ale u pian a šachů zůstat nechce. Ještě letos na podzim hodlá do ulic instalovat jukebox s nahrávkami textů současných či nedávno zesnulých českých básníků.

,