Motocyklový svátek v Brně startuje. Provoz o víkendu zahustí motorkáři

  • 12
O víkendu se na brněnském Masarykově okruhu jede závod mistrovství světa silničních motocyklů. Dorazí téměř polovina návštěvníků z Česka (loni to bylo 44 procent), hodně domácích Brňáků. Ale také hodně Němců a Italů asi dorazí více než Slováků. Experti to pro iDNES.cz předpověděli z dat loňského ročníku.

"Zatím to vypadá, že přijde víc lidí než loni, v minulém ročníku dorazilo za tři dny 222 tisíc návštěvníků," uvádí pro iDNES.cz Jiří Smetana z organizačního týmu závodů MotoGP na Masarykově okruhu Brno."Závodit se začíná v pátek. Největší nápor přijíždějících návštěvníků očekáváme v neděli mezi osmou až desátou." Mnohem náročnější je však podle zkušeností organizátorů odjezd. Po skončení hlavního závodu během třiceti minut pádí pryč desetitisíce návštěvníků, loni to bylo 140 tisíc lidí.

Jiří Smetana tedy radí neodjíždět hned po závodu MotoGP, ale zůstat ještě na následující závod, kde také pojede český závodník Martin Gbelec.

Odborníci vědí, kde budou komplikace

V ostravském Národním superpočítačovém centru analyzují kvanta dopravních informací. Martin Hájek, který má projekt na starosti, s nadsázkou říká, že umí předpovědět pravděpodobnost vzniku nehody. Centrum shromažďuje obrovské množství dat z různých kanálů ("plovoucí" auta s GPS moduly, údaje z mýtných bran a telefonních buněk BTS atd.).

Ty pak analytici integrovaného systému monitorování silniční dopravy ViaRODOS třídí a vyhodnocují. Z toho také zjistili, že loni do Česka na MotoGP dorazilo jedno procento Švýcarů. Vyčetli to z analýzy anonymizovaných dat od telefonních operátorů. "Víme, kolik telefonů na okruhu bylo a jak se jejich množství měnilo v čase," vysvětluje Hájek.

 "V datech mobilního operátora, která přijímá stanice BTS, jsou telefonní čísla a v nich i předvolby. Data procházejí před dalším zpracováváním procesem anonymizace, ale předvolba pro vytváření statistik zůstává," vysvětluje Jiří Novobilský z firmy CE-Traffic, která je jedním z partnerů Centra RODOS.

Mobilní síť umožňuje přibližnou lokalizaci, která vyplývá z hustoty stanic BTS. Časem bude podle Novobilského možné zjistit, kudy přesně lidé s mobilem v kapse jeli, například zda po železnici, nebo autem.

Nejsou to jen hrátky s čísly. Národní dopravní informační centrum, které dohlíží na provoz, přenastavuje zprávy na informačních tabulích a vytváří dopravní zpravodajství, umí přesně předpovědět, kde budou potíže v dopravě.

V pátek Martin Hájek čeká problémy na modernizovaných úsecích dálnice D1 a kousek za Prahou, kde je dálnice v každém směru o jeden pruh užší.

"Podle informací Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) se na tento víkend nechystá žádné nové omezení, které by svedlo dopravu do jednoho pruhu, a ŘSD nebude zahajovat nové práce, aby po loňských zkušenostech co nejméně komplikovalo situaci" dodává Martin Hájek.

"Apeluji na všechny řidiče, aby si vzhledem k těmto omezením dopředu zjistili aktuální stav průjezdnosti silnic,“ řekla Soňa Křítková, pověřená generální ředitelka ŘSD ČR. Dopravní zpravodajství iDNES.cz najdete zde.

Hájek ovšem čeká v neděli odpoledne v některých úsecích D1 horší situaci než loni. "Opravuje se dálnice u Brna, tam je problém téměř každý pracovní den. Nápor odjíždějících návštěvníků z areálu okruhu v jeden čas situaci zkomplikuje. D1 je zúžená také na modernizovaných úsecích, ale jsou zachovány vždy dva pruhy. Minulý rok byl směrem na Prahu průjezd pouze jedním pruhem a to v neděli po závodě způsobilo 25 km dlouhou kolonu. Před Prahou by snad díky víkendovému slabšímu provozu problém být neměl." Podle Hájka je výhodou, že na dálnici nebudou "překážet" kamiony, které v neděli nemohou jezdit.

Dopravní odborník varuje před místy, kde se doprava stahuje z více pruhů: "Jsou to riziková místa, kde musí být řidiči obezřetní kvůli zvýšené koncentraci motorkářů, jakákoliv byť „malá“ nehoda dokáže v uzavírkách vytvořit nepříjemné kolony, které se pak velice těžkopádně rozjíždějí," vysvětluje.

Dávejte pozor na motorkáře

"Při jízdě na dálnici by měli řidiči automobilů zvýšit frekvenci dívání se do zpětných zrcátek. Motorkáři mohou jet po dálnici rychleji než automobily, a proto se mohou znenadání objevit těsně za autem, což může být velmi nebezpečné především při předjíždění," upozorňuje Adéla Konárková, koordinátorka projektu Bezpečně na motorce s Mírou Lisým. Zároveň je třeba počítat s tím, že motorkáři mají mnohem větší zrychlení než automobil, což je třeba zohlednit především při vjíždění na hlavní silnici nebo připojování na dálnici. Konárková doporučuje nechávat si pro jistotu větší rozestupy a brzdit s ohledem na to, že motorka má vždy delší brzdnou dráhu než automobil.

Při stání v koloně je dobré nechávat uprostřed mezi jízdními pruhy volný prostor, aby mohli motorkáři projet. "Motorkáři mají mnohem menší zpětná zrcátka a často se jim při špatném povrchu našich silnic chvějí, mají tak zhoršený přehled o tom, co se děje za nimi. Především v noci se na motorce velmi těžko rozeznává, jak daleko se automobil za motorkou pohybuje," varuje.

ViaRODOS

Centrum pro rozvoj dopravních systémů (RODOS), které funguje pod Vysokou školou báňskou - Technickou Univerzitou Ostrava, čerpá miliony údajů z čidel na komunikacích, takzvaných plovoucích aut, která se pohybují v provozu (vozy sledované v rámci flotil s využitím systému GPS), mýtných bran a dat od mobilních operátorů. Z nich centrum tvoří komplexní systém dopravních informací. Výzkumníci z dat propočítávají modely, na základě statistiky předpovídají chování kolon a vlastně dokážou i předpovědět nehodu. Ale umějí i vyčíslit, o kolik peněz přišel speditér čekáním v koloně.