Ministr pro lidská práva a šéf legislativní rady vlády Jiří Dienstbier a premiér Bohuslav Sobotka | foto: Petr Topič, MAFRA

Dienstbier trucoval i před Sobotkou. Byl pak u premiéra „na koberečku“

  • 309
Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, který nesouhlasí s dohodou o služebním zákonu, trucoval přímo na tiskovce, kterou svolala ČSSD za účasti premiéra Bohuslava Sobotky a dalších členů vlády. Ministr vnitra Milan Chovanec kroutil hlavou a premiér si Dienstbiera po tiskovce odvedl s sebou „na kobereček“.

Kvůli čemu disharmonie mezi členy vlády vznikla? Zatímco experti ministerstev už začali jednat o úpravě služebního zákona, jak se na to dohodly vládní strany a ODS s TOP 09, Dienstbierovi lidé se jednání nezúčastnili. „Předpokládám, že vládní legislativa se bude podílet,“ řekl premiér Sobotka. Jenže Dienstbier prohlásil, že se svým dalším podílem na přípravě zákona nepočítá.

Pohovor u premiéra pak pomohl. „Budu se pro to snažit někoho uvolnit,“ řekl ministr novinářům. O tom, že by mohl v opačném případě ve vládě skončit, podle něj řeč nebyla. „Ne, nic takového nebylo,“ řekl Dienstbier.

Nesoulad mezi členy vlády rozbil tiskovku ČSSD

Spor o to, zda bude Dienstbier pomáhat kolegům ve vládě naplnit dohodu s opozicí o služebním zákonu, před tím vlastně rozbil tiskovku, na níž se sociální demokraté chtěli hlavně chlubit, čeho dosud ve vládě dosáhli. Ministři ji po chvíli kvapně ukončili, i když bylo na co se ptát.

To, že se Dienstbierovi lidé nezúčastnili pátečního jednání, potvrdil iDNES.cz ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD. „Dostal jsem úkol, který se budeme snažit splnit. Už zasedla pracovní skupina, bohužel se na tom zatím nepodílejí lidé z Úřadu vlády. Uvidíme, jestli se k tomu postupně připojí, a za účasti ministerstev financí, práce a sociálních věcí a vnitra se připraví úprava, na které se vláda a opozice dohodly,“ řekl Chovanec.

S chováním Dienstbiera mají problém koaliční lidovci. „Neumím si představit, že by se tito legislativci jednání neúčastnili. Když se účastnit nebudou, obrátíme se na premiéra, aby to řešil,“ řekl místopředseda sněmovny Jan Bartošek z KDU-ČSL.

Dienstbier nesouhlasí s tím, že nevznikne generální ředitelství státní služby, ale místo toho bude mít státní službu pod sebou náměstek na vnitru. Jmenovat ho bude vláda, a to na šest let. Náměstek nebude mít personální pravomoc. Původně měl generální ředitel státní služby jmenovat a odvolávat státní tajemníky. Nově je na návrh ministra jmenuje vláda.

To, že ministr Dienstbier dává od zákona ruce pryč, vítá první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Já si myslím, že to je velmi rozumný a odpovědný přístup. Jestliže někdo něco zvorá, tak by v tom neměl pokračovat. Teď to budou psát profesionálové a tři týdny jsou dostatečně dlouhá lhůta,“ řekl Kalousek.

Poslanci byli v pátek v jednacím sále přesně 34 sekund

Trucovitému vystoupení Dienstbiera na tiskovce ČSSD předcházelo rekordně krátké jednání sněmovny. Poslanci byli v pátek v práci 34 sekund. Přesně tak dlouho trvalo, než předseda sněmovny Jan Hamáček z ČSSD oznámil, že se strany dohodly, že do 27. srpna přepíší služební zákon.

V jednacím sále bylo v devět ráno přihlášeno jen okolo 50 poslanců z 200, někteří ani nestačili do jednacího sálu dojít a mohli se otočit a jít domů.

„Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, zahajuji další jednací den dvanácté schůze Poslanecké sněmovny a všechny vás vítám. Současně bych vás chtěl informovat, že na základě dohody předsedů poslaneckých klubů přerušuji jednání této schůze do středy 27. 8. do deseti hodin. Děkuji vám za účast a přeji hezký zbytek dne,“ řekl Hamáček a to bylo všechno. Za třicet čtyři sekund byl konec.

Pak už se přesunula pozornost na Dienstbiera. Ten není jediný, komu vadí podoba kompromisu o služebním zákonu. Dohodu tří vládních stran s ODS a TOP 09 kritizují komunisté a Úsvit přímé demokracie. Předsedovi komunistů Vojtěchu Filipovi hlavně vadí, že návrh posiluje pravomoci ministerstva vnitra. Hnutí Úsvit tvrdí, že předloha nepomůže odpolitizovat státní službu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video