Kanada má podezření na ebolu. Africké státy kvůli ní zavírají hranice

  • 35
Nemocnice nedaleko kanadského Toronta přijala pacienta s horečkou a chřipkovými příznaky poté, co se vrátil z Nigérie. Lékaři mají podezření, že se mohl nakazit ebolou, která decimuje země západní Afriky. Mezitím první africké státy začaly preventivně uzavírat své hranice a omezovat mezinárodní přepravu.

Nemocnice v kanadském městě Brampton po přijetí rizikového pacienta zvýšila bezpečnostní opatření v obavách z možného šíření nákazy, pokud ebolu u dotyčného potvrdí testy. Ošetřující lékaři ale namítají, že jakékoli závěry jsou zatím předčasné. „Počáteční příznaky a symptomy eboly jsou podobné řadě dalších běžných nemocí,“ řekl stanici CBC News regionální ministr zdravotnictví pro provincii Ontario.

Příznaky podobné ebole se u muže vyskytly po návratu z Nigérie. Ta patří k jedné ze čtyř zemí, kde tato krvácivá horečka zabíjí, jakkoli co do počtu obětí zaujímá poslední příčku. Podle poslední bilance Světové zdravotnické organizace (WHO) ebole v Nigérii podlehli dva lidé, v regionu se však počet obětí už vyšplhal na 961.

Do Nigérie virus zavlekl muž liberijského původu s americkým občanstvím. Nedlouho po příletu zemřel, stihli se však od něj nakazit čtyři zdravotníci. V pátek nigerijský prezident Goodluck Jonathan vyhlásil v zemi výjimečný stav a uvolnil z rezervního fondu 1,9 miliardy nair, v přepočtu tedy asi 240 milionů korun.

Stav nouze již dříve vyhlásila také Libérie a sousední Sierra Leone. Za mezinárodní hrozbu označili nynější epidemii po dvoudenním jednání experti ze Světové zdravotnické organizace (více o tom zde). Domnívají se, že nákaza ještě nedosáhla svého vrcholu. Ten podle nich patrně teprve přijde.

Guinea a Zambie zavírají před ebolou své hranice

Přestože odborníci z WHO nepovažují zatím za nutné omezit ve větším měřítku kvůli ebole mezinárodní dopravu nebo obchod, některé země k tomu již přikročily. V sobotu nechala částečně uzavřít své hranice Guinea. S poukazem na prohlášení tamního ministra zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters.

Právě v Guineji se objevil koncem loňského roku úplně první případ nákazy, která se v únoru rozšířila i do dalších zemí. Nyní je Guinea mimo největší ohrožení, neeviduje žádné nové případy. Ohnisko nákazy se podle odborníků přesunulo do sousední Libérie a Sierry Leone. Právě jich se týká uzavření hranic.

Omezení na hranicích oznámila v sobotu také jihoafrická Zambie. Podle listu Wall Street Journal zakázala vstup na své území lidem cestujícím ze zemí, kde se vyskytla nákaza eboly. S poukazem na tamního ministra zdravotnictví deník informoval o tom, že Zambie zakázala také svým občanům do zasažených zemí cestovat.

Velmi přísná bezpečnostní opatření podle svého ministerstva zdravotnictví přijala již také Ghana. Stejně jako Nigérii hodlá podrobovat přísné kontrole každého cestujícího, který vstoupí na její půdy. Na letišti v nigerijské metropoli Lagos například personál povinně pasažérům měří teplotu.

Do zemí zasažených epidemií krvácivé horečky již dříve zrušily lety aerolinky British Airways a Emirates i některé regionální letecké společnosti.

Obavy z možného rozšíření nákazy panují nicméně i mimo hranice afrického kontinentu. Ve čtvrtek nechala španělská vládá převézt do vlasti nakaženého misionáře (podrobnosti o tom se dočtete zde). Momentálně se léčí v madridské nemocnici.

Jen o několik dní dříve repatriovaly své dva nakažené zdravotní pracovníky také Spojené státy. V jejich případě obrovskou pozornost mezinárodního společenství kromě samotného transportu vzbudily také zprávy o tom, že se téměř zázračně zlepšil jejich stav po podání experimentálního léku (více o tom najdete zde).

Kde v Africe řádí ebola

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video