Takto se má přistávat na Marsu. NASA zkoušela „létající talíř“

  • 16
Agentura NASA uvolnila nové záběry ze zkoušky originálního systému pro brzdění těžkých sond v řídké atmosféře Marsu. Originálně vyhlížející systém zklamal v závěrečné fázi letu.

O novém „létajícím talíři“ agentury NASA jsme už psali po jeho červnové zkoušce. Připomeňme jen, že toto speciální přistávací zařízení je pracovně označované jako Low-Density Supersonic Decelerator (LDSD), což v podstatě znamená, že je to nadzvukový zpomalovací přistávací padák pro místa s nízkou hustotou atmosféry.

Má umožnit dopravu větších nákladů na tělesa s řídkou atmosférou, tedy především Mars, má být lehčí než použití raketových motorů, a tak má zvýšit množství užitečného nákladu. Klíčovou součástí systému je „airbag“, který se vystřelí ve správné výšce a výrazně zvýší odpor modulu. Průměr je buď šest, nebo osm metrů podle hmotnosti nákladu. Až se náklad zpomalí, má se uvolnit nový velký padák o průměru přes 30 metrů pro nadzvukové rychlosti.

Modulu LDSD vynáší do vyšších vrstev atmosféry speciální balon naplněný heliem.

Jednotlivé fáze testu modulu LDSD.

Modulu LDSD s bočními „airbagy“, které po vystřelení zvětší jeho brzdnou plochu.

Letové zkoušky probíhají ve vysokých vrstvách zemské atmosféry, kde podmínky zhruba odpovídají Marsu (atmosféra tam je zhruba stokrát řidší než zemská). K první došlo 28. června 2014. Modul zamířil ze základny na havajském ostrově Kauai pod heliovým balónem do výšky přes 35  kilometrů. Pak se zažehly raketové motory, které zařízení vynesly rychlostí čtyřnásobně překračující rychlost zvuku do výšky nad 50 kilometrů.

Vše nedopadlo podle předpokladů. Obří padák, který měl zajistit měkké přistání, se ve víru za „UFO“ roztrhal, jak se můžete přesvědčit na videu, které komentuje i jednotlivé kroky experimentu. Zařízení se přesto podařilo vyzvednout a jeho poškození není příliš veliké. Další dva zkušební lety s novým zařízením NASA plánuje na příští rok, znovu na červen.