Irák má nového premiéra. Česko zvažuje dodávky vojenského materiálu

  • 178
Irácký prezident pověřil sestavením nové vlády Hajdara Abádího. Prakticky tak odstavil od moci dosavadního premiéra Núrího Málikího. Kurdské jednotky pešmergů mezitím svádějí boje o město Džalavlá s islamisty z hnutí Islámský stát. Česko chce Kurdům i centrální vládě dodat vojenský materiál.

Podle agentury Reuters radikálové dobyli město Džalavlá v provincii Dijála, které leží 115 kilometrů severozápadně od Bagdádu. Podle kurdského zpravodajské serveru Rudaw však Islámský stát (IS) Džalavlu dobyl už před dvěma dny a pešmergové se jej od té doby snaží získat zpět.

Boje v Iráku

Kurdský vicepremiér Kabád Talabání podle Rudawu potvrdil, že kurdské jednotky o město s radikály bojují. „Jsem si jist, že pešmergové znovu získají Džalavlu a nedovolí teroristům, aby se stali hrozbou pro obyvatele Kurdistánu,“ řekl Talabání. V neděli Kurdové údajně díky americkým náletům na pozice IS získali zpět města Machmúr a Džver. 

„Měli bychom se připravit na to, že to není válka na den či dva. Někdy postoupíme, někdy se budeme muset stáhnout, ale ujišťuji všechny, že výsledkem bude vítězství pešmergů,“ řekl Talabání.

Prezident autonomního Kurdistánu Masúd Barzání v neděli požádal mezinárodní společenství, aby Kurdům poskytlo zbraně. Nejmenovaný americký činitel v pondělí agentuře AP sdělil, že Spojené státy již zbraně Kurdům začaly dodávat. O jaký typ zbraní jde, nicméně neupřesnil.

Česko zvažuje vyslání vojenského materiálu do Iráku

Centrální iráckou vládu chce v blízké době podpořit dodávkou vojenského materiálu také Praha. Informovalo o tom ve svém pondělním prohlášení ministerstvo zahraničí. Uvedlo, že plánuje podpořit „demokratické síly bojující proti teroristům z IS“, a to jak jednotky podřízené centrální vládě v Bagdádu, tak ty spadající pod regionální kurdské vedení.

Zdali hodlá Česká republika dodat do Iráku přímo zbraně, či tam pošle jiné vybavení, není zatím jasné. „Ministerstvo zahraničí v tuto chvíli zvažuje možnosti, jakým způsobem by mohla být podpora realizována,“ řekl iDNES.cz bez dalších podrobností David Fraus z tiskového odboru Černínského paláce. Doplnil pouze, že dodávky se mohou uskutečnit formou přímé mezivládní pomoci či prostřednictvím standardních obchodních kontraktů.

Nálety USA slaví úspěch

Pentagon v pondělí oznámil, že se díky cíleným leteckým úderům podařilo zpomalit postup islamistů směrem ke středisku Kurdistánu, městu Irbílu, zpomalit. „Nemáme v plánu tuto kampaň rozšířit mimo současnou obrannou operaci,“ řekl vysoký představitel Pentagonu generál William Mayville. Přiznal však, že americké nálety zřejmě nijak neoslabí činnost islamistů v jiných oblastech Iráku nebo Sýrie.

Žádné další detaily k dodávkám vojenského materiálu do Iráku nesdělilo ani ministerstvo obrany. „Jednání jsou zatím v počáteční fázi, nic konkrétního z nich zatím nevzešlo,“ vysvětlil mluvčí rezortu Jan Pejšek.

„Byli jsme osloveni ministerstvem zahraničí a začali jsme jednat o tom, zda vůbec a co by případně mohlo ministerstvo obrany nabídnout z toho, co má, ve prospěch Iráku,“ řekl iDNES.cz Pejšek. Upřesnil, že rezort obrany jedná v tuto chvíli výhradně s Černínským palácem a nikoli přímo s iráckou stranou.

Česká diplomacie bude svůj postup v případě dodávek do Iráku koordinovat s dalšími aliančními spojenci v NATO a partnerskými zeměmi EU.

Prezident pověřil sestavením vlády Abádího

Šíitská koalice v iráckém parlamentu v pondělí mezitím navrhla na nového premiéra místopředsedu parlamentu Hajdara Abádího. Prezident Fuád Mansúr Abádího následně pověřil sestavením vlády. „Musíme se všichni společně postavit teroristické kampani proti Iráku a zastavit všechny teroristické skupiny,“ vyzval Abádí podle agentury Reuters.

Dosavadní premiér Núrí Málíkí dosud odmítal rezignovat i přes výzvy sunnitů, Kurdů, ale stále více i šíitů a Íránů. Málikího příznivci v parlamentu se podle Reuters nechali slyšet, že nominaci Abádího na premiérský post napadnou u soudu.

Irácká televize v pondělí uvedla, že nejvyšší soud Málikího podpořil ve sporu s prezidentem a rozhodl, že by Málikí měl být pověřen sestavením vlády. Podle BBC však soud tyto informace popřel.

Milice věrné Málikímu se v noci rozmístily po strategických místech Bagdádu. Vojáci, policisté a milicionáři se údajně seskupili hlavně v oblasti takzvané zelené zóny, kde se nachází množství vládních úřadů a ambasád. Podle bagdádské policie Málikího stoupenci kontrolují i klíčové vstupy do města a některé významné mosty.

Málikí v nedělní televizní promluvě uvedl, že podá k soudu stížnost na nového prezidenta Masúma za zjevné porušení ústavy. Lhůta pro jmenování premiéra totiž údajně vypršela už v noci na pátek.

Málikímu věrné milice v ulicích Bagdádu:

Za Masúma se nicméně postavily Spojené státy. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Marie Harfová prezidenta označila za garanta irácké ústavy. USA odmítají jakékoli snahy o manipulaci ústavních či právních procesů, dodala mluvčí. Podporu Masúmovi vyjádřil přímo i šéf americké diplomacie John Kerry, který je nyní na návštěvě Austrálie. „Proces vytváření vlády je důležitý z hlediska udržení stability a klidu v Iráku a doufáme, že ho pan Málikí nijak nenaruší,“ uvedl Kerry.

Ofenziva islamistů v Iráku
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video